مخالفان دولت آفریقای جنوبی خواستار برکناری رییس جمهوری شدند | اتاق خبر
کد خبر: 329314
تاریخ انتشار: 14 فروردین 1395 - 08:21
حزب اصلی مخالف دولت آفریقای جنوبی در پارلمان روز جمعه اعلام کرد که هر گونه اقدام لازم برای برکناری 'جاکوب زوما' رییس جمهوری این کشور را در صورت کوتاهی پارلمان از انجام این کار، به کار می گیرد.

به گزارش اتاق خبر، این هشدار یک روز پس از صدور حکم دادگاه قانون اساسی آفریقای جنوبی علیه زوما مبنی بر زیر پا گذاشتن قانون اساسی از سوی وی، منتشر شد.
به موجب حکم دادگاه قانون اساسی آفریقای جنوبی، زوما از احترام به قانون اساسی و دفاع از آن به واسطه سرپیچی از بازگرداندن 16 میلیون دلار سرمایه دولت خودداری کرده است.
گزارش ها حاکی است که رییس جمهوری آفریقای جنوبی این مبلغ را برای نوسازی یک عمارت شخصی مصرف کرده است.
«مموسی میمانه» رهبر حزب اصلی مخالف دولت آفریقای جنوبی در پارلمان موسوم به ائتلاف دمکراتیک در یک کنفرانس خبری گفت: نمی توانیم در پارلمان در آن واحد هم زوما را حفظ کنیم و هم قانون اساسی را به اجرا درآوریم. همزیستی این دو در کنار هم امکان پذیر نیست.
حزب مزبور روز پنجشنبه اعلام کرد که روند استیضاح زوما را به اجرا گذاشته، اما بعید است این اقدام موفقیتی در برداشته باشد، زیرا حزب حاکم آفریقای جنوبی موسوم به کنگره ملی که رییس جمهوری، رهبری آن را برعهده دارد، اکثریت قابل توجهی را در پارلمان به خود اختصاص داده است.

منبع: ایرنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید