وزیر صنعت:استراتژی صنایع دریایی تدوین شد/ نیاز کشور به ۱۵ دکل حفاری دریایی | اتاق خبر
کد خبر: 111322
تاریخ انتشار: 12 خرداد 1394 - 13:01
اتاق نیوز - وزیر صنعت، معدن و تجارت از تدوین استراتژی صنایع دریایی خبر داد و گفت: این سند در جلسه هفته آینده شورای عالی صنایع دریایی ارائه خواهد شد....
اتاق نیوز - وزیر صنعت، معدن و تجارت از تدوین استراتژی صنایع دریایی خبر داد و گفت: این سند در جلسه هفته آینده شورای عالی صنایع دریایی ارائه خواهد شد.
[dropcap][/dropcap]

محمدرضا نعمت‌زاده در حاشیه مراسم امضای قرارداد ساخت 5 دکل حفاری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در سال‌های گذشته طرح‌هایی نظیر این قرارداد البته در ابعاد کوچکتر در دریای خزر اجرایی شد، ولی در منطقه خلیج فارس اولین بار است که چنین پروژه‌ای اجرایی می‌شود.

وی ادامه داد: ارزش خارجی هر دستگاه دکل حفاری حدود 200 میلیون دلار است که سازندگان داخلی با همان رقم یا کمتر از آن، این دکل‌ها را در کشور تولید خواهند کرد.

وی تصریح کرد: این پروژه می‌تواند بسیاری از امکانات مهندسی و ساخت داخل را به کار گیرد، زیرا تجهیزات متعدد و پیچیده‌ای دارد.

نعمت‌زاده اظهار داشت: سازه اصلی این پروژه در خرمشهر ساخته خواهد شد، ولی قطعات و اجزای آن می‌تواند در سراسر کشور تولید و ساخته شود.

وی ادامه داد: برای اولین بار در کشور، استراتژی صنایع دریایی در یک سال اخیر تدوین شده و در جلسه هفته آینده شورای عالی صنایع دریایی ارائه خواهد شد، تا از نظرات شورا برای تکمیل آن استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه به زودی از استراتژی صنایع دریایی رونمایی خواهد شد، گفت: این سند، چشم‌انداز 10 سال آینده را به ما نشان می‌دهد که به چه صورت باید حرکت کنیم.

وزیر صنعت در مورد واردات دکل‌های حفاری چینی با تعرفه‌ای پایین به کشور نیز گفت: ما نگران تعرفه واردات نیستیم، بلکه نگران این هستیم که چرا تاکنون ساخت داخل نداشته‌ایم و در سال‌های گذشته دکل‌های متعددی به کشور وارد شده یا برای مصرف داخل اجاره شده است.

وی اظهار داشت: برآوردها در مورد نیاز کشور به دکل حفاری دریایی تا 15 فروند نیز می‌رسد که یک گروه جدید نیز می‌تواند ساخت 3 تا 5 دکل را آغاز کند.

وی ساخت چهار فروند دکل حفاری در کشور را اقدامی در راستای حداکثر استفاده از توان ساخت داخل عنوان کرد و گفت: دستگاه‌های مختلف باید در این زمینه همکاری کنند و حمایت بانک‌ها و صندوق توسعه ملی ضروری است.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید