اعتراض روسیه به بحث حقوق بشری اوکراین در نشست سازمان ملل | اتاق خبر
کد خبر: 301650
تاریخ انتشار: 21 آذر 1394 - 15:38
نشست شورای امنیت سازمان ملل درخصوص اوکراین به دلیل اعتراض روسیه به بحث درخصوص مسایل حقوق بشری در شرق اوکراین و شبه‌جزیره کریمه به مدت یک‌ ساعت و نیم به تاخیر افتاد.

نشست شورای امنیت سازمان ملل درخصوص اوکراین به دلیل اعتراض روسیه به بحث درخصوص مسایل حقوق بشری در شرق اوکراین و شبه‌جزیره کریمه به مدت یک‌ ساعت و نیم به تاخیر افتاد.

 به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل در نشست شورای امنیت اعلام کرد که بحث درخصوص مسایل حقوق بشری باید در شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو مطرح شود.

 وی تاکید کرد که بحث درباره مسایل حقوق بشر «چیزی بیشتر از تلاش برای انحراف توجه از مهم‌ترین هدف امروز نیست» و آن هدف اجرای توافقنامه مینسک با هدف خاتمه دادن به درگیری‌هاست.

 آمریکا یک مقام ارشد حقوق بشر سازمان ملل را دعوت به سخنرانی در این شورا درخصوص اوکراین کرده بود. سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد: یک نفر چیزی که روسیه سعی در مخفی کردن آن دارد متعجب می‌شود. اما ما می‌فهمیم که ممانعت از شنیده شدن حقایق ناراحت‌کننده توسط شورای امنیت مایه تاسف است.

 ایوان سیمونوویچ، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور حقوق بشر اعلام کرد که بیش از 9000 تن از آغاز درگیری‌ها از آوریل 2014 در مناطق ناآرام شرق اوکراین کشته شده‌اند. وی گفت: حتی با وجود «وضعیت نسبتا آرام نظامی» در شرق کمبود قوانین مدون شرایط انسانی حدود 2.7 میلیون تن را که در مناطق لوهانسک و دونتسک زندگی می‌کنند بسیار دشوار کرده است.

 وی گفت: گزارشات درخصوص سوءاستفاده از این مناطق همچنان ادامه دارد و از جمله آن کشتار، شکنجه، بدرفتاری، حبس غیرقانونی و نیروی کار اجباری است.

 سیمونوویچ تاکید کرد: ساکنان محلی همچنان از هیچ‌گونه حمایتی درخصوص حقوق خود برخوردار نیستند و کسی در این خصوص پاسخگو نیست.

 منبع: ایسنا

جان کینگ، معاون عملیاتی در دفتر امور انسانی سازمان ملل به این شورا اعلام کرد که 800 هزار تن در اوکراین در «شرایط خطرناک و سخت» زندگی می‌کنند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید