کری رسما اقدامات داعش در عراق و سوریه را «نسل‌کشی» خواند | اتاق خبر
کد خبر: 326797
تاریخ انتشار: 27 اسفند 1394 - 21:16
وزیر خارجه آمریکا در نشستی خبری با برشمردن اسنادی از اقدامات داعش در سوریه و عراق، بر نسل‌کشی داعشی‌ها در مناطق تحت کنترلش تاکید کرد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری فارس، وزیر خارجه آمریکا با برگزاری نشستی خبری درباره داعش، رسما اقدامات این گروه تروریستی در عراق و سوریه را «نسل‌کشی» خواند. 

وی در این نشست خبری گفت داعش علیه اقلیت‌هایی چون ایزدی‌ها، مسیحیان و شیعیان مرتکب نسل‌کشی شده است. 

جان کری در بخشی از اظهاراتش درباره اقدامات داعش علیه شیعیان هم اشاره کرد و گفت که تروریست‌ها شیعیان را «کافر» دانسته و اقدامات تروریستی و نسل‌کشی علیه آنها انجام داده است.

هفته گذشته مجلس نمایندگان آمریکا هم اقدامات داعش را نسل‌کشی توصیف کرده بود. سال گذشته کنگره آمریکا تا 17 مارس 2016 (امروز) به دولت این کشور فرصت داده بود که نظر خود را در مورد نسل‌کشی بودن اقدامات داعش اعلام کند.

اعلام نسل‌کشی توسط داعش بیشتر جنبه نمادین دارد و بعید است تأثیر چندانی بر سیاست خارجی آمریکا داشته باشد. با این حال، اعلام نسل‌کشی راه را برای برگزاری دادگاه بین‌المللی علیه داعش باز می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه باید دادگاه بین‌المللی درباره اقدامات تروریستی و نسل کشی داعش برگزار شود و واشنگتن برای ارائه مدارک و اسناد نسل کشی داعش آمادگی دارد.

جان کری در بخش دیگری از اظهاراتش بر لزوم مقابله با دلایل ایجاد گروه‌‌هایی چون داعش تاکید کرد و گفت که باید با دلایل ریشه‌ای این موضوع مقابله کرد چرا که پس از شکست داعش،‌ گروهی شبیه به آن با اسمی دیگر ایجاد نشود.

دیپلمات ارشد آمریکایی از «کمک‌های» این کشور به مقابله با داعش هم تاکید کرد و گفت که برای مقابله و پیروزی بر تروریست‌ها باید همگان متحد و یکپارچه باقی بمانند.

آخرین بار در سال 2004 بود که دولت آمریکا یک رخداد را نسل‌کشی اعلام کرد. در آن سال واشنگتن کشتار در دارفور را نسل‌کشی خوانده و دولت سودان را عامل آن دانست.

انتهای پیام/

کد: 94108

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید