ایران با تاریخ و فرهنگ غنی نمی تواند در روابط جهانی منزوی بماند | اتاق خبر
کد خبر: 312102
تاریخ انتشار: 6 بهمن 1394 - 12:23
سفیر مونته نگرو:
سفیر مونته نگرو در صربستان در نشستی با سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلگراد، ضمن ابراز خرسندی از اجرایی شدن برجام و لغو تحریم ها گفت: ایران کشوری با تاریخ، تمدن و فرهنگی غنی است و چنین کشوری نمی تواند در روابط جهانی منزوی بماند.

به گزارش اتاق خبر، براتیسلاو میچونوویچ روز دوشنبه در ملاقات با مجید فهیم پور افزود: در شرایطی که در بسیاری از مناطق جهان اختلاف و سوء تفاهم هایی وجود دارد و کشورها از شرایط کنونی امنیتی در نگرانی بسر می برند، اجرایی شدن برجام عامل امیدواری است.
میچونوویچ امضای توافق نامه هسته ای و اجرایی شدن برجام که منجر به لغو تحریم ها علیه ایران شد را واقعه مهمی در جهان دانست.
سفیر جمهوری مونته نگرو در بلگراد که در 3 نوبت در مقام وزیر فرهنگ در دولت مونته نگرو فعالیت داشته، با اشاره به پیشرفت های ایران در زمینه های مختلف پس از انقلاب اسلامی از جمله پیشرفت های فرهنگی، سینمایی و حفظ میراث فرهنگی گفت: ما خواهان استفاده از تجارب ایران در زمینه های مختلف از جمله فرهنگی و سینمایی هستیم و به هیمن منظور خواهان سفر یک تیم فرهنگی و سینمایی ایران به مونته نگرو می باشیم.
وی همچنین تجربیات جمهوری اسلامی ایران را در امور میراث فرهنگی بسیار خوب و پیشرفته دانست و خواستار کمک و همکاری ایران با مونته نگرو در زمینه نگهداری و حفظ کتب دست نویس قدیمی و نگهداری از اشیا و آثار باستانی شد.
سفیر مونته نگرو نیز سفیر کشورمان را در جریان تحولات جاری در کشورش قرار دارد و عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو را در کنار دیگر امور از اولویت های سیاست خارجی حکومت پودگوریتسا دانست.
وی با ابراز علاقه مندی به فرهنگ و هنر ایران، آمادگی خود را برای ارائه هر گونه تسهیلاتی جهت اجرای برنامه های فرهنگی و هنری ایران در مونته نگرو اعلام کرد.
مجید فهیم پور سفیر مقیم جمهوری اسلامی ایرن در صربستان و سفیر آکردیته کشورمان در مونته نگرو نیز در این ملاقات میچونوویچ را در جریان آخرین تحولات کشورمان قرار داد و بخش هایی از اظهارات مقام معظم رهبری خطاب به امور جوانان در غرب را برای وی تشریح و به خطر تروریسم در دنیای امروز اشاره کرد.
وی همچنین به اصول سیاست خارجی کشورمان که بر پایه احترام و تعامل با تمامی کشورها است، اشاره کرد و آمادگی سرمایه گذاری جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف اقتصادی، زیر ساختاری، همکاری های بندری، دریایی، حمل و نقل، پالایشگاهی و جهانگردی در مونته نگرو اعلام کرد.
فهیم پور همچنین مشترکات فراوان فرهنگی میان ایران و مونته نگرو را زمینه بسیار خوبی برای همکاری های اقتصادی و سیاسی تهران و پودگوریتسا دانست و گفت: اراده مقامات دو کشور بر گسترش روابط است و در سال 2016 امیدواریم شاهد سفرهای مقامات و گسترش همکاری های دو کشور باشیم.
سفیر کشورمان همچنین همزیستی مسالمت آمیز تمامی جوامع دینی و قومی در مونته نگرو را نمونه بارز و مهم برای تامین ثبات و امنیت در منطقه بالکان دانست.
طرفین در این ملاقات به امکانات گردشگری دو کشور اشاره کردند و در مورد همکاری های تهران و پودگوریتسا برای همکاری های گردشگری و تبادل هیات هایی از رسانه های خبری که می توانند دو ملت را با فرهنگ و امکانات یکدیگر دز زمینه گردشگری و اقتصادی آشنا کنند، اتفاق نظر داشتند.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید