Performancing Metrics

نخستین دوره آموزشی معرفتی طرح ولایت بنیاد شهید افتتاح شد | اتاق خبر
کد خبر: 451608
تاریخ انتشار: 20 بهمن 1400 - 21:34
مراسم افتتاح نخستین دوره آموزشی معرفتی طرح ولایت بنیاد شهید و امور ایثارگران با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در سالن جلسات ساختمان شهید رسول زاده به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایثار، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی چهارشنبه شب در این مراسم با گرامیداشت یوم الله ۲۲ بهمن و دهه مبارک فجر گفت: مسیر روشن شهادت، چراغ پر فروغی است که تمامی عالم اعم از معتقدان جریان حق و چه آنها که بی‌طرف و مخالف هستند جذب این مسیر شده‌اند.

معاون رئیس جمهور گفت: سخنان و خاطرات یادگاران فرهنگ ایثار و شهادت که پدران و مادرانشان در مسیر جهاد قرار داشته‌اند مورد توجه مردم قرار دارد. شاید دیگران باید خود را تعریف کنند تا به جامعه شناخته شوند اما خانواده‌های ایثارگران علمداران مکتب ایثار و شهادت هستند و وقتی فرزند شهیدی صحبت می‌کند سخن شهید تلقی می‌شود بنابراین کسانی که رهبران جامعه هستند خودشان دارای مبانی مکتبی مستقل هستند که فهم آنها باید دقیق و بر اساس عمل باشد.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه اگر باورهای انسان اصلاح شود، اخلاق انسان هم اصلاح می‌شود، افزود: اگر اعتقاد انسان اصلاح شود جهان‌بینی انسان هم اصلاح می‌شود و منجر به این می‌شود که انسان خداترس شود تا اهل دروغ و ریا نباشد، از این رو اگر همه سیستم‌ها درست باشد انسان بر اساس چیزی که باور دارد عمل می‌کند.

قاضی‌زاده هاشمی خاطرنشان کرد: مسئولیت ما در بنیاد شهید و امور ایثارگران که از متولیان فرهنگ جامعه است حفظ فرهنگ ایثار و شهادت است و باید الگوهای مناسب را به جامعه ارائه کنیم تا این الگوها زمینه رشد انسان‌ها را فراهم کنند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به طرح شاهد که توسط امام خمینی (ره) پایه‌گذاری شد، گفت: نگاه امام خمینی (ره) به این طرح از کودکستان تا دانشگاه و کادرسازی برای آینده بود تا خانواده ایثارگران تحت این طرح و نظام تربیتی قرار گیرند اما به طور جدی خلأهایی در اجرای این طرح مشاهده می‌کنیم و باید عمیق‌تر وارد ماهیت این طرح شد.

وی با اشاره به نقش مساجد در هدایت مردم در دوران پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی خاطرنشان کرد: نهضت امام خمینی (ره) توسط نهرهایی که تربیت‌شدگان مکتب امام حسین (ع) بودند در مساجد شکل گرفت. در شهرهای مختلف کشور از جمله فریمان مساجد به عنوان پایگاه‌هایی بودند که در آن نسلی با رهبری امام خمینی (ره) تربیت شدند و انقلاب اسلامی توسط این نهرهای کوچک پیروز شد.

قاضی‌زاده هاشمی با ذکر خاطراتی از دوران مبارزات پیش از انقلاب در فریمان ادامه داد: امروز در سطح کشور همه وظیفه دارند این نهرها را در مساجد، مدارس و حوزه‌های علمیه ایجاد تا به جامعه اسلامی خدمت کنند. نیازی نیست که همه دارای مسئولیت باشند و هر کسی در هر جای جامعه می‌تواند تأثیرگذار باشد و از همه مهم‌تر خانواده معظم شهدا و ایثارگران و همچنین کارکنان بنیاد شهید و امور ایثارگران نقش مهمی دارند.

معاون رئیس جمهور گفت: بیش از ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر تحت تکفل بنیاد شهید و امور ایثارگران هستند که سن برخی آنها بالا رفته و امیدواریم که با برگزاری این دوره‌های آموزشی و طرح ولایت در بین جوانان علاقه‌مند، به لطف خداوند رحمان کار بزرگی انجام دهیم اما باید آسیب‌شناسی برنامه‌ها نیز انجام شود زیرا هر گروهی از جامعه ایثارگران اقتضا و نیازهای مخصوص به خود را دارد.

طرح شاهد برای ارتقای تحصیلی ایثارگران ایجاد شد

سرپرست معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این مراسم گفت: طرح شاهد طرحی است که در سال ۱۳۶۵ با فرمان امام خمینی (ره) برای ارتقای تحصیلی ایثارگران ایجاد شد و اساسنامه آن در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و برای اجرا ابلاغ شد. این طرح برای تربیت و تهذیب فرزندان شاهد و ایثارگر است تا مسئولیت کشور را به عهده گیرند و این طرح برای تربیت نیرو در سطح طراز انقلاب اسلامی شکل گرفته است.

 محمد علی فقیه خاطرنشان کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی روی مفهومی تأکید شده که شامل سه موضوع معنویت اخلاقی، جوان‌گرایی و جهاد علمی است و بر همین اساس در چله دوم انقلاب طوری حرکت کنیم که به این اهداف نزدیک شویم و خوشبختانه در سیاست‌های دکتر قاضی‌زاده هاشمی در بنیاد شهید و امور ایثارگران بر معرفت زایی تأکید شده است.

وی گفت: این طرح یک ماه است که با هدایت رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران طراحی شده و حدود 3400 نفر از دانشجویان در این طرح ثبت نام کرده‌اند و کلاس‌ها به صورت مجازی برگزار می‌شود. امیدواریم این برنامه‌ها در مدیریت جدید ارتقا پیدا کند و این طرح برای گروه‌های دیگر از جمله دانش آموزان نیز اجرایی شود.

انقلاب اسلامی تحقق آرمان‌های انبیا الهی است

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) نیز در این مراسم ضمن گرامیداشت ایام ماه مبارک رجب و ایام الله دهه فجر و پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی گفت: طبق گفته قرآن کریم افراد یا در مقابل طاغوت یا ولایت غیر طاغوت قرار دارند. سرلوحه هدایت پیامبران این است که از ولایت طاغوت انسان را نجات دهند و به ولایت الهی درآورند و انقلاب ما همه انسان‌ها را به سوی ولایت الله هدایت کرد. اگر مردم اسلام را آنگونه که هست بشناسند همه به سمت اسلام روی می‌آورند برای همین دشمنان از آن هراس دارند.

آیت الله محمود رجبی با اشاره به اهمیت طرح ولایت گفت: مردم در زمان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ولایت خدا را پذیرفتند در حالی که همه دنیا یک طرف و ما سوی دیگر بودیم اما نظام اسلامی پیروز شد زیرا ما ولایت الله را پذیرفته بودیم و اگر کسی ولایت الله را پذیرفت خدا در میدان حضور دارد و جامعه را سرپرستی می‌کند و از این منظر طرح ولایت با بعد معرفتی می‌تواند جامعه را تحت سرپرستی خداوند قرار دهد.

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید