فرار آمریکایی ها از وحشت پیروزی ترامپ | اتاق خبر
کد خبر: 323343
تاریخ انتشار: 14 اسفند 1394 - 07:48
ایرنا نوشت: پس از اطمینان از موفقیت دونالد ترامپ در سه‌شنبه بزرگ، واکنش‌ آمریکایی‌ها افزایش بی‌سابقه نحوه نقل مکان به کانادا در موتور جستجوگر گوگل بود.

اتاق خبر - یکی از مسئولان موتور جستجوی «گوگل» فاش کرد که پس از پیروزی «دانالدترامپ» در رقابت های سه شنبه شب، شمار آمریکایی هایی که از طریق موتور جستجوی این شرکت بدنبال راه هایی برای فرار به کانادا می گردند به 350 درصد افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا، «سایمون راجرز» سرپرست «نظارت و ویرایش داده های» شرکت گوگل شب گذشته در صفحه توییتری خود فاش کرد که ساعاتی پس از پیروزی دانالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان در رای گیری های روز سه شنبه موسوم به «سوپر تیوزدی» شمار جستجوگرانی که از طریق این موتور جستجو بدنبال راه هایی برای فرار به کانادا گشته اند 350درصد نسبت به چند ساعت قبل از آن افزایش یافته است.

این درحالی است که ترامپ در رقابت های روزسه شنبه با پیروزی در 7 ایالت از مجموع 11ایالت مورد رقابت پایگاه مستحکمی بدست آورد و به گفته بسیاری از ناظران شانس پیروزی خود را برای کسب نامزدی نهایی این حزب تا 95 درصد افزایش داد.
این میلیاردر آمریکایی در حالی که از ابتدای ورود به عرصه رقابت ها با اظهارات جنجال برانگیز خود خشم و انتقاد بسیاری از رسانه ها، تحلیلگران سیاسی و حتی اعضای برجسته حزب جمهوریخواه را بر انگیخته از این رو صعود وی در رقابت ها مایه حیرت همین تحلیلگران شده است.

دیدگاه غالب در عرصه گمانه زنی های سیاسی پیروزی این قمارخانه دار آمریکایی را حاصل دلزدگی و انزجار مردم از سازوکارهای کهنه، فرسوده و فاسد این کشور دانسته و بر این باورند که مردم آمریکا بدلیل خستگی از تکرار وعده های بی سرانجام سیاستمداران در دهه های اخیر این کشور و ناتوانی آن ها در پاسخ گویی به دغدغه های روز افزون جامعه به بخت آزمایی در مورد الگوهای غیرمتعارف برای رهبری جامعه خود دل بسته اند.

نوام چامسکی متفکر و تحلیلگر پرآوازه آمریکایی پیروزی ترامپ را حاصل وحشت و دلزدگی مردم امریکا دریک دوره نولیبرالیستی دانسته و معتقد است که بحران اقتصادی آمریکا درکنار دگرگونی های غیر قابل اجتناب در نقشه سیاسی جهان جامعه آمریکا را چه در سطح توده و چه در میان سیاستمداران این کشور دچار تزلزل و التهاب بی سابقه ای کرده که حاصل آن شکاف عمیقی میان رویکردهای سیاسی احزاب حاکم و حتی باورها و موضع گیری های درون حزبی در این کشور شده است.

این اندیشمند آمریکایی در مقایسه شرایط سیاسی- اقتصادی جاری آمریکا با بحران دهه 1930این کشور می گوید آنچه در جامعه آن زمان آمریکا به وضوح بچشم می خورد، و امروز از آن خبری نیست، امید مردم به فرا رسیدن دوران عافیت در سایه توانمندی رهبران کشورشان بود و اضافه می کند که فقدان چنین امیدی در جامعه امروز آمریکا موجب دل بستن آن ها به معجزه ای از سوی الگوهای غیر متعارف رهبری و خارج از تشکیلات پوسیده و فاسد امروز آمریکایی شده است.

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید