چند راهکار برای بالا بردن سرعت رایانه | اتاق خبر
کد خبر: 318870
تاریخ انتشار: 29 بهمن 1394 - 03:10
بروزرسانی نوشت: با گذشت زمان در استفاده از کامپیوتر ها گاهی با کاهش سرعت رو به رو می شویم.حال میخواهیم راه هایی را پیش پای شما بگذاریم تا از افت سرعت در رایانه جلوگیری کنید.

اتاق خبر - 1- پاکسازی رایانه
وجود گردوغبار درون کيس رايانه مي تواند منجر به مسدودشدن فن و در نهايت افزايش بيش از حد دماي رايانه شود. پيشنهاد مي کنيم براي اين کار، از کپسول هاي مواد پاک کننده که با هواي فشرده پر مي شوند، استفاده کنيد.

2- استفاده از فرآيند يکپارچه سازي ديسک یا Disk Defragmentation
یکپارچه سازی دیسک یعنی اطلاعاتي را که به طور پراکنده در ديسک سخت رايانه ذخيره شده اند، به طور يکپارچه متمرکز مي کند و در نتيجه رايانه مي تواند با سرعت بالاتري به اين اطلاعات دسترسي يابد. براي استفاده از اين فرآيند در سيستم عامل ويندوز کافي است از منوي Start به ترتيب گزينه هاي Accessories، System Tools، Disk Cleanup و Disk Defrag را انتخاب کنيد.

3- بررسي ظرفيت خالي ديسک سخت
ذخيره اطلاعات در ديسک هاي توکار رايانه، موجب کاهش فضاي ذخيره سازي موردنياز براي برنامه ها و فعاليت هاي روزانه مي شود. اگر بيش از 85 درصد ظرفيت ديسک سخت رايانه استفاده شده باشد، سرعت آن تحت تاثير قرار مي گيرد. براي اجتناب از اين مشکل، يک ديسک سخت خارجي تهيه کنيد. ديسک سخت خارجي، يک گزينه مناسب براي نگهداري حجم زيادي از اطلاعات است.

4- رايانه خود را خاموش و روشن کنيد
شرکت مايکروسافت توصيه مي کند حداقل يک بار در هفته رايانه را خاموش و مجددا روشن کنيد. بدين ترتيب حافظه موقت سيستم به طور کامل پاک مي شود و رايانه با سرعت بيشتري کار مي کند.

5- حذف برنامه هاي بلااستفاده
برنامه های غیر ضروری را از کامپیوتر خود پاک کنید.براي اين کار در سيستم عامل ويندوز گزينه Start و سپس Control Panel را انتخاب کنيد. در اين پنجره گزينه Programs and Features را انتخاب کنيد تا فهرستي از برنامه هاي نصب شده روي رايانه به همراه گزينه مربوط به حذف اين برنامه ها به نمايش درآيد.

6- رايانه خود را اسکن کنيد
وجود ويروس در رايانه مي تواند موجب کاهش سرعت آن شود. بهترين راهکار مقابله با ويروس ها، استفاده از برنامه هاي آنتي ويروس است. اما بايد دقت داشته باشيد برخي از برنامه هاي ضد ويروس حجم بالايي از توان پردازشي سيستم را اشغال مي کنند و ممکن است نصب آن ها موجب کندي رايانه شود. اگر از سيستم عامل ويندوز استفاده مي کنيد، پيشنهاد مي کنيم از ابزار رايگان ارائه شده توسط شرکت مايکروسافت با نام Windows Security Essentials استفاده کنيد که طور رايگان در اختيار کاربران قرار گرفته است.

7- به روز رساني
به روزرساني خودکار سيستم عامل مي تواند موجب بهبود عملکرد آن و در نتيجه افزايش سرعت رايانه شود. براي فعال کردن اين ويژگي در ويندوز کافي است روي منوي My computer (يا در برخي نسخه ها Computer) کليک راست کرده و گزينه Properties را انتخاب کنيد. در پنجره باز شده روي گزينه Windows Update کليک کنيد. اگر از نسخه اصلي ويندوز استفاده نمي کنيد، به ياد داشته باشيد به روزرساني سيستم عامل مي تواند منجر به اختلال عملکرد شود يا به طور کلي، سيستم عامل را غيرفعال کند.

8- پاکسازي حافظه مرورگر
کوکي ها فايل هايي هستند که توسط وب سايت ها ساخته مي شوند و اطلاعات مربوط به وبگردي کاربر را روي رايانه وي ذخيره مي کنند. تعداد کوکي هاي ذخيره شده روي سيستم کامپيوتر، به مرور زمان افزايش مي يابد و اين موضوع مي تواند موجب کندي عملکرد رايانه شود. براي رفع مشکل کافي است در مرورگر خود از منوي History گزينه clear history data را انتخاب کنيد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید