Performancing Metrics

علت ریزش ۲۷ هزار واحدی در بورس | اتاق خبر
کد خبر: 442406
تاریخ انتشار: 23 اردیبهشت 1399 - 17:56
شاخص کل بازار سرمایه که اخیرا روزهای پرصعودی را پشت سر گذاشته بود، امروز سقوط ۲۷ هزار واحدی را تجربه کرد؛ سقوطی که کارشناسان دلایل مختلفی را برای آن برشمردند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، معاملات امروز (سه‌شنبه) بازار سرمایه درحالی به پایان رسید که شاخص کل این بازار با ۲۷ هزار و ۴۵۱ واحد ریزش، در رقم یک میلیون و ۲۰ هزار واحد ایستاد. شاخص کل با معیار هم وزن نیز ۶۶۲۳ واحد کاهش یافت و به رقم ۳۱۸ هزار و ۱۳۳ واحد رسید.

معامله‌گران امروز یک میلیون معامله انجام دادند که ۱۸۶ هزار و ۲۱۶ میلیارد ریال ارزش داشت.

صنایع پتروشیمی خلیج فارس، گسترش نفت و گاز پارسیان، ملی صنایع مس ایران، بانک ملت و گروه مپنا نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی و در مقابل سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی و مخابرات ایران نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس داشتند.

بانک ملت، سرمایه‌گذاری خوارزمی، بانک تجارت، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، ملی صنایع مس ایران، پالایش نفت اصفهان و توسعه معادن و فلزات نمادهای پربیننده بورس بودند.

در آن سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابورس نیز با ۲۵۲ واحد کاهش رقم ۱۱ هزار و ۳۵۴ واحد را ثبت کرد. معامله‌گران این بازار ۶۴۰ هزار معامله انجام دادند که ۶۰ هزار و ۳۴۲ میلیارد ریال ارزش داشت.

هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، پتروشیمی زاگرس، سرمایه گذاری صبا تامین، مدیریت انرژی امید تابان هور و پتروشیمی تندگویان نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی و در مقابل سنگ آهن گهر زمین و پتروشیمی مارون نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی فرابورس گذاشتند.

سهامی ذوب آهن اصفهان، گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی، سیمان لار سبزوار، بانک دی، گروه کارخانجات صنعتی تبرک، س. توسعه و عمران استان کرمان و صنایع ماشین های اداری ایران نمادهای پربیننده فرابورس بودند.

دلیل ریزش شاخص چیست؟

در این راستا، احمد جواهری - کارشناس بازار سرمایه - درمورد دلایل ریزش ۲۷ هزار واحدی شاخص توضیح داد: یکی از دلایل ریزش شاخص، لزوم اصلاح موقت شاخص تا محدوده روانی یک میلیون واحدی است. این موضوع همواره در تاریخ بازار سرمایه وجود داشته است که زمانی که شاخص عدد مهمی را رد می کند، ممکن است تا سقف قبلی، کاهش یابد و مجددا صعودی شود یا در هنگام از دست دادن عدد مهمی، ممکن است تا سقف عدد مذکور، افزایش یابد و مجددا نزولی شود.

وی با اشاره به بازگشایی مجدد نمادهای سایپا و ایران خودرو، اظهار کرد: بازگشایی نمادهای سایپا و ایران خودرو نیز در ریزش امروز بی تاثیر نبودند. بسیاری از سهام‌داران برای خرید سهام سایپا و ایران خودرو، اقدام به فروش دیگر سهم‌های خود کردند.

 به گفته این کارشناس بازار سرمایه، تغییرات در وزارت صنعت هم در روند بازار تاثیرگذار بود.

جواهری در ادامه با اشاره به حضور بی شمار افراد جدید به بازار سرمایه، گفت: در نهایت موضوعی که ریزش بازار را تشدید می کند حضور افراد آماتور است. این افراد تجربه ای در بازار سرمایه ندارند و زمانی که می بینند بازار کمی نزولی است، هیجانی رفتار کرده و اقدام به فروش سهم های خود می کنند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به رشد خوبی که گروه های بانکی و پالایشی از ابتدای سال تجربه کردند، انگیزه فروش و شناسایی سود در میان سهام‌داران این دو گروه، مخصوصا جدیدالورودها، از سوی دیگر نسبت به سایر گروه‌ها بالاتر بود. با توجه به اینکه این دو گروه، لیدر محسوب می شوند، همواره چشم سایر سهام‌داران به روند رشد این دو گروه است. باید توجه داشت برای ادامه مسیر رشد بورس دست به دست شدن و گردش مالکیت سهام شرکت‌ها نکته مهمی است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید