رانندگی غیراستاندارد در راه‌های استاندارد | اتاق خبر
کد خبر: 331642
تاریخ انتشار: 21 فروردین 1395 - 20:03
خراسان رضوی دارای ۲۱ هزار کیلومتر راه مواصلاتی است که به گفته رئیس پلیس راهور باوجود برخورداری از راه‌های استاندارد اما رانندگی غیراستاندارد در این محورها حادثه می‌آفریند.

اتاق خبر:گروه استان‌ها:خراسان رضوی به دلیل وجود بابرکت بارگاه ملکوتی ثامن‌الحجج(ع) سالانه پذیرای بیش از ۲۷ میلیون زائر و گردشگر است که بخش عظیمی از این زائران با خودروی شخصی به این استان و به‌ویژه مشهد مقدس سفر می‌کنند.

خراسان رضوی دارای ۲۱ هزار کیلومتر راه و جاده  مواصلاتی است که از این میان ۱۱۱ کیلومتر آزادراه، ۹۹۰ کیلومتر بزرگراه، یک هزار و ۲۵۰ کیلومتر راه اصلی و مابقی راه‌های فرعی و روستایی را تشکیل می‌دهد.

نوروز امسال بنا بر آمار کارشناسان هرچند با افزایش تردد خودروهای در جاده‌های این استان روبرو بودیم اما خوشبختانه آمار تلفات جاده‌ای و تصادفات از کاهش چشمگیری برخوردار بود.

افزون بر ۹ میلیون تردد در محورهای خراسان رضوی ثبت شد

نوروز امسال نیز خراسان رضوی هم چون گذشته یکی از پرترددترین راه‌های مواصلاتی کشور را به خود اختصاص داد به‌گونه‌ای که رئیس كمیته حمل‌ونقل ستاد خدمات سفر خراسان رضوی از ثبت تعداد ۹ میلیون و ۷۶۶ هزار و ۷۹۸ خودرو در جاده‌های خراسان رضوی خبر می‌دهد.

جواد وحدتی فرد در گفت‌وگو با مهر اظهار کرد: در طرح نوروزی امسال و از روز ۲۵ اسفندماه ۱۳۹۴ تا پایان روز سیزدهم فروردین‌ماه جاری افزون بر ۹ میلیون خودرو در محورهای استان تردد داشتند.

وی افزود: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۹۶ دستگاه تردد شمار نصب‌شده در محورهای مواصلاتی استان خراسان رضوی این رقم در مقایسه با مدت مشابه طرح نوروزی ۱۳۹۴ شش درصد افزایش داشته است.

مدیرکل حمل‌ونقل و پایانه‌های خراسان رضوی ادامه داد: بیشترین حجم تردد در این مدت مربوط به  محورهای مشهد-چناران و آزادراه مشهد-باغچه بوده است.

ثبت 2 میلیون تخلف

وی افزود: طی این مدت همچنین تعداد دو میلیون و ۷۰ هزار تخلف فاصله غیرمجاز در همه محورهای مواصلاتی استان خراسان رضوی ثبت‌شده است که این رقم  نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته سه درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وحدتی فرد اظهار داشت: همچنین طی این مدت هشت میلیون و ۹۹۹ هزار و ۱۳۶ مسافر و زائر با دو میلیون و ۲۴۹ هزار و ۷۸۴ وسیله نقلیه شخصی به خراسان رضوی سفر کردند که از این تعداد پنج میلیون و ۵۳۰ هزار و ۶۰ نفر عازم مشهد مقدس شدند.

کاهش ۴۰ درصدی تصادفات جاده‌ای

باوجوداینکه آمار تردد در محورهای خراسان رضوی به گفته مدیرکل حمل‌ونقل و پایانه‌های خراسان رضوی ۶ در نوروز امسال ۶ درصد رشد داشته است اما خوشبختانه آمار تصادفات به گفته رئیس پلیس‌راه استان با کاهش ۴۰ درصد همراه بوده است.

فرمانده پلیس‌راه خراسان رضوی در گفت‌وگو با مهر با اشاره به اینکه راه‌های استان استانداردهای لازم را دارا هستند، گفت: متأسفانه نحوه استفاده از آن‌ها توسط کاربران و رانندگان موجب بروز حوادث جاده‌ای و رانندگی می‌شود.

سرهنگ هادی امیدوار با اشاره به آمار تصادفات و تلفات جاده‌ای در نوروز ۹۵ نسبت به سال گذشته اظهار کرد: در این مدت شاهد کاهش ۴۰ درصدی تصادفات فوتی بودیم.

فرمانده پلیس‌راه خراسان رضوی با اشاره به کاهش ۲۰ درصدی حوادث جاده‌ای در نوروز جاری نسبت به سال گذشته افزود: در این ایام نسبت به سال گذشته تعداد متوفیان ۳۳ درصد و تعداد مجروحان نیز ۹ درصد کاهش داشته است.

شاهرود- سبزوار پرحادثه‌ترین محور خراسان رضوی

فرمانده پلیس‌راه خراسان رضوی مهم‌ترین محورهای پرحادثه در استان را محورهای شاهرود- سبزوار و سبزوار- نیشابور عنوان کرد و افزود: به دلیل طولانی بودن برخی از مسیرهای استان به‌ویژه در محورهای پرحادثه خستگی، خواب‌آلودگی و واژگونی خودروها دلایل اصلی تصادفات جاده‌ای هستند.

سرهنگ امیدوار ادامه داد: در ۱۵ کیلومتری محور سبزوار و نیشابور به دلیل وجود روستاهای بسیار محل‌های مناسبی برای استراحت رانندگان وجود دارد اما در مابقی مسیر محورهای سبزوار- نیشابور و سبزوار- شاهرود مکانی برای توقف و استراحت وجود ندارد و به همین خاطر شاهد بروز بیشتر تصادفات در این قسمت‌ها هستیم.

۸۹۰ حادثه‌دیده امدادرسانی شدند

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خراسان رضوی نیز بابیان اینکه در طرح نوروزی امسال و از تاریخ  ۲۵ اسفندماه سال گذشته تا ۱۵ فروردین‌ماه امسال در خراسان رضوی تعداد ۸۹۰ نفر دچار حادثه شدند ادامه داد: همچنین در حوادث امسال تعداد ۸۹۰ نفر دچار حادثه شدند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که ۹۰۶ حادثه‌دیده برجای گذاشت ۱.۷ درصد کاهش داشته است.

سید مجتبی احمدی در گفت‌وگو با مهر بیان کرد: در طرح ملی هلال بهشت امسال که از ۲۵ اسفندماه سال گذشته تا ۱۵ فروردین‌ماه برگزار شد تعداد ۱۵۲ حادثه به وقوع پیوست که این آمار در مقایسه با مدت مشابه در نوروز ۹۴ به تعداد ۲۲۵ حادثه حاکی از کاهش حوادث به میزان ۳۲ و ۴ دهم درصد دارد.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خراسان رضوی با اشاره به کاهش آمار مصدومان حوادث جاده‌ای، خاطرنشان کرد: تعداد مصدومان حوادث جاده‌ای خراسان رضوی در این مدت ۳۲۷ نفر بود که در مقایسه با سال گذشته در همین بازه زمانی که ۵۵۳ مصدوم  بر جای گذاشت به میزان ۴۰ و هشت‌دهم درصد کاهش نشان می‌دهد.

احمدی تصریح کرد: امسال تعداد مصدومان انتقالی نیز  ۱۳۸ نفر بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به تعداد ۲۴۹ به میزان  ۴۴.۵ درصد کاهش داشت.

وی تأکید کرد: در همین مدت ۳۱ نفر به‌صورت سرپایی مداوا شدند که در مقایسه با سال قبل که ۱۰۷ نفر بود با کاهشی ۷۱ درصدی در این بخش همراه بوده است

افزایش مأموریت‌های اورژانس

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد  نیز بابیان اینکه مأموریت‌های سوانح رانندگی در محورهای برون‌شهری استان ۹۵۱ مورد بود اظهار کرد: این آمار نسبت به آمار نوروز سال گذشته  ۱۹ درصد رشد داشت.

دکتر رضا وفایی نژاد  با اشاره به اینکه طرح امداد نوروزی اورژانس ۱۱۵ خراسان رضوی با همکاری دانشگاه‌ها  و دانشکده‌های علوم پزشکی مشهد، سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه، تربت‌جام و نيشابور از ۲۷ اسفند تا ۱۵ فروردین به اجرا درآمد اظهار داشت: مأموریت‌های حوادث ترافیکی در استان خراسان رضوی دو هزار و ۹۹۱ بوده است.

وی افزود: مأموریت‌های اورژانس ۱۱۵ در بخش حوادث ترافیکی در مشهد یک هزار و ۴۰۳  با ۵ درصد افزایش و در دیگر مناطق استان يک هزار و ۹۳۴ با ۱۵ درصد افزایش همراه بوده است.

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: مأموریت‌های اورژانس ۱۱۵ خراسان رضوی در بخش حوادث ترافیکی ۱۴ درصد افزایش و همچنین تعداد مصدومان منتقل‌شده به مراکز درمانی نیز ۲۱ درصد رشد داشته است.

وی همچنین ماموریت های ترافیکی در مناطق شهری را نیز دو هزار و ۴۰ مورد عنوان کرد و گفت: این رقم در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته ۱۲ درصد افزایش داشته است.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید