جزئیات افزایش صادرات گازمایع/ ایران به‌جای نفت صادرکننده گاز شد | اتاق خبر
کد خبر: 97673
تاریخ انتشار: 25 اسفند 1393 - 15:33
با کاهش حجم صادرات نفت کشور به کمتر از یک میلیون بشکه در روز، ایران به جای صادرات نفت خام به صادرکننده بزرگ گازمایع و میعانات گازی تبدیل شده است....
با کاهش حجم صادرات نفت کشور به کمتر از یک میلیون بشکه در روز، ایران به جای صادرات نفت خام به صادرکننده بزرگ گازمایع و میعانات گازی تبدیل شده است.
به گزارش اتاق نیوز به نقل از مهر، همزمان با افزایش ظرفیت تولید گاز طبیعی و کاهش مصرف فرآورده های نفتی به ویژه نفت سفید و گاز مایع، حجم صادرات گازمایع ایران در سال جاری افزایش یافته است. بر این اساس صرفا از پایانه نفتی بندر ماهشهر و آبادان به طور متوسط هر سه ماه یک بار حدود هفت هزار تن گاز مایع "ال. پی. جی" به بازارهای آسیایی و اروپایی صادر می شود. صادرات گاز مایع ایران از مسیر دریایی وتوسط کشتی های حمل گاز مایع و یا با استفاده از ناوگان نفتکش های جاده پیما به کشورهای مختلف صادر می شود. به عبارت دیگر با کاهش حج صادرات نفت و حتی سقوط حجم فروش نفت ایران به کمتر از یک میلیون بشکه در روز، ایران به صادرکننده بزرگ گاز مایع و میعانات گازی تبدیل شده است. سید محسن قمصری اخیرا در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت صادرات گاز مایع ایران، گفت: در شرایط فعلی تمام مازاد تولید گاز مایع ایران به کشورهای مختلف صادر می شود و مشکلی در صادرات این محصول گازی به بازار جهانی وجود ندارد. مدیر امور بین‌الملل شرکت نفت ایران در خصوص حجم صادرات گازمایع ایران، تصریح کرد: هم اکنون به طور متوسط ماهانه حدود ۱۰۰ هزار تن گاز مایع به کشورهای مختلف صادر می شود. این مقام مسئول در پاسخ به سئوالی در خصوص مهمترین مشتریان گاز مایع ایران در بازار جهانی، بیان کرد: کره جنوبی در کنار کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا از مهمترین مشتریان فعلی گاز مایع کشور به شمار می روند. علی محمد بساق زاده هم اخیرا در گفتگو با مهر با بیان اینکه از حدود پنج ماه گذشته تاکنون با انجام یکسری اقدامات محدودیت ها و موانع پیش روی صادرات گاز مایع ایران به طور کامل رفع شده، گفته است: هم اکنون کشتی حمل گاز مایع به تعداد مناسب و با قیمت منطقی حمل دریایی این محصولات در دسترس است. مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با یادآوری اینکه در طول سه ماه گذشته به دلیل افزایش حجم صادرات گاز مایع حتی موجودی مخازن و انبارهای ذخیره سازی به حداقل کاهش یافته، اظهار کرده است: در حال حاضر حتی یک محموله فروش نرفته  یا مازاد در مخازن ذخیره سازی وجود ندارد. این در حالی است که ایران سال گذشته به منظور حفظ و تثبیت صادرات گاز مایع (ال. پی. جی) به مشتریان آسیایی در شرایط تحریم، ۱۲ کشتی نو یا دست دوم حمل گاز مایع توسط بخش خصوصی خریداری کرد که این کشتی‌ها وارد ناوگان دریایی نفت و گاز کشور شدند. در طول دو سال گذشته تاکنون با بهره‌برداری از طرح‌های جدید پالایشگاهی نفت و گاز در پالایشگاه‌های شازند، فجرجم و لاوان و اخیرا بهره برداری از پالایشگاه های جدید پارس جنوبی ظرفیت تولید گازمایع ایران از پنج به حدود ۶۵۰۰ تن افزایش یافت و عملا همزمان با خودکفایی و توقف واردات گازمایع، ایران به یکی از کشورهای صادرکننده این محصول گازی تبدیل شد.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید