3.14 حقیقت جالب در مورد عدد پی که احتمالا از آنها خبر ندارید! | اتاق خبر
کد خبر: 329175
تاریخ انتشار: 13 فروردین 1395 - 15:39
شاید ندانید که برای عدد پی یا π هم روز خاصی داریم که 24 اسفند است. علت اختصاص این روز به عدد پی را می‌توان طرز نوشتن تاریخ این روز به نگارش آمریکایی که ابتدا ماه و سپس روز نوشته می‌شود دانست.

اتاق خبر - این روز 3.14 است و همان‌طور که می‌دانید عدد پی را نشان می‌دهد. معمولاً در کشورهایی که برای تاریخ ابتدا روز و سپس ماه را می‌نویسند روز عدد پی را یکم مردادماه یا 22 ژوئیه است که به‌صورت 7/22 نوشته می‌شود. می‌توان آن را تقسیم عدد 22 بر 7 در نظر گرفت که نتیجه عدد پی را در بر دارد. امروز دقیقاً 3.14 نکته درباره عدد پی را برای شما آماده کرده‌ایم.

1- یک استاد حافظه ژاپنی ادعا می‌کند که می‌تواند تا 111700 رقم اعشار عدد پی را از حفظ بگوید

به خاطر سپردن ارقام عدد پی کاری است مختص به‌اصطلاح خرخوان‌ها! اما برخی چالش حفظ کردن طول بیشتری از این عدد را پذیرفته‌اند. استاد حافظه ژاپنی Akira Haraguchi، 100000 رقم از عدد پی را درملأعام از حفظ بیان کرده است که این کار وی بیش از 16 ساعت به طول انجامید. او به روزنامه گاردین گفته که رکورد شخصی‌اش تا 111700 رقم هم رفته است. هاراگوچی در تکنیک خود علامت‌هایی را به اعداد اختصاص می‌دهد و توالی اعشار عدد پی را به داستان‌هایی تبدیل می‌کند. داستان‌هایی که درباره حیوانات و گیاهان هستند.

Pi-unrolled-720.0

هاراگوچی در سال 2015 به روزنامه گاردین گفته بود که قرائت ارقام عدد پی برای من مثل تکرار عبارات آرام‌بخش بودا و انجام مدیتیشن است. بنا به آموزه‌های بودا درباره ذن و مدیتیشن، هر چیزی که در دنیا وجود دارد از کوه‌ها و رودخانه‌ها گرفته تا تمام موجودات زنده، روح بودا را در خود دارند. من این‌گونه برداشت می‌کنم که هر چیزی که جزئی از یک چرخه باشد و تکرار شود، حامل روح بودا است. فکر می‌کنم عدد پی یک مثال خوب برای این تئوری باشد.

2- ما تعداد ارقام بسیار بیشتری از عدد پی را که لازم داریم می‌دانیم

عدد پی به قدری بزرگ است که نماد هیچ فرهنگ خاصی نباشد، اما هنوز هم استفاده‌های مخصوص به خود را دارد. به‌عنوان‌مثال مهندسان دانشمندان از عدد پی برای کارهایی نظیر محاسبه مسیرهای پرواز استفاده می‌کنند، چراکه هواپیماها در مسیر کمان‌های دایره‌ای پرواز می‌کنند. از دیگر استفاده‌ها می‌توان به پردازش صدا اشاره کرد چراکه از عدد پی برای محاسبه امواج سینوسی استفاده می‌شود.

Pi-Number

اما محاسبات این‌چنین برای اینکه دقیق باشند تنها به دقت اعشاری بین 5 تا 15 رقم احتیاج دارند و ما تا چندین کادریلیون (عدد یک با پانزده صفر به توان دو) رقم از عدد پی را محاسبه کرده‌ایم. شاید پیدا کردن ارقام عدد پی، گذران وقت موردعلاقه دانشمندانی که به ابرکامپیوترها دسترسی دارند باشد، اما این کار نوعی خودنمایی است. برای رسیدن به ایده‌ای درباره اینکه چقدر این ارقام برای محاسبات کاربردی غیرضروری هستند، در نظر بگیرید که از محاسبه محیط جهان گرفته تا دقت عرض اتم هیدروژن، به تنها 39 رقم دقت اعشار عدد پی نیاز داریم.

3- عدد پی دارای فرم ادبی مخصوص به خود هم هست

پیلیش یا Pilish به فرم زبانی گفته می‌شود که در آن طول هر کلمه به‌اندازه رقم مربوطه در عدد پی است. به‌عنوان‌مثال با توجه به 3.14 کلمه اول سه حرف، کلمه دوم یک حرف، کلمه سوم چهار حرف و به همین ترتیب خواهد بود. جمله زیر تلاشی برای نوشتن به این فرم به زبان انگلیسی است: Yes, I have a robot disguised as Nikola Tesla. طبیعت فرم زبانی پیلیش، باعث می‌شود که نتوان متن طولانی دقیق و صحیحی را با آن نوشت، اما استاد پیلیش و ریاضیدان Micheal Keith رمان کوتاهی را با این فرم زبانی تا 10000 کلمه مطابق 10000 رقم از عدد پی نوشته است.

باوجوداینکه جست‌وجوی دانشمندان در ادبیات برای پیدا کردن نمونه‌های تصادفی به فرم زبانی پیلیش چندان موفقیت‌آمیز نبوده، یکی از اولین نمونه‌های عمدی پیلیش یکی از بهترین‌ها هم هست. تصور می‌شود که توسط فیزیکدان انگلیسی James Hopwood Jeans نوشته شده باشد که آن را در پایین می‌بینید:

How I need a drink, alchoholic in nature, after the heavy lectures involving quantom meachanics!

معنی این جمله: چقدر بعد از درس دادن مباحث دشوار مکانیک کوانتوم، به صرف یک نوشیدنی الکلی در طبیعت نیاز دارم!

0.14 اُمین حقیقت؛ 3.14 در آینه به زبان انگلیسی شبیه به کلمه PIE به نظر می‌رسد

عدد پی را به انگلیسی PI می‌نویسند که در آینه به شکل کلمه Pie که نوعی شیرینی است دیده می‌شود. بسیاری روز جهانی عدد پی را با انواع شیرینی پای جشن می‌گیرند.

pi and pie

منبع: فارنت

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید