چین یک ماهواره به فضا فرستاد | اتاق خبر
کد خبر: 328796
تاریخ انتشار: 11 فروردین 1395 - 08:52
چین امروز چهارشنبه از پرتاب یک ماهواره دیگر به فضا خبر داد که به گفته کارشناسان فضایی این کشور با موفقیت وارد مدار تعیین شده کره زمین شده است.

به گزارش اتاق خبر، ماهواره های چین که اکثرا از نوع ارتباطاتی، مخابراتی و کمک رسانی به جلوگیری از بلایای طبیعی و یا موقعیت سنجی هستند با راکت های ساخت این کشور پرتاب می شود.
بر اساس گزارش تلویزیون مرکزی چین این ماهواره جدید نیز یک ماهواره «موقعیت سنجی» بوده است که برای سامانه های هدایت شونده برای شهروندان چین کاربرد فراوانی دارد.
گزارش حاکی است که ماهواره مذکور از مدل موقعیت سنجی «بایدو» است که ساعت 4:11 دقیقه بامداد امروز پرتاب شده است.
ماهواره با استفاده از یک راکت ماهواره بر مدل «لانگ مارچ ـ 3 آ» ساخت چین و از مرکز «شی چانگ» در استان «سیچوان» واقع در جنوب غرب چین به فضا فرستاده شد.
چین یک شبکه هدایت شونده و موقعیت سنج ایجاد کرده است که برای گسترش آن در سطح جهانی هر از چند گاهی ماهواره پرتاب می کند و پرتاب امروز بیست و دومین ماهواره از این نوع به حساب می آید.
چین بتازگی نیز اعلام کرده بود که برای اولین بار موفق به ساخت یک ماهواره «کمیت سنج» با تجهیزات ویژه اندازه گیری شده است که پیشرفت تازه ای در این عرصه برای این کشور محسوب می شود.
ماهواره مخابراتی کمیت سنجی چین از نوع ماهواره های «کوانتومی» است که طی ماههای تیر و مرداد امسال به فضا پرتاب خواهد شد.
آکادمی علوم چین اعلام کرده است که یک خط ارتباطی مخابراتی و اطلاع رسانی پکن و شانگهای از شمال به جنوب در نیمه دوم امسال راه اندازی خواهد شد و پرتاب این ماهواره به همین موضوع ارتباط دارد.
این آکادمی در گزارشی خاطرنشان کرده است که برای ساخت چنین ماهواره ای نزدیک به 30 سال تحقیقات صورت گرفته است.
«پان جیان» از اعضای این آکادمی می گوید که دریافت علائم ارتباطی و مخابراتی در هر نقطه از دنیا از طریق مرتبط شدن این ماهواره ها با زمین از جمله مزیت های ماهواره های کوانتومی است.
روزنامه جوانان پکن می نویسد که ماهواره های کوانتومی قابلیت شبیه سازی ندارند و به همین دلیل می توان اطلاعات حساس را از طریق آنها در امنیت کامل ارسال کرد و برنامه های حساس مخابراتی اجرا کرد.
«ژان چنگ چی» سخنگوی پروژه سامانه موقعیت یاب «بایدو» چین نیز اخیرا در سخنانی اعلام کرد که سازمان هوافضای این کشور قصد دارد تا سال 2018 هجده ماهوار و ظرف 5 سال آینده 40 ماهواره دیگر را به فضا پرتاب کند.
او گفت که قرار است این سامانه تا سال 2018 کشورهای مسیر «یک کمربند - یک جاده» را و تا سال 2020 همه کشورهای دنیا را تحت پوشش قرار دهد.
این سامانه که یک سیستم جهت یاب و موقعیت سنجی است از سال 1994 میلادی پس از سامانه «جی پی اس» آمریکا فعالیت خود را آغاز کرد.
چین که تاکنون در راستای توسعه فناوری فضایی خود بالغ بر 3 میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده، قصد دارد در سال جاری میلادی (2016) بیش از 20 ماموریت فضایی انجام دهد.
این کشور که برنامه فضایی پرهزینه اش را نماد ظهور خود در بین قدرت های جهان تلقی می کند، در سال گذشته میلادی (2015)، 19 ماموریت فضایی انجام داد.

منبع: ایرنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید