حمایت جانسون از لیدسام برای جانشینی دیوید کامرون در آستانه اولین دور رأی‌گیری | اتاق خبر
کد خبر: 357270
تاریخ انتشار: 16 تیر 1395 - 03:37
'بوریس جانسون' شهردار سابق لندن و از رهبران کارزار تبلیغاتی برگزیت؛ در آستانه اولین دور رأی‌گیری برای تعیین دو نامزد نهایی برای رقابت رهبری حزب محافظه‌کار انگلیس در روز سه‌شنبه، حمایت خودش را از 'آندریا لیدسام' از نامزدهای مطرح این دور از رقابت ها اعلام ک

اتاق خبر - شروع رأی‌گیری برای انتخاب نامزدهای نهایی رقابت رهبری حزب محافظه‌کار از میان 331 نماینده پارلمانی از امروز ( سه‌شنبه) شروع و تا زمانی که تعداد آنها به دو نفر برسد، ادامه خواهد یافت و سپس اعضای حزب از میان این دو نفر یک نفر را انتخاب خواهند کرد.
کمیته 1922 حزب محافظه‌کار که ناظر بر این انتخابات هست، خواهان این است که تا نهم سپتامبر آینده نامزد پیروز در جریان این رأی‌گیری‌ها مشخص شود.
'ترزا می' وزیر کشور، 'استیو کراب' وزیر کار، 'لیام فاکس' وزیر دفاع پیشین، 'آندریا لیدسام' معاون وزیر انرژی کابینه کامرون و 'مایکل گوو' وزیر دادگستری انگلیس رقابت‌ها بر سر جانشینی دیوید کامرون را از پنجشنبه هفته گذشته که آخرین‌مهلت برای ثبت‌نام نامزدها بود، شروع کرده‌اند.
خانم آندریا لیدسام 53 ساله که در سال 2010 میلادی به مجلس عوام راه پیداکرده و یکی از حامیان شناخته‌شده برگزیت است، با پشتیبانی بوریس جانسون که از حمایت قابل‌توجهی در سطح نمایندگان پارلمان و اعضای حزب محافظه‌کار برخوردار است، می‌تواند رقیبی جدی‌تری برای 'ترزا می ' شمرده شود.
جانسون نماینده مجلس عوام شامگاه گذشته گفت که لیدسام علاوه برداشتن درک بهتری از مسایل مالی، نسبت به خیلی از نمایندگان پارلمان دارای تجربیات قابل‌توجه دولتی است.
بوریس جانسون تا پیش از انصرافش غیرمنتظره اش در پنجشنبه هفته گذشته از رقابت رهبری حزب محافظه‌کار، از اصلی‌ترین گزینه‌ها برای جانشینی دیوید کامرون، نخست‌وزیر به شمار می‌رفت که در 24 ژوئن ( 4 تیرماه ) به دنبال رأی شوک‌آور انگلیسی‌ها به خروج از اتحادیه اروپا گفت از مقامش استعفا می دهد.
به نوشته روزنامه دیلی تلگراف، حمایت جانسون از لیدسام می‌تواند پایانی بر امیدهای مایکل گوو 48 ساله برای رسیدن به جانشینی کامرون باشد.
براساس نتایج نظرسنجی صورت گرفته برای تارنمای حزب محافظه‌کار که شامگاه گذشته منتشر شد، حمایت فعالان این حزب از خانم لیدسام 38 درصد، از خانم 'ترزا می ' 37 درصد ؛ از مایکل گوو ؛ 13 درصد؛ از استیو کراب 6 درصد و از لیام فاکس 5 درصد بوده است.
اما به گزارش اسکای نیوز در بامداد سه شنبه، در حال حاضر 'ترزا می ' 59 ساله که بیشترین بخت برای راه‌یابی به داونینگ استریت دارد، از سوی حداقل 105 نماینده پارلمانی حزب محافظه‌کار حمایت می‌شود و این در حالی‌ است که تنها 32 نماینده از لیدسام حمایت می‌کنند.
به باور اسکای نیوز، مایکل گوو نیز از حمایت 23 نماینده پارلمانی حزب محافظه‌کار برخوردار است که تقریبا هم‌اندازه با استیو کراب است.
به گزارش اسکای نیوز، لیام فاکس تنها از حمایت شش نماینده پارلمانی برخوردار است که عملاً بدترین شرایط را نسبت به سایر نامزدها دارد.
در همین حال روزنامه دیلی میل روز سه‌شنبه در گزارشی نوشت که حداقل ده عضو کابینه کامرون و 112 نماینده پارلمانی حزب محافظه‌کار تاکنون حمایت خود را از 'ترزا می ' اعلام کرده‌اند.
مایکل فالون وزیر دفاع انگلیس ازجمله شخصیت‌های کابینه است که به‌صراحت حمایت خود را از 'ترزا می ' بیان داشته است.
تصمیم غیرمنتظره دیوید کامرون رهبر حزب محافظه‌کار و نخست‌وزیر انگلیس برای دادن استعفا به دلیل رأی شوک‌آور مردم کشورش به برگزیت در همه‌پرسی 23ژوئن ( سوم تیرماه )، سبب شد که رقابت‌ها بر سر جانشینی او پیش از موعد مقرر که قبل از انتخابات عمومی انگلیس در سال 2020 میلادی انتظار آن می‌رفت، کلید بخورد.
کامرون، که مخالف جدایی کشورش از اتحادیه اروپا بود، گفته است تا زمان برگزاری اجلاس سرتاسری حزب محافظه‌کار در ماه اکتبر آینده و انتخاب رهبر جدید این حزب که نخست‌وزیر آینده انگلیس نیز خواهد بود، به کارش ادامه خواهد داد.
براساس رویه همه نمایندگان پارلمانی حزب محافظه‌کار می‌توانند نامزدی رهبری حزب شوند، به این شرط که دست‌کم دو نماینده دیگر از نامزدی‌شان حمایت کنند. اگر نامزدها بیش از سه نفر باشند، هر چندبار که لازم باشد از 331 نماینده محافظه‌کار مجلس عوام رأی‌ می‌گیرند تا فقط دو نامزد باقی بمانند. (در هر مرحله رأی‌گیری، کسی که کمترین رأی را داشته باشد حذف می‌شود).
وقتی فقط دو نامزد ماندند، انتخاب را به اعضای حزب در سراسر بریتانیا واگذار می‌کنند.
در همین حال اگر محافظه‌کارها بخواهند پیش از کنفرانس سالانه‌شان، که قرار است در دوم اکتبر برگزار ‌شود، رهبر حزب را انتخاب کنند، انتخاب اولیه باید پیش از تعطیلات تابستانی پارلمان (21جولای) برگزار شود. بعد در دوران تعطیلات نامزدها فرصت خواهند داشت حامی جمع کنند تا در نهایت در ماه سپتامبر انتخاب نهایی انجام شود.
حزب محافظه کار انگلیس که ریشه در حزب 'توری' دارد، در سال 1834 میلادی پایه گذاری شده و دارای 184 هزار عضو رسمی است .
این حزب که به دلیل پیشینه اش همچنان اعضایش را 'توری ها' می خوانند، در مجلس عوام که دارای 650 کرسی است ، دارای 331 کرسی، و در مجلس اعیان که دارای 800کرسی است، 224 کرسی در اختیار دارد.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید