بلندترین تونل ایران چگونه ساخته می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 353423
تاریخ انتشار: 1 تیر 1395 - 22:38
با سیستم مالی طراحی شده برای قطعه دوم آزادراه تهران – شمال پیمانکار و سرمایه‌گذار این قطعه از ابتدا منابع مالی مدنظر برای کل پروژه را تعیین خواهند کرد و از این‌رو مشکلی برای رساندن این قطعه در زمان لازم وجود نخواهد داشت.

اتاق خبر: اسماعیل موسوی  نماینده مدیر طرح آزادراه تهران، با بیان این مطلب تصریح کرد: قطعه دوم آزادراه تهران – شمال که حدود ۱۲ کیلومتر طول دارد از نظر راهسازی یکی از سخت‌ترین قطعات عمرانی طراحی شده در ایران به حساب می‌آید.

به گفته وی کوهستانی‌بودن منطقه و لزوم حفاری و طراحی تونل‌هایی طولانی در طول این مسیر باعث شده که این قطعه با عنوان یکی از سخت‌ترین قطعات در این آزادراه معرفی شود و همین امر راه را در طول سال‌های گذشته برای تکمیل آن ببندد.

نماینده مدیر طرح آزادراه تهران – شمال با بیان این‌که با توجه به طراحی‌های جدید مالی برای این قطعه هیچ مشکلی در تامین مالی کار وجود نخواهد داشت، اظهار کرد: در روش جدید پیمانکار به طول همزمان بحث سرمایه‌گذاری و فاینانس پروژه را حل خواهد کرد. از این‌رو پس از تعیین شدن پیمانکار پروژه وارد فاز اجرایی خواهد شد.

موسوی اضافه کرد: در حال حاضر این قطعه در مرحله‌ بررسی طرح‌ها و برنامه‌های ارائه شده از سوی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی که به محض نهایی شدن این انتخاب کار آغاز می‌شود.

وی با اشاره به وجود تونل البرز به عنوان بلندترین تونل جاده‌ای کشور در این قطعه از آزادراه تهران – شمال اظهار کرد: هرچند روش مالی تعیین شده برای این تونل متفاوت با روش کلی قطعه دوم است، اما پیمانکار به‌طور همزمان فاینانس مورد نیاز برای این تونل بسیار مهم و دشوار را نیز تعیین خواهد کرد و کار اجرایی بر روی آن همزمان آغاز خواهد شد.

 شرکت آزادراه تهران – شمال که به عنوان نماینده وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مستضعفان در این آزادراه فعالیت می‌کند وعده داده که کل قطعات این پروژه را تا سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری نهایی برساند.

براین اساس قطعه نخست این آزادراه تا بهار سال ۱۳۹۶ به بهره‌برداری می‌رسد قطعه دوم در آینده نزدیک پیمانکار و سرمایه‌گذار خود را خواهد شناخت و قطعه سوم پس از طی شدن مرحله بررسی‌های نهایی به سرمایه‌گذاران ارائه خواهد شد.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید