Performancing Metrics

علائم و عوارض مشکلات دهان و دندان | اتاق خبر
کد خبر: 436849
تاریخ انتشار: 15 دی 1398 - 16:40
ارتودنسی فقط مربوط به دندانهای صاف نیست. ممکن است گاهی اوقات فک بالا یا پایین با صورت شما مطابقت نداشته باشد و درست به نظر نرسد ، از این رو دندانهای شما به درستی روی هم قرار نمی گیرند.

 جلو بودن فک پایین به چه شرایطی گفته می شود؟

ارتودنسی فقط مربوط به دندانهای صاف نیست. ممکن است گاهی اوقات فک بالا یا پایین با صورت شما مطابقت نداشته باشد و درست به نظر نرسد ، از این رو دندانهای شما به درستی روی هم قرار نمی گیرند. به عنوان مثال ، فک پایین خیلی عقب است و باعث می شود دندانهای بالایی شما خیلی جلوتر به نظر برسند. اصلاح کننده های فک یا وسایل کاربردی در این زمینه می توانند در اکثر موارد جلو بودن فک پایین را اصلاح کنند اما این به سن شما و نیازهای درمانی مربوط به فک شما بستگی دارد.

 

اصلاح کننده های فک قابل جا به جایی و دستگاه های کاربردی در این زمینه

یک اصلاح کننده فک قابل جابجایی یا دستگاه های کاربردی یک جفت صفحه قابل جابجایی هستند که همزمان روی دندانهای فوقانی و تحتانی کار قرار می گیرند و آنها را اصلاح می کنند. "بلوک دوقلوی کلارک" (CTB) نامیده می شود.

چه زمانی نیاز به استفاده از CTB خواهید داشت؟

شما باید CTB خود را به صورت تمام وقت استفاده کنید ، در غیر این صورت درمان موفقیت آمیز نخواهد بود یا مدت زمان بیشتری طول می کشد. برای درمان جلو بودن فک پایین ، مهم است که این دستورالعمل ها را دنبال کنید. متوجه می شوید که بهبود وضعیت دندان های شما می تواند کاملاً چشمگیر باشد.

آیا استفاده از CTB دردناک خواهد بود؟

ممکن است بعد از قرار دادن صفحات برای اصلاح جلو بودن فک پایینی، حدودا تا 5 روز درد داشته باشید. به احتمال خیلی زیاد به مسکن برای کنترل درد احتیاج نخواهید داشت ، اما در صورت لزوم ، برای کنترل درد مانند مواردی که معمولاً برای سردرد مصرف می کنید ، ممکن است کمک کند تا درد شما کاهش یابد. اگر در نتیجه  استفاده از صفحات ، ناحیه مشخصی از فک شما درد بسیار زیادی دارد باید با پزشک خود تماس بگیرید و در مورد شرایط موجود مشورت کنید.

شکاف لب یا شکاف کام

شکاف لب یا شکاف کام  یک شکاف در لب فوقانی ، سقف دهان (کام) یا هر دو است. شکاف لب و شکاف کام وقتی بوجود می آید که ساختارهای صورت در کودک متولد نشده کامل نشده باشد. شکاف لب و شکاف کام از رایج ترین نقایص هنگام تولد است. آنها معمولاً به عنوان نقایص مشخصی هنگام تولد مشاهده می شوند ، اما با بسیاری از شرایط ژنتیکی و سندرومهای ارثی همراه هستند.

داشتن نوزاد تازه متولد شده که شکاف کام دارد، می تواند ناراحت کننده باشد ، اما شکاف لب و شکاف کام قابل اصلاح است. در بیشتر نوزادان ، یک سری از جراحی ها می توانند عملکرد طبیعی را بازیابی کرده و با حداقل زخم ظاهر طبیعی آنها را بازگردانند.

 

علائم شکاف کام

معمولاً یک شکاف کام در لب ها کاملاً هنگام تولد قابل شناسایی است. شکاف لب و شکاف کام ممکن است به شکل های زیر به نظر برسد:

  • شکاف در لب و سقف دهان (کام) که بر روی یک یا هر دو طرف صورت تأثیر می گذارد.
  • شکافی در لب است که فقط یک شکاف کوچک در لب ظاهر می شود یا از لب از طریق لثه فوقانی و کام خارج می شود.
  • ته بینی: شکاف در سقف دهان که بر ظاهر صورت تأثیر نمی گذارد.

معمولاً شکاف کام فقط در عضلات نرم صورت ایجاد می شود که بیشتر در قسمت پشت دهان قرار دارند و با پوشاندن دهان پوشانده می شوند. این نوع شکاف اغلب از بدو تولد تشخیص داده نمی شود و ممکن است تا بعد از بروز علائم تشخیص داده نشود. علائم و نشانه های شکاف کام زیر بینی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • مشکل در تغذیه
  • مشکل ، بلعیدن مایعات یا مواد غذایی
  • مشکلاتی برای بیرون آمدن مخاط بینی
  • عفونت مزمن گوش

براکتو نگهدارنده های دندان پزشکی

اگر دندانهای کج  یا دندان های نیش که اشتباه رشد کرده اند دارید ، انواع مختلفی از درمان ها وجود دارد که می تواند برای  صاف کردن دندان ها از آنها استفاده کنید که از جمله آنها براکت ارتودنسی و نگهدارنده هستند. بسیاری از دندانپزشکان عمومی مرتب سازی و ارتودنسی اساسی را انجام می دهند ، اما ارتودنتیست ها در تصحیح بی نظمی دندان ها تخصص دارند.

دندانپزشک یا ارتودنتیستی که شما انتخاب می کنید ، در مورد سلامتی شما سؤال می کند ، یک معاینه بالینی انجام می دهد ، اسکن دیجیتالی از دندان های شما گرفته ، از صورت و دندان های شما عکس می گیرد و اشعه ایکس از دهان و سر را سفارش می دهد. یک برنامه درمانی مناسب بر اساس تجزیه و تحلیل اطلاعات جمع آوری شده برای شما در نظر می گیرد. در بعضی موارد ، یک نگهدارنده قابل جابجایی تمام آنچه لازم است را انجام می دهد. در موارد نادر دیگر، ممکن است عمل جراحی ضروری باشد. با این حال ، در بیشتر موارد ، به براکت ها نیاز خواهد بود.

اگر براکت ها واقعاً راه حل مناسبی برای شما هستند ، دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی دستگاهی را برای نیازهای شما تجویز می کنند. براکت ها ممکن است از نوارها ، سیمها و سایر وسایل اصلاح یا جدا کننده درست شده باشد. هیچ کدام از این روش ها برای همه اشخاص کار نمی کنند.

 

براکت ها چگونه کار می کنند؟

براکت ها مربع های کوچکی هستند که به طور مستقیم به قسمت جلوی هر دندان با ماده مخصوص اتصال دندان متصل می شوند یا به باندهای ارتودنسی وصل می شوند. براکت ها مانند دسته ها عمل می کنند  و سیم های قوس دار را نگه می دارند که دندان ها را حرکت می دهند. انواع مختلفی از براکت ها از جمله فولاد ضد زنگ و سرامیک یا پلاستیک به رنگ دندان وجود دارد که غالباً  با توجه به نوع فک و درمان مورد نظر انتخاب می شوند.گاهی اوقات ، براکت ها به پشت دندان ها وصل می شوند تا از دید اشخاص پنهان شوند.

باندهای ارتودنسی از جنس استیل ضد زنگ ، شفاف یا مواد رنگی دندان هستند که با مواد اتصال دهنده دندان به دندان متصل می شوند. آنها به دور هر دندان پیچیده می شوند تا لنگر براکت ها فراهم شود. باند های شفاف یا رنگ دندان گزینه های هستند که زیبایی بیشتری دارند اما از فولاد ضد زنگ گران تر هستند. در همه بیماران استفاده نمی شود. بعضی از افراد فقط براکت دارند و هیچ باندی ندارند.

برگرفته از وبسایت سیمادنتhttps://simadentclinic.com/

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید