Performancing Metrics

دستاورد پسابرجامی | اتاق خبر
کد خبر: 392793
تاریخ انتشار: 14 اردیبهشت 1396 - 14:02
در چارچوب توافق مشارکت اقتصادی ایران و اتحادیه اوراسیا، فهرست کالاهای صادراتی جمهوری اسلامی با تسهیلات تعرفه ای به بازار 180 میلیون نفری پنج کشور عضو این اتحادیه مشخص شد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، تهران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا از حدود سه سال پیش مذاکرات گسترده مربوط به تشکیل محدوده آزاد تجاری را آغاز کردند.

با توجه به دستاوردهای اجرای برجام و روند لغو تحریم های ضدایرانی، این مذاکرات به نتایج زیادی از جمله تعرفه صفر برای صادرات چندین کالا از ایران و همچنین وضع تسهیلات تعرفه ای برای اقلام دیگر منجر شده و همچنین هیات های دو طرف در حال پیگیری افزایش همکاری ها هستند.

این توافق و حضور فعالانه و هدفمند بخش خصوصی در صادرات به بازارهای پرمصرف کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا با استفاده از تسهیلات تعرفه ای، می تواند گام بزرگی برای پیشبرد تجارت منطقه ای ایران باشد.

روزنامه ایزوستیا روز پنجشنبه نوشت که ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا فهرست کالاهای مورد مبادله در محدوده آزاد تجاری موقت و مورد توافق دو طرف را تائید کرده اند.

براساس برنامه اعلام شده، این محدوده که ممکن است سال جاری میلادی (2017) راه اندازی شود، پس از سه سال دائمی و زمینه ساز همکاری های بیشتری خواهد شد.

یک مقام اتحادیه اقتصادی اوراسیا به این روزنامه گفت که دو طرف در مورد صادرات مرکبات، ماهی و محصولات دریایی از ایران به کشورهای عضو اتحادیه به توافق رسیده اند.

به گفته وی در فهرست صادرات ایران به کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا، کالاهای پزشکی و درمانی، مواد غذایی و محصولات صنایع سبک هم قرار دارد.

دارو، کفش، پارچه، گونی، شکلات، نان، آب میوه و مربا نیز از دیگر اقلام مورد توافق برای صادرات از ایران به بازار اتحادیه اقتصادی اوراسیا است.

رسانه روسی به نقل از این مقام بدون اعلام نام نوشته است: افزون بر این، ایران می خواهد خودرو و قطعات یدکی از جمله رادیاتور و همچنین آرماتور برای لوله ها و توربین های گازی و نیز تریلی به کشورهای عضو اقتصادی اوراسیا صادر کند.

از سوی دیگر، روسیه نیز محصولات فلزی (فولاد)، کامیون، اتوبوس و به احتمال زیاد هواپیما در اختیار ایران قرار می دهد.

مقام اتحادیه اقتصادی اوراسیا همچنین اعلام کرده است که در باره اقلام دیگر مانند برخی میوه ها و لبنیات برای واردات از ایران هنوز توافق حاصل نشده است و چند عضو از جمله قرقیزستان موافقت خود را در این باره اعلام نکرده اند.

وی در پایان گفت: طرف ایرانی همچنین پیگیر وضع تعرفه صفر برای صادرات برخی میوه ها، محصولات صیفی و لبنیات است که هنوز در این باره اختلاف وجود دارد.

از جمله توافق های صورت گرفته در جریان روند مذاکرات تهران و اتحادیه و اقتصادی اوراسیا، صادرات پسته، مغز پسته، گل کلم، کلم بروکلی، خرما، کشمش سیاه، بی هسته و سلطانی و دیگر اقلام کشمش ها از ایران با تعرفه صفر است.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا با جمعیتی بیش از 180 میلیون نفر دربرگیرنده پنج کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان است که بیش از 20 میلیون کیلومتر مربع مساحت دارند.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا که ژانویه سال 2015 فعالیت رسمی خود را آغاز کرد با عضویت روسیه، قزاقستان، ارمنستان، بلاروس و قرقیزستان 2/2 تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی و 3/1 تریلیون دلار تولیدات صنعتی دارد و همچنین تجارت خارجی کشورهای عضو به خارج از اتحادیه بالغ بر 877 میلیارد دلار یعنی برابر 7/3% صادرات و 3/2% واردات کل جهان است.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا جمعیتی معادل 180 میلیون نفر را در برمی‌گیرد. ویتنام از ماه مه 2015تفاهم نامه منطقه تجارت آزاد با این اتحادیه را امضا کرده است و چین، ترکیه، تونس، هند، نیوزیلند و مغولستان نیز خواهان ایجاد چنین منطقه آزاد مشترکی هستند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید