جلوگیری از ساخت‌و‌سازهای غیر‌مجاز در حریم 60 متری سواحل | اتاق خبر
کد خبر: 300682
تاریخ انتشار: 16 آذر 1394 - 20:24
دبیر کمیته ساماندهی مدیریت سواحل از جلوگیری از ساخت‌و‌سازهای غیر‌مجاز در حریم 60 متری سواحل خبر داد و گفت: کارگروه ویژه نظارت بر سواحل تشکیل شد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از خبرگزاری فارس، سیاوش رضوانی عصر امروز در نشستی با حضور کارشناسان مهندسی سواحل بنادر در بندر چابهار ‌به تشریح اقدامات صورت گرفته دبیرخانه پرداخت و اظهار داشت: پس از ابلاغ دبیر شورای عالی معماری در سال 91 مبنی بر تشکیل کمیته ساماندهی مدیریت سواحل، در نخستین ‌اقدام‌ ‌با حضور استاندار سیستان و بلوچستان در شهرستان کنارک کمیته‌ای تشکیل دادیم و شرح و وظایف هر یک از دستگاه‌ها مشخص شد.

رضوانی افزود: بنادر و دریانوردی چابهار به منظور افزایش آگاهی عمومی در خصوص مفاهیم مرتبط با مهندسی سواحل و بنادر و طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی اقداماتی از قبیل برگزاری دو دوره جلسه آموزشی برای مسئولان، اطلاع‌رسانی از طریق زیرنویس تلویزیون در شبکه استان به مدت یک ماه، چاپ مقالات مرتبط با مفاهیم مهندسی سواحل در روزنامه‌های کشوری و استان، برگزاری دوره آموزشی در سطوح مختلف مدیران و تشکیل پنجره واحد توسعه سواحل به منظور تسریع در انجام امور‌ سرمایه‌گذاران انجام داده است.‌

دبیر کمیته ساماندهی مدیریت سواحل تصریح کرد: کمیته ساماندهی مدیریت سواحل استان سیستان و بلوچستان تا به حال 18 بار بازدید از نواحی شهرستان کنارک و چابهار انجام داده است.

رضوانی خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از ساخت‌و‌سازهای غیر‌مجاز در حریم 60 متری سواحل‌، چند‌ جلسه کارشناسی و مکاتبه ‌با دانشگاه دریانوردی در موضوع خاکریزی غیر‌مجاز و با دستگاه‌های مرتبط انجام شده که ‌خوشبختانه نتایج خوبی به همراه داشته است.

وی افزود: مهمترین مصوبات این کمیته در طی این مدت مواردی همچون هرگونه ساخت و ساز در حوزه سواحل باید با هماهنگی دبیرخانه کمیته و انطباق نقشه مصوب کاربری اراضی صورت بگیرد.

وی گفت: نکته دیگر کلیه واگذاری‌ها اراضی ساحلی ارگانها که بیش از 2 سال از واگذاری آنها می گذرد و غیر فعال می باشند مجوز آنها باطل شوند.

رضوانی از تشکیل کارگروه ویژه نظارت بر سواحل با محوریت اداره کل بنادر و دریانوردی و مشارکت ارگان‌هایی چون شیلات، دادگستری، محیط زیست، منابع طبیعی، امور آب، فرمانداری و شهرداری خبر داد و اضافه کرد: ‌انتخاب مکان امن برای شنا در سواحل کنارک و پیگیری ساماندهی کپرهای صیادی در بندر چابهار نیز انجام شده ‌است.

دبیر کمیته ساماندهی مدیریت سواحل با بیان اینکه ‌با تدابیر‌ یکسال گذشته ‌دبیر‌خانه کمیته ساماندهی مدیریت سواحل، سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری با رعایت الزامات قانونی، ‌طرح‌های خود را به دبیرخانه کمیته ارائه داده‌اند، گفت: سرمایه‌گذاران طرح‌ها را در قالب «پنجره واحد توسعه سواحل» برای اخذ استعلام کاربری اراضی با انطباق نقشه‌های مصوب طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی ارائه می‌دهند.

رضوانی تاکید کرد: مهم‌ترین طرح‌های ارسال شده به دبیرخانه، طرح آبشیرینکن روستای رمین، پرورش قارچ در توابع شهرستان کنارک، پرورش میگو در منطقه گواتر، ساماندهی قایق‌ها توسط شهرداری کنارک و طرح پرورش ماهی در قفس است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید