بزرگترین هیات تجاری کره همراه رییس‌جمهورشان به ایران می‌آیند | اتاق خبر
کد خبر: 338506
تاریخ انتشار: 12 اردیبهشت 1395 - 17:43
زرگترین هیات تجاری کره جنوبی متشکل از 230 مدیر پارک گئون-های رییس جمهور این کشور را در یک دیدار سه روزه از تهران که با هدف گسترش همکاریهای اقتصادی انجام می‌گیرد همراهی می‌کنند.

اتاق خبر: خبرگزاری دولتی یون هاپ گزارش داد پارک گئون-های، رییس جمهور کره جنوبی، برای یک سفر تاریخی به ایران با هدف تحکیم روابط میان دو کشور روز یکشنبه عازم تهران شد و روز دوشنبه با دکتر حسن روحانی، رییس جمهور اسلامی ایران دیدار خواهد کرد.

پارک گئون-های نخستین رییس جمهور کره جنوبی است که از زمان برقراری روابط دیپلماتیک دوجانبه میان دو کشور در سال 1962 به تهران سفر می‌کند. سخنگوی ریاست جمهوری کره جنوبی اظهار کرد: پارک گئون-های با سفر به تهران، تشکیل بنیان همکاری با ایران کمک خواهد کرد.

ریاست جمهوری کره جنوبی اعلام کرد ما انتظار داریم این سفر فرصت مهمی به منظور گسترش همکاری‌های دوجانبه پس از برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران فراهم کند.

یک هیات تجاری متشکل از 230 مدیر در این سفر سه روزه رییس جمهور کره جنوبی را همراهی خواهند کرد.

بر اساس گزارش رسانه‌های کره جنوبی، انتظار می‌رود در این دیدار دو طرف قرار‌داد‌هایی به ارزش 10 میلیارد دلار امضاء کند.

به گفته مقامات سئول، اصلی‌ترین هدف این دیدار اقتصادی است زیرا شرکت‌های کره ای به قرار‌دادها در بخش‌هایی مانند ساخت‌وساز، خودروسازی، برق و دستگاه‌های الکترونیکی چشم دوخته‌اند.

به گفته علیرضا دائمی، معاون وزیر نیرو، شرکت‌های کره ای قصد دارند در زمینه‌ ساخت نیروگاه در ایران از طریق انتقال فناوری و فاینانس پروژه‌ها همکاری کنند. وی در ادامه افزود: مذاکرات مهمی با طرف کره‌ای برای فاینانس ساخت سد و نیروگاه‌های آبی با استفاده فناوری‌های کره‌ای در جریان است.

بر اساس گزارش پرس تی وی، ایران قصد دارد در چند سال آینده با ساخت شماری نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و همچنین نیروگاه‌های بادی و فتوولتاییک 26 هزار مگاوات برق تولید کند.

کیم سئونگ-هو، سفیر کره جنوبی در تهران در مصاحبه با یک خبرگزاری داخلی اظهار کرد: دو طرف بیش از 30 سند برای امضاء در بخش‌هایی مانند نفت و گاز، زیرساخت، دریایی، بهداشت و درمان و بعضی پروژه‌های خاص امضاء کردند.

به گفته سفیر کره جنوبی، بازرگانان کره‌ای در مبادلاتشان با ایران همچنان قادر به استفاده از دلار یا یورو نیستند و ناچارند از منابع اختصاص یافته به وون برای صادرات استفاده کنند.

کشورهای آسیای شرقی به شدت در تلاش هستند تا روابط اقتصادی با تهران را پس از امضای توافق هسته‌ای در سال گذشته و برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی تقویت کنند. شی جین پینگ، رییس جمهور چین در ماه ژانویه به ایران سفر کرد و ژاپن یک ماه پس از آن یک پیمان سرمایه‌گذاری با ایران امضاء کرد.

کره جنوبی همچنین مایل است خرید نفت از ایران را که سابق بر این پیش از این‌که تحریم‌های هسته‌ای تشدید شوند 10 درصد از واردات این کشور را تشکیل می‌داد، افزایش دهد. این کشور پنجمین وارد‌کننده بزرگ نفت در جهان است در حالی که ایران چهارمین ذخائر بزرگ نفت جهان را در اختیار دارد.

ارزش تجارت میان دو کشور حدود 6.1 میلیارد دلار در سال 2015 بود.

به گفته آن چونگ-بوم یکی از مقامات بلندپایه کره جنوبی، این کشور انتظارات بالایی برای مشارکت شرکت‌های کره‌ای در پروژه‌های زیرساخت بزرگ به منظور توسعه اقتصاد ایران دارد. وی در ادامه افزود: ما تلاش خواهیم کرد تدابیری را مانند حمایت مالی برای این هدف اتخاذ کنیم.

حسن طاهریان‌فر، سفیر کشورمان در سئول در گفت‌وگو با ایسنا، سفر خانم پارک گئون-های و هیات همراه او به کشورمان را نشان دهنده اهمیت ایران برای این کشور دانست و افزود: قطعا سطح روابط دو کشور به حدی رسیده و آینده‌ای روشن پیش روی تعاملات دو کشور است که چنین برنامه‌ریزی برای سفر رییس‌جمهور کره به تهران صورت گرفته است چرا که کره‌یی‌ها اعلام کردند که تعداد همراهان تجاری در سفر رییس‌جمهور کره جنوبی به ایران بالاترین تعداد همراهان شرکت‌های خصوصی بوده است که رییس‌جمهور این کشور را در یک سفر خارجی همراهی کرده‌اند و تمام این موارد نشان دهنده علاقه‌مندی و دیدگاه مثبتی است که آن‌ها در روابط آتی خود با ایران می‌بینند.

 سئول همگام با تحریمهای غربی، از سال 2010 محدودیتهای صنعتی و مالی برای معاملات اقتصادی با ایران وضع کرد اما بلافاصله پس از اجرایی شدن برجام و لغو تحریمهای اتحادیه اروپا و آمریکا، رفع تحریمها علیه ایران را اعلام کرد و نهادهایی دولتی مسئول محدودیتهای بازرگانی و سرمایه گذاری شامل وزارت استراتژی و دارایی، وزارت امور خارجه، وزارت بازرگانی، صنعت و انرژی و بانک کره با برگزاری کنفرانس خبری اعلام کردند محدودیتها علیه صادرات و واردات با ایران برداشته شده است تا فصل جدیدی از همکاریهای اقتصادی و تجاری با ایران را آغاز کنند.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید