نخست وزیر ایتالیا پایه‌گذار روابط بانکی منظم باشد | اتاق خبر
کد خبر: 332364
تاریخ انتشار: 23 فروردین 1395 - 17:59
معاون وزیر صنعت با بیان اینکه نخست‌وزیر ایتالیا می‌تواند پایه‌گذار روابط بانکی منظم باشد، گفت: یک قرارداد و دو تفاهم‌نامه همکاری میان ایران و ایتالیا امضا می‌شود.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر، ولی‌اله افخمی‌راد با اشاره به سفر نخست‌وزیر ایتالیا به تهران، گفت: رفع موانع بانکی بین دو کشور و تسریع در سرمایه‌گذاری‌های مشترک، اهداف محوری سفر نخست‌وزیر ایتالیا به تهران است. وی به منظور توسعه همكاری‌های اقتصادی و تجاری دو كشور در دوران پساتحریم و حضور فعال شركت‌ها و سرمایه‌گذاران ایتالیایی فردا وارد تهران می‌شود و در این سفر برخی مدیران ارشد بزرگترین شرکت‌های ایتالیایی فعال در حوزه فولاد، خودروسازی، نفت، گاز و پتروشیمی، زیر ساختار حمل‌و‌نقل، صنایع غذایی و بانکی و بیمه نخست‌وزیر ایتالیا را همراهی خواهند کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بررسی علل کندی ارتباط بانک‌های ایتالیایی با بانک‌های ایرانی، رفع موانع پولی و مالی به عنوان بزرگ‌ترین موانع ارتباط دو کشور و همچنین اجرایی کردن قراردادهای امضا بین دو کشور از جمله اهدافی است که در سفر بالاترین مقام اجرایی دولت ایتالیا به تهران و هیات ۱۵۰ نفره فعالان اقتصادی این کشور دنبال می‌شود.

وی با اشاره به تاثیر برجام بر گسترش روابط دو کشور، خاطرنشان کرد: پس از اجرایی شدن برجام برخی بانک‌های ایتالیا، نقل و انتقالات مالی را با بانک‌های ایرانی آغاز کرده‌اند و اکنون حضور نخست وزیر ایتالیا در ایران می‌تواند با پایه‌گذاری روابط بانکی منظم، بزرگترین مانع توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور را از پیش رو بردارد؛ ضمن اینکه همزمان با سفر نخست‌وزیر ایتالیا ضمن پیگیری قراردادهای امضا شده بین دو طرف در سفر رییس‌جمهوری ایران به ایتالیا، یک قرارداد و دو تفاهم‌نامه همکاری دو جانبه به امضا خواهد رسید.

افخمی‌راد، با بیان اینکه اجرایی کردن تفاهم‌نامه‌های پیشین از جمله موضوعات مورد مذاکره بین مسئولان و فعالان اقتصادی دو کشور است، یادآور شد: در سفر دکتر روحانی به ایتالیا ۲۶ سند همکاری میان دو کشور امضاء شد که تاکنون ۸ سند با هدف انتقال تکنولوژی و سرمایه‌گذاری مشترک در حوزه‌های احداث کارخانه سیستم برق‌رسانی مترو، ساخت تجهیزات مختلف صنایع نفت و گاز، تولید دستگاه‌های دیالیز تحت لیسانس، ایجاد کارخانه سنگ تحت لیسانس، ساخت کوره‌های قوسی، ساخت هواپیماهای کوچک آموزشی و تاکسی هوایی و تاسیس شرکت مشترک ایمیدرو و دنیلی برای آموزش، طراحی و اجرای ۵ طرح فولادی وارد مرحله اجرایی شده است.

وی اظهارداشت: بی‌شک با نهایی شدن مذاکرات بین بانک مرکزی کشورمان و یکی از بزرگترین بانک‌های ایتالیا یادداشت تفاهمات بیشتری در آینده‌ای نزدیک اجرایی شود. برای مذاکرات بهتر بخش‌های خصوصی دو کشور و همچنین فراهم کردن سرمایه‌گذاری شرکت‌های ایتالیایی در ایران، دو پنل تخصصی با عناوین «صنعت و انرژی» و «زیرساخت‌ها» با حضور فعالان اقتصادی و بنگاه‌های تجاری دو کشور در حوزه نفت و گاز، برق و نیرو، فولاد، خودرو، ماشین‌آلات و منسوجات و همچنین شهرسازی، ریل‌ و راه‌آهن، بیمارستان‌سازی، ساخت و تجهیز فرودگاه‌ها و فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات برپا خواهد شد.

94105

نظرات
ADS
ADS
پربازدید