تازه های انتخابات؛ نامه ای که جنجال آفرین شد | اتاق خبر
کد خبر: 833
تاریخ انتشار: 11 خرداد 1390 - 12:17

نامه  ای که جنجال آفرین شد

 قطار انتخابات اتاق ایران بعد از آن حاشیه هایی که منجر به کشمکشها و حتی دلخوریهایی بین فعالان بخش خصوصی شد همچنان با سرعت بالا و بدون توقف در ایستگاه اخلاق مداری در حرکت است و در این مسیر هر چه بر  ریل بخش خصوصی وجود دارد را همچون سیلی سهمگین می شوید و می برد.

دوره هفتم انتخابات اتاق های بازرگانی  انسجام های دوره های پیشین  بخش خصوصی را در هم شکسته و فرآیندهای معمول انتخاباتی را به کناری گذارده است؛ به طوریکه انتخابات هیات رییسه؛ مادر اتاقهای بازرگانی کشور را با حاشیه های فراوانی مواجه ساخته است.

هر ساعت و هر دقیقه خبری درباره انتخابات هیات رییسه اتاق ایران ، اتاقهای شهرستانها و یا کاندیداهایی که برای تصاحب کرسیهای  هیات رییسه اتاق ایران تلاش می کنند  منتشر می شود. خبرهایی که برخی مواقع واکنش هایی را در بین فعالان بخش خصوصی در اتاقهای بازرگانی در پی دارد.

یکی از این خبرها انتشار نامه یکی از اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران به معاون اجرایی رییس جمهور درباره جلوگیری از کاندیداتوری اعضای هیات رییسه اتاق تهران برای حضور در هیات رییسه اتاق ایران بود .

انتشار این نامه عکس العمل هایی را در پی داشت که بحث های آن به هیات نمایندگان اتاق تهران هم رسید.

اسدالله عسگراولادی که یکی از سخنرانان سومین نشست هیات نمایندگان  اتاق  تهران  بود در سخنانی از اینکه نامه وی قبل از اینکه به دست وی برسد توسط اشخاصی دیگر باز و به کسانی فاکس شده است اظهار ناراحتی کرد و گفت: «سوال من اینست که این دشمنی ها برای چیست؟ من که هنوز کاندید

نشده ام چرا با فرض اینکه همه چیز را تخطئه کنند با این کارها همه چیز را بهم می ریزید؟ »

وی تصریح کرد: اعتقاد دارم که اتاقهای بازرگانی باید کارآمد باشند و بتوانند اعضای خود را راضی نگه دارند. اتاق بازرگانی باید درو پنجره فولادی خود را شکسته و به درهای باز برسد.

عسگراولادی همچنین با اشاره به  انتخابات هیات نمایندگان اتاق تهران  اظهار کرد: در انتخابات اتاق تهران  رای سوم بخش خصوصی را کسب کردم و تلاشم این است که در انتخابات هیات رییسه اتاق ایران هم شرکت کنم. در این مسیر هم از کسی التماس رای نمی کنم و شیون هم نخواهم کرد.

وی درباره چگونگی  و دلیل نوشتن نامه به معاون اجرایی  رییس جمهور نیز توضیح داد و گفت:

«در ملاقاتی که به همراه (اعضای)کنفدراسیون صنعت با محمدرضا رحیمی داشتیم، معاون اول رییس جمهور از من در مورد انتخابات پرسید و من هم توضیحاتی دادم  و از گله هایی هم از هیات نظارت داشتم که بیان کردم. آقای رحیمی هم از من خواست تا نظراتم را به صورت مکتوب درآورم و برای ایشان ارسال کنم و من هم به در خواست ایشان همین کار را کردم. بعد هم آقای رحیمی بر نامه نوشته بودند و آن را برای من و آقای غضنفری فرستاده بودند. اما رونوشت نامه ای که برای من ارسال شده بود در اتاق ایران باز و تکثیر شده بود».

عسگراولادی ادامه داد: «من همیشه حرف هایم را رک و صریح بیان کرده ام و حالا درست نیست که علیه من جوسازی شود که دولت را دخالت داده ام. اگر چه این حرف ها که به اصطلاح به زیان من زده می شود همیشه به نفع من تمام شده است. من 32 سال است که در اتاق بازرگانی حضور دارم.

         

در همین خصوص عسگراولادی در گفت و گو با خبرنگار اتاق نیوز ضمن ابراز گله مندی از انتشار نامه و  با بیان اینکه « من یک کارشناس کوچک اقتصادی در بخش خصوصی هستم و نه  یک فرد سیاسی» عنوان کرد: من زنده ام  به خاطر 30 سال خدمتم در بخش خصوصی  و اتاق بازرگانی ! و برای ورود به هیات رییسه اتاق ایران همه تلاشم را می کنم و برای رای به کسی التماس نخواهم کرد.

عسگراولادی همچنین متن منشور و نیز متن  کامل نامه اش به بمعاون اول رییس جمهور را در اختیار سایت اتاق نیوز گذاشت. که در ذیل می آید:

 

 

منشور اجرایی اسدالله عسگراولادی

شروع فعالیت تجاری در رشته صادرات از سال 1335 به مدت 56 سال و ساکن همه مدت در تهران.

1-معتقدم کسی داوطلب عضویت هیأت رییسه اتاق ایران شود که:

الف-مسائل اقتصادی جهان و ایران را به خوبی بداند.

ب- اتاق و مسائل اتاق را به خوبی درک و وارد باشد.

ج-فرصت کافی برای حضور هر روز در محل اتاق و رفع مشکلات اعضا داشته باشد.

2-اعتنا به اتاق های استان و خواسته آنها و اعتنا به اتحادیه ها، انجمن ها و تشکل های وابسته به اتاق.

3-ارتباط با کشورهای جهان از طریق اتاق های مشترک و شوراهای مشترک.

4-اعزام هیأت ها و حضور در کنفرانس ها، کنوانسیون های جهانی و جلسات که بحث ایران مطرح است.

5- حضور فعال در کمیسیون های مشترک با کشورها در ایران و دیگر کشورها.

6-اعتنا به بحث های کمیسیون های تخصصی اتاق درباره امور تولید و صادرات و رفع مشکلات واحدهای تولیدی اعم از صنعتی،معدنی،صادراتی و خدماتی.

7-اعتنا و بررسی کامل پیشنهادات اتاق ها،سندیکاها،انجمن ها و اتحادیه های مختلف.

8- حضور در اتاق همه روزه حتی ایام تعطیل به مدت 3 الی 5 ساعت متوالی.

9- پذیرفتن مسوولیت هر یک از اعضا هیأت رییسه در یک رشته ستادی فعالیت اتاق و مطالعه ارائه پیشنهادات در رفع نیاز اعضا اتاق.

10-دوری جستن از قربان صدقه رفتن غیرواقعی و خالی بندی های مبالغه آمیز و شعارهای غیرواقعی برای انحراف ذهن دیگران از واقعیات.

 

 

 

جناب آقای دکتر محمد رضا رحیمی

مقام محترم معاون اول ریاست جمهوری اسلامی ایران

با سلام

احتراما ضمن تشکر از الطاف آن جناب و صرف اوقات ارزشمند در ملاقات حضوری با اینجانب و اعضای کنفدراسیون صادرات ایران همانطور که مستحضرید به حول و قوه الهی اینجانب پس از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش همه جانبه خود را در جهت برافراشتن و حفظ نام کشور عزیزمان در صحنه تجارت و بالاخص در امر صادرات بکار بسته و از هیچ اقدامی در جهت حمایت از دولت و دفاع از بخش خصوصی فرو گذار نبوده ام .

معهذا در خصوص انتخابات پیش روی هیات رئیسه اتاق ایران دغدغه هایی در میان فعالان اتاق مطرح است که با اینجانب به عنوان یکی از معتمدین خود بیان می دارند و با توجه شناختی که از رابطه مسئولانه دو طرفه بین اینجانب و دولت محترم خدمتگزار دارند مصرانه خواستارند که این مطلب به عرض جنابعالی و راهکار مشترک و منطقی جهت پیشبرد امور حاصل شود.

1- مطابق تبصره ذیل بند 2 ماده 7 آیین نامه نحوه تشکیل نمایندگان اتاق ایران مصوب 03/09/81 از تاریخ تصویب هیچ کس نمی تواند بیش از دو دوره متوالی داوطلب عضویت در هیات رییسه اتاق ایران باشد. لکن ظاهرا اظهار می شود تصویب نامه دیگری در سال های اخیر مبنی بر این تبصره از جانب آن شورای محترم نظارت صادر گردیده که انتشار عمومی نیافته و مورد استناد در برگزاری انتخابات هیات رییسه اتاق تهران نیز قرار گرفت از آنجا که مصبه پیشین بر اساس منطق گردش کار اصولی و قرار گرفتن فرصت های مناسب جهت تمامی علاقمندان به خدمت در اتاق و هم چنین پیش گیری از عواملی که بر اثر دائمی شدن برخی مناصب می توانست بروز نماید صادر شده بود و علت نقض آن نیز مشخص نمی باشد خواهشمندم ترتیبی اتخاذ شود که بر اساس تصمیم گیری صحیح کاندیداتوری اشخاصی که بیش از دو دوره در هیات رییسه انجام وظیفه نموده اند میسر نباشد.

2-نظر به علاقمندی اعضای هیات نمایندگان اتاق های استان ها به مشارکت(که شایسته احترام و انگیزه ساز است) پیشنهاد می شود نمایندگان منتخب شهرستان ها در هیات رییسه اتاق ایران معطوف به یک یا دو شهر خاص نشده و امکان مشارکت نمایندگان فرهیخته سایر شهرهای کشور نیز میسر شود.

3-گستردگی فعالیت و امکانات اتاق بازرگانی تهران به حدی است که عموما هیات رییس همحترم فرصتی برای پرداختن به سایر امور در هیات رییسه اتاق ایران را نخواهد داشت،لذا شایسته تر آن است که این فرصت برای سایر علاقمندان ملحوظ شود.

4- از آنجا که هیات رییسه اتاق ایران می بایست در همه رشته ها مشارکت داشته باشد،لذا شایسته تر این است که یک نفر از دولت،دو نفر از بخش صادرات،دو نفر از بخش صنعت و دو نفر از بخش تجارت و خدمات حضور داشته باشند.

 در نهایت امیدوارم سکان بخش خصوصی کشور در اتاق بازرگانی در اختیار افراد خداشناس،حافظ منافع نظام مقدس جکهوری اسلامی و همسو با دولت خدمتگزار قرار گرفته و با یاری خداوند متعال موجبات رشد و توسعه کشور در سال جهاد اقتصادی بیش از پیش محقق شود.

ضمنا چنانچه مصلحت فرمایند آمادگی معرفی تعدادی برای عضویت در هیات رییسه اتاق ایران قابل طرح است و در صورت امر جنابعالی تقدیم خواهد شد.

انتهای پیام

 

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید