استفاده نادرست از شبکه های اجتماعی، تغییر سبک زندگی و توهم دانش | اتاق خبر
کد خبر: 384684
تاریخ انتشار: 23 آذر 1395 - 15:26
توسعه روز افزون فناوری های نوین ارتباطی و گستره متنوع شبکه های اجتماعی،آسیب های این عرصه را به میزان چشمگیری در قشر جوان و نوجوان جامعه تشدید کرده ،معضلی که به اعتقاد اساتید علوم ارتباطات و جامعه شناسان راهکار برون رفت از آن را باید در تقویت سواد رسانه ای

به گزارش اتاق خبر، برخی از اندیشمندان و صاحب نظران جامعه شناسی دوران معاصر را،عصر ارتباطات می نامند،دورانی که رسانه ها و شبکه های اجتماعی هدایت کننده اصلی افکار و اذهان عمومی است.

 
اگر دیروز از رسانه ها صرفا به عنوان ابزاری برای اطلاع رسانی یاد می شد،لیکن امروز به عنوان مولفه ای تعیین کننده به شمار می روند که در تصمیم سازی ها نیز نقشی موثر ایفا می کنند.
 
در طول یک دهه اخیر،عرصه دیجیتال با توسعه و رشد جهنده تامل برانگیزی همراه شد و از این تحولات رسانه ها نیز بی نصیب نماندند و علاوه بر تحولاتی شگرف در سرعت و شیوه اطلاع رسانی،فناوری های نوظهوری تحت عنوان شبکه های اجتماعی جریان اطلاع رسانی را با تغییرات عمیقی مواجه ساختند. 
 
این تحولات آنقدر سریع و پرشتاب بود که به صراحت می توان عنوان کرد،شاید یک دهه پیش،تصور امکانات امروزی قابل پیش بینی نبود.
 
در این هیاهو و گرماگرم فراگیری تجهیزات و نرم افزارهای رسانه ای و ارتباطی،کمتر به فرهنگ سازی برای بهره گیری از چنین ظرفیت ها و فرصت هایی در میان کاربران جوان و نوجوان جامعه پرداخته می شود.
 
یکی از کارکرد های فرهنگ،بستر سازی و زمینه سازی برای استفاده صحیح و اصولی از علم و تکنولوژی روز است.
 
علوم،فناوری ها و تجهیزاتی که باعث تسهیل امور زندگی و البته تسریع رشد و شکوفایی هر جامعه ای می شود اما فقدان فرهنگ صحیح استفاده از آن نیز خود معضلی است که می توان فرصت ها را به تهدیدی جدی مبدل کند.
 
فراگیری مضاعف شبکه های ارتباطی و توسعه روز افزون آن،جامعه را در برابر تجربیات جدیدی قرار داده که از قضا از جذابیت های بسیاری نیز برخوردار است،شرایطی که پیش از این به ذهن کمتر کسی خطور می کرد،یکی از این تکنولوژی ها مشمول گوشی های هوشمند و شبکه ارتباطی،اجتماعی همچون تلگرام می شود،عرصه ای که در آن،بازنشر و تبادل اطلاعات در کوتاهترین زمان ممکن محقق می شود.
 
سیل اخبار، اطلاعات، تحلیل ها، گزارشات، نظرها، لطیفه ها، نکات علمی، عکس ها و فیلم ها و... چنان هجمه سنگینی بر مخاطبان جوان و نوجوان  تحمیل می کند که این روزها از سوی برخی صاحب نظران از آن تحت عنوان هجوم داده های اطلاعاتی یاد می شود.
 
در طول سالیان اخیر،انبوهی از کاربران ایرانی و عمدتا اقشار جوان جامعه به عضویت شبکه تلگرام پیوسته اند،طبق آمارهای ارائه شده در حال حاضر قریب به 25 میلیون ایرانی،تحت پوشش این شبکه قرار دارند و به واقع نزدیک به 40 درصد از مشتریان شبکه تلگرام را ایرانیان تشکیل داده اند.
 
این استقبال انبوه ایرانیان از شبکه مذکور،نگرانی هایی را در ابعاد گوناگون به همراه داشته است که در ذیل این گزارش به مواردی از آن اشاره می شود.
 
*شیوع سواد کاذب
برای مشاهده ادامه گزارش اینجا کلیک کنید.
باشگاه خبرنگاران جوان

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید