کاهش قیمت نفت 1 تریلیون دلار از سرمایه‌گذاری نفتی می‌کاهد | اتاق خبر
کد خبر: 94311
تاریخ انتشار: 21 اسفند 1393 - 08:38
یکی از مقامات اجرایی ارشد شرکت نفت آرامکو عربستان گفت: سقوط شدید قیمت جهانی نفت به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفت و گاز در سراسر جهان لطمه خواهد زد و این صنعت در چند س...
یکی از مقامات اجرایی ارشد شرکت نفت آرامکو عربستان گفت: سقوط شدید قیمت جهانی نفت به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفت و گاز در سراسر جهان لطمه خواهد زد و این صنعت در چند سال آینده احتمالا پروژه‌های برنامه‌ریزی شده به ارزش یک تریلیون دلار را رها خواهد کرد.
ایسنا- امین ناصر نایب رییس پروژه‌های بالادستی شرکت آرامکو در یک کنفرانس انرژی در بحرین گفت: چالشها در چرخه‌های پایینی امروز پیچیده تر از قبل شده است. در این شرایط صنعت نفت در شرف لغو حدود یک تریلیون دلار سرمایه‌گذاری نفتی قرار دارد. ناصر سپس در جمع خبرنگاران گفت: این رقم یک تریلیون دلاری شامل پروژه هایی است که ممکن است صرفا به تاخیر بیفتند و نه پروژه هایی که به طور کامل لغو شوند. وی بدون اشاره به جزییات بیشتر درباره منبع این تخمین گفت: آنچه ما از صنعت انرژی شنیده ایم این است که یک تریلیون دلار پروژه برنامه ریزی شده در چند سال آینده به دلیل آنچه در مورد قیمت نفت رخ داده لغو خواهد شد یا به تاخیر خواهد افتاد. از ماه ژوئن تاکنون بهای نفت برنت از حدود 115 دلار در هر بشکه به دلیل اشباع بازار ناشی از افزایش تولید نفت شیل آمریکا و کاهش تقاضای جهانی نفت به حدود 60 دلار در هر بشکه سقوط کرده است. این کاهش قیمت باعث شده که تولیدکنندگان کوچکتر نفت دچار وضعیت وخیمd شوند و تعدادی از شرکت های نفتی سرمایه‌گذاری‌های خود را کاهش دهند. شرکت نفت آرامکو فعالیت‌های اکتشاف و حفاری نفت و گاز در آب‌های عمیق را در دریای سرخ رها کرده و برنامه های خود را برای ساخت کارخانه‌های دو میلیارد دلاری سوخت پاک در بزرگترین پالایشگاه خود در رأس تنوره به حالت تعلیق در آورده است. خالد الفلاح مدیرعامل آرامکو در ماه ژانویه گفت که این شرکت به دلیل کاهش قیمت نفت درباره برخی از قراردادهای خود مجددا مذاکره خواهد کرد و برخی از پروژه ها را به تعویق خواهد انداخت.  
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید