کامپیوترها می‌توانند وجود مشکلات ازدواج را تشخیص دهند | اتاق خبر
کد خبر: 304464
تاریخ انتشار: 4 دی 1394 - 04:01
گروهی از محققان دانشگاه‌های کالیفرنیای جنوبی و یوتا نرم‌افزاری توسعه داده‌اند که می‌تواند وضعیت یک رابطه‌ی ازدواج را بررسی کند.

پیش‌بینی‌های این کامپیوتر در حد یک انسان باتجربه قابل اعتبار بود، حتی اندکی هم بهتر بود.

اتاق خبر - نحوه‌ی صحبت کردن ما،لحن و آهنگ صدای‌مان، سرعت حرف زدن‌مان، نوع نگاه کردن‌مان یا نوع چشم برداشتن‌مان از طرق مقابل، زبان بدن، انتخاب نوع کلمات همه از مواردی هستند که اطلاعات زیادی درباره‌ی ما می‌دهند، شاید حتی بدون اینکه خودمان آگاه باشیم. برای یک کاراگاه با تجربه و حرفه‌ای که با یک متهم صحبت می‌کند یا یک روان پزشک، اینها علایمی هستند که اطلاعات زیادی درباره‌ی شخص ارایه می‌دهند.

اما گاهی اوقات نشانه‌هایی هستند که حتی کارشناسان حرفه‌ای هم نمی‌توانند آنها را تشخیص دهند. در همین راستا، محققان دانشگاه‌های کالیفرنیای جنوبی و یوتا، یک نرم‌افزار کامپیوتری طراحی کرده‌اند که می‌تواند تشخیص دهد که آیا یک ازدواج در خطر فروپاشی قرار دارد یا خیر. این کار با تحلیل دقیق سخنان و مکالمه‌ی دو زوج انجام می‌شود. سپس براساس آنها پیش‌بینی می‌شود که آیا رابطه‌ی میان آن دو بهتر خواهد شد، تغییری نخواهد کرد یا بدتر خواهد شد.

به کمک این نرم افزار، کامپیوتر می‌تواند آهنگ‌های ظریف سخن را تشخیص دهد. «برایان باوکام»، یکی از این محققان می‌گوید با این آهنگ‌های سخن می‌توان میزان لرزش صدای فرد را اندازه‌گیری کرد. آنها همچنین دیگر جنبه‌های تعامل و مکالمه مثل نوع کلمات و زبان بدن را هم مورد بررسی قرار دادند. در نهایت کامپیوتر توانست پیش‌بینی کند که رابطه‌ی ازدواج رو به بهبود می‌گذارد یا بدتر می‌شود. پیش‌بینی‌های این کامپیوتر در حد یک انسان باتجربه قابل اعتبار بود، حتی اندکی هم بهتر بود.

این پروژه بخشی از تحقیقاتی است که در سال‌های اخیر انجام می‌شود. دانشمندان در این تحقیقات سعی داشته‌اند با بررسی دقیق صدا، حالات بدنی و نوع کلمات مراجعان به مراکز درمانی، به اطلاعات مفیدی دست یابند. هدف آنها این است که گفتار درمانی موثرتر و کارآمدتر شود.

منبع: WSJ

نظرات
ADS
ADS
پربازدید