افزایش ۳۵ درصدی وزن صادرات کشور | اتاق خبر
کد خبر: 367287
تاریخ انتشار: 4 شهریور 1395 - 17:03
وزیر اقتصاد و دارایی از رشد وزنی ۳۵ درصدی صادرات محصولات در طول چهار ماه اول سال جاری خبر داد.

اتاق خبر: علی طیب نیا صبح پنج شنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی اظهار داشت: هم اکنون هفت هزار واحد تولیدی و صنعتی مشخص شده تا برای اخذ وام های تسهیلاتی به بانک ها معرفی کرده تا بتوانیم این واحدهای نیمه فعال یا غیرفعال را بدین وسیله فعال تر کنیم.

وی ادامه داد: آنچه امسال داریم روند رو به بهبود در امور اقتصادی است که در این راستا شاهد رشد پنج درصدی تولید بوده ایم، همچنین هدف گذاری ما برای رشد تولید تا پایان سال پنج درصد است که در سه ماهه اول این رشد به ۴.۴ درصد رسیده که رشد خوبی است.

در بخش بورس و مسکن شاهد افزایش تقاضا هستیم

وزیر اقتصاد با اشاره ای به رشد اقتصادی در تمامی بخش ها گفت: در رکود سال گذشته وضعیت دشواری داشتیم که با توجه به این شرایط باید مراقبت ویژه ای از اوضاع اقتصادی کشور می کردیم که خوشبختانه امسال تا حدود زیادی توانستیم به پیشرفت های اقتصادی دست یابیم.

طیب نیا ادامه داد: یک تعدادی از واحدهای بزرگ که انبارشون پر شده بود، اکثرا خالی شده و محصول خود را صادر کرده اند.

وی افزود: همچنین در بخش بورس و مسکن نیز شاهد افزایش تقاضا و تکان خوردن بازار راکدشان بودیم.
رشد قابل توجه صادرات غیرنفتی کشور

وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره ای به رشد وزنی ۳۵ درصدی در طول چهار ماه و در بحش صادراتی گفت: صادرات غیرنفتی کشور در طول سال اخیر رشد قابل توجهی داشته است.
وی ادامه داد: سال گذشته سهم منابع مالی حاصل از نفت به ۳۲ درصد منابع بودجه دولت رسید و این پایین ترین میزان وابستگی به نفت بوده است.

طیب نیا در خصوص واردات بی رویه در کشور نیز گفت: در گذشته میزان واردات رسمی ۷۵  میلیارد دلار بود که این میزان را امسال به ۴۲ میلیارد دلار کاهش دادیم.
قاچاق ۱۵ میلیارد دلار وارداتی در کشور

وی  افزود: سعی بر مبارزه جدی با واردات قاچاق داشته ایم که هم اکنون میزان واردات قاچاق ۱۵ میلیارد دلار شده که این میزان در طول سال های گذشته حود سه برابر امسال بود و میزان کشف قاچاق نیز چهار برابر شده است.
وزیر اقتصاد و دارایی ادامه داد: الکترونیکی شدن امور گمرکی که اخیرا تصمیم بر انجام آن شده سبب می شود تا بتوانیم قاچاق را آسان تر ریشه کن کنیم.

وی با بیان اینکه چندان موافق با افزایش مالیاتی نیستیم، گفت: در حال تصویب قوانینی هستیم که کسانی را که فرار مالیاتی می کنند را شناسایی و آن ها را وادار به پرداخت مالیات کنیم.

طیب نیا  ادامه داد: رشد درآمد مالیاتی از ابتدای امسال ۳۱ درصد بوده است که البته تلاش داریم نگذاریم فشار مضاعفی به تولیدکنندگان وارد شود.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید