۶۶ درصد تعاونی‌های استان زنجان فعال هستند | اتاق خبر
کد خبر: 302439
تاریخ انتشار: 25 آذر 1394 - 04:05
رئیس اتاق تعاون استان زنجان:
رئیس اتاق تعاون استان زنجان گفت: بر اساس آخرین گزارش‌ها ۳ هزار و ۷۵۶ شرکت تعاونی در استان زنجان وجود دارد که از این تعداد ۲ هزار و ۵۴۷ شرکت یعنی ۶۶ درصد آنها فعال هستند.

رئیس اتاق تعاون استان زنجان گفت: بر اساس آخرین گزارش‌ها ۳ هزار و ۷۵۶ شرکت تعاونی در استان زنجان وجود دارد که از این تعداد ۲ هزار و ۵۴۷ شرکت یعنی ۶۶ درصد آنها فعال هستند.

 رضا سواری شامگاه سه‌شنبه در بیست و یکمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که با ریاست استاندار در محل اتاق بازرگانی استان برگزار شد، اظهار داشت: بر اساس قانون تجارت شرکت‌های سهامی خاص با محدودیت محدود صاحب سرمایه خود هستند، وظایف مشخصی را برای در حوزه خود تعیین کرده و پس از ثبت شرکت فعالیت خود را آغاز می کنند که سیستم دولتی به هیچ عنوان در ایجاد تشکیلات شرکت‌های تعاونی به هیچ عنوان دخالت نمی‌کند.

وی با اشاره به اینکه برای اخذ مجوز ثبت شرکت های تعاونی علاقه‌مندان باید به ادارات تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه کنند، تصریح کرد: بسیاری از علاقه‌مندان برای ثبت شرکت تعاونی با بسیاری از مشکلات و موانعی مواجه اند که ضروری است موانع حوزه کسب و کار در کشور و به تبع آن استان زنجان برطرف شود.

رئیس اتاق تعاون استان زنجان با بیان اینکه روند توسعه تعاون و ثبت شرکت‌های تعاونی با اجرای فصل سوم سیاست‌های توسعه تعاون سند چشم انداز توسعه شتاب می یابد، ابراز کرد: برای نائل شدن به هدف مهم ضروری است تا دولت یازدهم نسبت به اجرای این قانون اقدامات جدی انجام دهد.

وی با اشاره به هفت راهبرد اتاق تعاون از جمله ترویج فرهنگ تعاون، توسعه و توانمندسازی منابع انسانی و تامین مشوق‌های مالی به شرکت‌های تعاونی و سایر خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین گزارشات 3 هزار و 756 شرکت تعاونی در استان زنجان وجود دارد که از این تعداد 2 هزار و 547 شرکت فعال(66 درصد) هستند.

سواری با بیان اینکه در شرکت‌های تعاونی فعال 26 هزار نفر شاغل اند، افزود: این شرکتها در 14 گروه فنی، کشاورزی، خدماتی، مسکن، صنعتی، حمل و نقل، معدنی، تعاونی‌های نظارتی و تعاونی‌های نوع جدید و سایر فعالیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه 12 اتحادیه و یک اتاق تعاون ( در شهرستان خدابنده) در استان زنجان فعالیت می کند، گفت: این اتحادیه ها در مباحث دانش بنیان، کشاورزی، صنایع تولیدی و شیمیایی، کشاورزی و دامپروری، مصرف، سهام عدالت و سایر مشغول به کار هستند.

رئیس اتاق تعاون استان زنجان با اشاره به اینکه بیشترین شرکت‌های تعاونی با یک هزار و 73 مورد در بخش کشاورزی فعالیت می کنند، تصریح کرد: علاوه بر این در استان زنجان 548 تعاونی خدماتی، 429 تعاونی صنعتی، 2 هزار و 205 تعاونی چندمنظوره و 86 تعاونی مسکن در استان زنجان فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه شهرستان خدابنده با یک هزار و 100 تعاونی بیشترین شرکت تعاونی استان زنجان را به خود اختصاص داده است، ابراز کرد: در شهرستان‌های زنجان، ابهر، خرمدره، طارم، ماهنشان و ایجرود به ترتیب 587، 410، 225، 110، 55 و 45 شرکت تعاونی فعالیت می‌کنند.

سواری با اشاره به فعالیت‌های برون مرزی اتاق تعاون استان زنجان ابراز کرد: با توجه به فرصت‌های سرمایه‌گذاری در زنجان، در دو سال اخیر به منظور جذب سرمایه گذاران خارجی دفتر اتاق تعاون استان زنجان در سوئد ایجاد شد.

وی عنوان کرد: در راستای توسعه صادرات غیرنفتی اتاق تعاون استان زنجان با همکاری چند شرکت پایگاهی را در سلیمانیه عراق ایجاد کرد که خوشبختانه اقدامات موثری در این مرکز انجام شده و شرکت‌های فعال در حوزه تجارت و صادرات نمونه کارهای خود را به این پایگاه ارائه کرده‌اند.

رئیس اتاق تعاون استان زنجان ضمن تاکید بر لزوم تغییر برخی دیدگاه ها نسبت به فعالیت شرکت‌های تعاونی افزود: بر خلاف شرکت‌های خصوصی که به منظور نائل شدن به اهداف سودجویانه و مباحث اقتصادی تاسیس شده اند، شرکت‌های تعاونی با هدف نائل شدن به اهداف اقتصادی و اجتماعی در جامعه تشکیل می‌شوند که خوشبختانه عمده تعاونی‌های برتر دانش‌بنیان استان زنجان در عرصه‌های بین‌المللی دستاوردهای شاخصی را کسب کرده‌اند.

منبع: تسنیم

نظرات
ADS
ADS
پربازدید