Performancing Metrics

نخستین دهکده گیاهان دارویی گلستان تا پایان سال به بهره برداری می رسد | اتاق خبر
کد خبر: 455101
تاریخ انتشار: 16 آذر 1401 - 10:08
گرگان- شهبازی، رئیس جهاد دانشگاهی گلستان گفت: نخستین دهکده گیاهان دارویی گلستان تا پایان سال در گالیکش به بهره برداری می رسد.

 به گزارش اتاق خبر به نقل از ابراهیم شهبازی در گفتگو با خبرنگار بازار اظهار کرد: فاز اول این طرح با هدف کشت اراضی دیم و کم محصول با حدود ۱۶ و نیم میلیارد تومان امسال به بهره برداری می رسد.

رئیس جهاد دانشگاهی گلستان افزود: در هر دوره با ظرفیت تولید یک میلیون نشا توانایی تولید ۱۲ تا ۱۵ گونه محتلف گیاهان دارویی آویشن، مرزنجوش، نعنا فلفلی، اسطوخدوس و سرخاگل را داریم.

وی با بیان اینکه ۴۸۰ میلیارد دلار حجم تجارت جهانی گیاهان دارویی است، تصریح کرد: بیشتر اسانس های مصرفی کشور وارداتی است و همین اسانس ها می تواند داخل کشور و حتی داخل استان گلستان تولید شود.

شهبازی گفت: افزایش خاک در اراضی شیبدار سالانه بیش از ۱۵ تن در هکتار است که متوسط جهانی آن چهار تن است و ایجاد پوشش گیاهی در اراضی شیبدار در جهت جلوگیری از فرسایش و رسوب در پایین دست تاثیر دارد.

رئیس جهاد دانشگاهی گلستان با بیان اینکه تنوع اقلیمی ایران پر از ظرفیت های تولید است، افزود: گلخانه های تولیدی با هدف تولید نشاء استاندارد برای کشاورزان علاقه مند به کشت و توسعه گیاهان دارویی تولید می کند.

شهبازی با تاکید بر اینکه گلستان بهترین شرایط آب و هوایی را برای کشت گیاهان دارویی دارد، تصریح کرد: در صورت توجه به الگوی ارزش افزوده و برندسازی به راحتی می توانیم سهم ایران را در بازار جهانی گیاهان دارویی افزایش دهیم.

۱۶
نظرات
ADS
ADS
پربازدید