دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی فرمانده صرب موقتا متوقف شد | اتاق خبر
کد خبر: 329732
تاریخ انتشار: 15 فروردین 1395 - 18:41
وکیل یکی از فرماندهان ارشد سابق صرب که به جنایات جنگی متهم است، گفت که دادگاه جرایم جنگی سازمان ملل متحد به طور نامحدود روند رسیدگی به پرونده گوران هاجیچ را متوقف کرده است.

اتاق خبر - به نقل از خبرگزاری فرانسه، «گوران هاجیچ» 57 ساله به ارتکاب جنایات جنگی در بحران بالکان طی سال‌های 1991تا 1995میلادی و اتهاماتی دیگر از قبیل نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت متهم است. یکی از اتهامات اصلی این فرمانده سابق صرب، دستور شکنجه و قتل‌عام 264 تن در بیمارستان شهر ووکوار کرواسی در سال 1991 است.

در مجموع، 161 تن از نظامیان صرب مظنون به ارتکاب جنایات جنگی، تحت تعقیب مراجع قضایی بین المللی بودند و پس از دستگیری راتکو ملادیچ در ماه مه سال 2011، هاجیچ را باید آخرین نظامی صرب دانست که دیوان بین‌المللی کیفری سال‌ها در جستجوی وی بوده است.

وکیل هاجیچ گفت: تصمیم برای متوقف کردن روند رسیدگی به پرونده گوران هاجیچ در 24 مارس گرفته شد. موکلم سال گذشته به دلیل بیماری به صورت موقف آزاد شده بود. دادستان‌ می تواند تا پنج‌شنبه به این حکم اعتراض کند. معنای تصمیم دادگاه مستقر در لاهه این است که هر زمانی که شرایط جسمانی هاجیچ بهبود یافت، دادگاه از سر گرفته می‌شود اما بیماری موکلم وخیم است.

دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی هاجیچ سال 2012 آغاز شد اما یک سال پس از آن وی به سرطان مغز مبتلا شد و پزشکان گفتند که وی نهایتا تا دو سال دیگر زنده است. هاجیچ آوریل سال گذشته با آزادی موقت به صربستان بازگشت تا تحت درمان قرار بگیرد.

ایسنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید