جان کری: تاریخی برای پایان دولت وحدت ملی کابل اعلام نشده است | اتاق خبر
کد خبر: 331855
تاریخ انتشار: 22 فروردین 1395 - 12:26
جان کری گفت که عمر دولت وحدت ملی افغانستان پنج ساله است و موافقت‌نامه سیاسی که براساس آن دولت کنونی این کشور در سال ۲۰۱۴ ایجاد شد، تاریخی برای پایان کار این دولت تعیین نکرده است.

اتاق خبر- جان کری گفت که عمر دولت وحدت ملی افغانستان پنج ساله است و موافقت‌نامه سیاسی که براساس آن دولت کنونی این کشور در سال ۲۰۱۴ ایجاد شد، تاریخی برای پایان کار این دولت تعیین نکرده است.

وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری مشترک با «اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان در کابل در پاسخ به سوالی در مورد پایان دولت و حدت ملی افغانستان گفت: در این موافقت‌نامه تاریخی برای پایان کار دولت وحدت ملی افغانستان تعیین نشده است.

براساس مفاد این موافقت‌نامه که با میانجی‌گری جان کری و پس از جنجالی شدن انتخابات ۲۰۱۴، میان اشرف غنی و «عبدالله عبدالله» رئیس دولت وحدت ملی افغانستان امضا شد، باید در ظرف دو سال لویه جرگه قانون اساسی (گردهمایی بزرگ سران قبایل افغانستان) برگزار شود و مقام ریاست اجرایی به نخست وزیر اجرایی تبدیل شود.

اما  جان کری گفت که مدت کار دولت وحدت ملی ۵ سال است و در موافقت‌نامه گفته شده که در خلال دو سال تلاش خواهد شد تا لویه جرگه برگزار شود. به گفته وی برگزاری لویه جرگه به معنی پایان کار دولت وحدت ملی نیست.

در حقیقت می توان گفت که این اظهارات وزیر خارجه آمریکا به تبصره‌هایی پایان داد که پیش از این گفته می‌شد دولت وحدت ملی افغانستان برای دو سال ایجاد شده و تا شش ماه دیگر پایان خواهد یافت.

جان کری با اشاره به اصلاحات انتخاباتی در افغانستان تاکید کرد که مطمئن است رهبران دولت وحدت ملی در زمان مناسب لویه جرگه را برگزار خواهند کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین از طالبان افغان دعوت کرد تا در مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان شرکت کنند و از راه گفت‌وگو به خشونت‌ها در این کشور نقطه پایان بگذارند.

در همین حال اشرف غنی نیز در این نشست از ادامه همکاری‌های نظامی و اقتصادی آمریکا با افغانستان قدردانی کرد و یکبار دیگر تعهد کشورش را برای اصلاحات و مبارزه با فساد تکرار کرد.

وی گفت که دولتش در نشست سران ناتو در «ورشو» و در نشست کشورهای کمک کننده در «بروکسل» با دستاوردهایی شرکت خواهد کرد.

لازم به ذکر است که سفرجان کری در زمانی صورت می‌گیرد که حضور نیروهای ناتو برای حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان در جبهه های جنگ این کشور در حال افزایش است.

منبع: مهر 

94106 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید