جزییات آیین نامه هدایت تحصیلی تشریح شد | اتاق خبر
کد خبر: 332453
تاریخ انتشار: 23 فروردین 1395 - 22:10
مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش جزییات آیین نامه جدید هدایت تحصیلی را اعلام کرد.

اتاق خبر: مسعود شکوهی در نشست خبری که امروز در ساختمان زنده‌یاد علاقه‌مندان وزارت آموزش و پرورش برگزار شد با اشاره به آیین نامه هدایت تحصیلی گفت:بر اساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و برنامه درسی ملی باید هدایت تحصیلی از پایه دهم به نهم منتقل می‌شد لذا 2.5 سال برای تدویین این آیین نامه تلاش شد.

وی افزود: در گذشته فقط نمرات سال نهم و نمرات آزمون‌ها مدنظر بوداما طبق آیین‌نامه جدید هدایت تحصیلی، فرایندی پیش‌بینی شده است و کار هدایت تحصیلی از اول ابتدایی آغاز می‌شود.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد:  ۹ جلد کتاب در زمینه هدایت تحصیلی برای پایه‌های اول تا نهم تحصیلی در دست تدوین داریم تا به دانش آموزان آگاهی دهیم.

شکوهی اضافه کرد: در گذشته نمره عملکرد تحصیلی ۵۰ بود که به ۳۵ کاهش دادیم و نمرات سه پایه تحصیلی دوره متوسطه اول برای دانش‌آموزان سال تحصیلی ۹۶ـ۹۵ در نظر گرفته می‌شود.

شکوهی اضافه کرد: در بخش آزمون‌های مشاوره‌ای  ۵ آزمون گرفته می‌شود که شامل آزمون شخصیت، ارزش‌های شغلی و ارزش‌های تحصیلی،استعداد و رغبت می شود اما در گذشته تنها دو آزمون رغبت و استعداد گرفته می شد، همچنین امتیاز این بخش نیز از ۲۰ به ۳۰ امتیاز افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه در هدایت تحصیلی جدید نظر دانش‌آموز از ۵ به ۱۰ امتیاز افزایش یافته است افزود:نظر مشاور ۱۰ امتیاز، نظر معلمان ۱۰ امتیاز، و نظر والدین ۵ امتیاز در نظر گرفته شده است.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: مشاوران مدارس را با برگزاری جلساتی از سال گذشته با هدایت تحصیلی جدید
  آشنا کردیم و مشاورین نیز در هفته اول تیر ماه موظف هستند دانش‌آموز و اولیای دانش‌آموز را آماده کنند.

وی خاطر نشان کرد: طبق برنامه ششم توسعه حضور دانش‌آموزان در شاخه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش به ۴۸ درصد و در شاخه نظری به ۵۲ درصد  باید  برسد.

شکوهی با بیان اینکه تعداد مشاور در مدارس کشور هم اکنون بیش از ۱۷ هزار نفر است گفت: در دوره دوم متوسطه با کسری نیرو مواجه هستیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در تمام مدارس متوسطه اول دارای مشاور هستیم و به ازای هر ۱۵ دانش‌آموز یک ساعت مشاوره داریم که باید به ازای هر مشاوره  ۱۲ دانش‌آموز مشاوره داده شوند.

آغاز هفته مشاغل از اول اردیبهشت

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به هفته مشاغل گفت: هفته مشاغل یکم تا هفتم اردیبهشت ماه برگزار می شود.

وی افزود: روزشمار هفته مشاغل سال 1395 به ترتیب مشاوره و موفقیت تحصیلی، مشاوره و آمایش شغلی، مشاوره و انتخاب آگاهانه تحصیلی شغلی، مشاوره و سلامت روانی اجتماعی، مشاوره و اجرای شعار سال(اقتصادی مقاومتی،اقدام و عمل)، مشاوره و کارآفرینی و  مشاوره و خلاقیت و نوآوری نام گذاری شده است.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: «آشنایی دانش‌آموزان با مشاغل مختلف در سطح منطقه، استان و کشور»، «کمک به توزیع متوازن دانش‌آموزان در انتخاب رشته‌های تحصیلی متناسب با استعداد، رغبت، نیازها و امکانات منطقه»، «تقویت روحیه پژوهش، تحقیق و مسئولیت پذیری دانش‌آموزان در زمینه کسب اطلاعات شغلی و برنامه‌ریزی تحصیلی و شغلی» و «تقویت و توسعه فرهنگ کارآفرینی و خوداشتغالی دانش‌آموزان»   و «آشنایی دانش‌آموزان با شاخه‌ها و رشته‌های تخصصی دوره دوم متوسطه»، از اهداف برگزاری هفته مشاغل است.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید