منابع ارزی را در روز تعطیل اروپا جابه‌جا کردیم | اتاق خبر
کد خبر: 310291
تاریخ انتشار: 29 دی 1394 - 15:53
رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه با لغو تحریم‌ها هزینه مبادلات تا ۱۵ درصد کاهش می‌یابد، اظهار داشت: از نرخ ارزی حمایت می‌کنیم که در رشد تولید و ایجاد اشتغال مؤثر و منجر به آن شود.

اتاق خبر: ولی‌الله سیف در حاشیه نشست شورای گفتگو اظهار کرد: امروز شرایط تغییر کرده و با توجه به تجربیات می‌تواند راهگشا باشد و شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مبنایی برای همفکری و رفع ابهامات است، که یک وفاق ایجاد می‌شود.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ وی افزود: اجرای برجام فضای اقتصادی کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد و دیروز (یکشنبه) اولین روز اجرای برجام نظام بانکی آن را احساس می‌کند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: در گذشته جابه‌جایی منابع امکان پذیر نبود اما اکنون این فضا فراهم شده و بانک مرکزی دستور جابه‌جایی منابع خود را داد که به‌عنوان مثال منابع را از ژاپن به آلمان و از کره به امارات منتقل کردیم و علاوه بر آن چند مورد عملیات دیگر انجام شد, در حالی که دیروز روز تعطیل اروپا بود.

سیف ادامه داد: با اینکه روز یکشنبه در دنیا تعطیل بود اما آثار برجام دیده شد و با روش‌هایی اجرایی باید فضا را عادی‌سازی کنیم که فعالان اقتصادی در ارتباط با مجامع بین‌المللی با آسایش بهتری بتوانند فعالیت کنند.

وی با بیان اینکه لغو تحریم‌ها 10 الی 15 درصد هزینه مبادلات را کاهش می‌دهد، گفت: این کاهش می‌تواند بر خروج از رکود و رقابتی شدن کالاهای تولیدی داخل اثرگذار باشد.

رئیس کل بانک مرکزی ابراز کرد: با رفع تحریم‌ها معادل 32 میلیارد پول بلوکه شده ایران آزاد شده که 28 میلیارد آن متعلق به بانک مرکزی و 4 میلیارد دلار سهم دولت است، که معادل ریالی آن را به خزانه واریز می‌کنیم.

سیف با اشاره به اینکه بازار ارز دچار تحولاتی شد، اظهار کرد: آرامش در بازار ارز با یک نگاه واقع‌بینانه شکل خواهد گرفت و نرخ ارزی را حمایت می‌کنیم که در رشد تولید و اشتغال تأثیرگذار باشد و با این هدف‌گیری نتایج مطلوب را شاهد خواهیم بود.

وی در مورد نقل و انتقالات منابع بانک مرکزی اظهار داشت: برای اطمینان از اینکه بانک‌های کارگزار مفهوم رفع تحریم‌ها را درک کرده باشند این اقدام را انجام دادیم و می‌توانیم منابع را جابه‌جا کنیم.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید