فضای جدید ایران سرآغاز احیای روابط گسترده گذشته با تایلند | اتاق خبر
کد خبر: 81141
تاریخ انتشار: 8 مهر 1393 - 15:52

اتاق نیوز - رییس اتاق بازرگانی ایران روز سه شنبه در نشست هیات اقتصادی ایران با طرف های تجاری در اتاق بازرگانی تایلند که در بانکوک پایتخت این کشور جنوب شرق آسیا برگزار شد، فضای جدید ایران را برای احیای روابط گسترده گذشته با تایلند مناسب دانست.   

"غلامحسین شافعی" رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران دراین نشست گفت: دکتر حسن روحانی رییس جمهورایران فصل جدیدی در روابط ایران با سایر کشورهای دنیا رقم زد و با برداشتن برخی محدودیت های بین ‌الملی، کشور ایران در تعامل با جهان گام پرشتابی را برداشته است.

وی با اشاره به رفت و آمدهای مکرر هیات های تجاری و اقتصادی خارجی به ایران، گفت: در این موقعیت جدید کشورهای دوست برای ما در اولویت قرار دارند و ما آماده ایم در این فضای جدید فعالیت خوبی با کشور تایلند را آغاز کنیم و فکر می کنیم زمینه های مختلفی برای این فعالیت وجود دارد.

رئیس اتاق ایران با اشاره به موقعیت اثرگذار کشورمان در منطقه بین کشورهای افغانستان و عراق، افزود: ترکیه و هندوستان نیز تنها بازار ایران نیستند، بلکه می توان با هم اندیشی و سرمایه گذاری مشترک بین ایران و تایلند به مناطق گسترده تری برای فروش محصولات دست یافت.

به گزارش ایرنا از کوالالامپور ، شافعی به موقعیت محوری تایلند در سازمان منطقه ‌ای "آ.سه.آن" و جایگاه ویژه ایران در سازمان اکو اشاره کرد و گفت: برای توسعه روابط باید هیات تجاری از کشور تایلند به ایران سفر کند تا آنها نیز با ظرفیت ها و توانمندی های تجار ایرانی از نزدیک آشنا شوند.

وی همچنین به فعالیت جمعیت مسلمان جهان و امکان فعالیت مشترک و تامین غذای حلال به عنوان یکی از زمینه های مشترک سرمایه گذاری اشاره کرد و با معرفی رشته های مختلف اظهار امیدواری کرد که دو کشور بتوانند برای تبادل اطلاعات میان اتاق های بازرگانی تفاهم نامه ای امضا کنند.

رییس اتاق ایران در پایان از همتایان تایلندی خود دعوت کرد همراه جمعی از فعالان اقتصادی این کشور به ایران سفر کنند.

در این دیدار "حسین کمالیان" سفیر ایران در تایلند نیز اظهار امیدواری کرد که تفاهمات پیش رو به توسعه روابط دو کشور کمک کند.

روابط ایران و تایلند در قرن 17 میلادی توسط تاجر مسلمان ایرانی شیخ احمد قمی پی ریزی شد و امروز موقعیت برای احیای مناسبات گذشته فراهم است و بازرگانان و صنعتگران دو کشور می توانند روابط تجاری را به نفع دو کشور افزایش دهند.

مذاکرات هیات اقتصادی و بازرگانی ایران با تجار تایلندی تا روز جمعه ادامه دارد.

امور نیروگاهی، صنعت غذا و کشاورزی، فرش و چرم، سنگ های قیمتی، فرآورده های نفتی و پتروشیمی و مصالح از فعالیت های هیات اقتصادی – تجاری ایران است.

در این نشست طرف های تجاری تایلند نیز به معرفی رشته های فعالیت خود پرداخته و جلسه برای مذاکرات رو در روی هیات های اقتصادی دو کشور تا عصر امروز ادامه یافت.

آشنایی بیشتر و نزدیک با بازار تایلند و معرفی تجار ایرانی و پتانسیل های موجود از اهداف سفر هیات ایرانی به تایلند است و هیات ایرانی در پی استفاده از این فرصت برای افزایش روابط تجاری فیمابین است.

این هیات در سفر پنج روزه خود به تایلند در همایش تجاری ایران و تایلند با حضور رییس اتاق بازرگانی و شورای تایلند، رییس اتاق بازرگانی ایران، سفیر ایران در تایلند و سفیر تایلند در تهران شرکت خواهند کرد.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید