رشد ۵۰ درصدی ذخایر قطعی سنگ‌آهن | اتاق خبر
کد خبر: 350293
تاریخ انتشار: 22 خرداد 1395 - 22:00
معاون وزیر صنعت گفت: ذخایر قطعی سنگ‌آهن اکنون ۲.۷ تا ۳ میلیارد تن است که پیش‌بینی می‌شود با نتایج حاصل از اکتشافات در دست اجرا و با رشد حدود ۵۰ درصدی، به ۴ تا ۴.۵ میلیارد تن افزایش یابد.

اتاق خبر: مهدی کرباسیان حوزه معدن و صنایع معدنی را از محورهای اصلی اقتصاد مقاومتی ذکر کرد و گفت: به عنوان مثال ارزش هر تن سنگ آهن با استفاده از انرژی فراوان گاز در کشور، در چند مرحله فرآوری با تبدیل به کنسانتره، گندله و ورود به کوره های ذوب از ۴۰ تا ۵۰ دلار فعلی تا حدود ۴۰۰ دلار افزایش می یابد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به شعار امسال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی فقط مربوط به امسال نیست بلکه از سال ها قبل مورد تاکید بوده به طوری که در شعار انقلاب به عنوان استقلال هم به آن تاکید شده و استقلال در حوزه اقتصادی بیشتر به خودباوری اشاره دارد؛ این در حالی است که بخش معدن و صنایع معدنی را مصداق عملی اقتصاد مقاومتی است و در صورت حمایت از این بخش علاوه بر ایجاد اشتغال فراوان، مسیر توسعه اقتصادی با سرعت بیشتری طی می‌شود.

وی با بیان اینکه ایران اکنون پانزدهمین کشور معدنی جهان است، گفت: با نتایج خوبی که از اکتشافات ایمیدرو در سطح ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع به دست آمده است، جزو ۱۰ کشور برتر دنیا از لحاظ ذخایر معدنی قرار خواهیم گرفت، همچنین چنانچه ذخایر کشف شده را در کنار انرژی نفت و گاز که تکمیل کننده صنایع معدنی هستند و ارزش افزوده ایجاد می‌کنند، قرار دهیم می توانیم یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی را حوزه معدن و صنایع معدنی در نظر بگیریم.

کرباسیان با بیان اینکه در اقتصاد مقاومتی ظرفیت رشد بالایی در حوزه معدن و صنایع معدنی وجود دارد، اظهار کرد: اکنون سهم بخش معدن و صنایع معدنی در تولید ناخالص داخلی ایران شش درصد در حالی که در سایر کشورهای معدنی این رقم تا حدود ۱۶ درصد است.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید