فرهنگ ايراني براي كره جنوبي شاخص تر از ديگر فرهنگ‌هاست | اتاق خبر
کد خبر: 335330
تاریخ انتشار: 1 اردیبهشت 1395 - 13:09
مديركل امور فرهنگي وزارت امورخارجه كره جنوبي:
مديركل امور فرهنگي وزارت امورخارجه كره جنوبي با اشاره به تمدن و فرهنگ غني ايرانيان، گفت: فرهنگ ايراني براي كره جنوبي شاخص تر از ديگر فرهنگ‌هاست.

اتاق خبر - در راستاي سفر رئيس جمهور كره جنوبي به تهران، چهارمين كميته مشترك فرهنگي ايران و كره جنوبي به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با حضور چوي يانگ سام، مديركل امور فرهنگي وزارت امورخارجه كره جنوبي و عباس خامه‌يار، معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ در محل اين سازمان برگزار شد.

در اين نشست تخصصي، مديركل امور فرهنگي وزارت امورخارجه كره جنوبي، ضمن ابراز خرسندي و علاقه‌مندي خود از سفر به ايران، بر ضرورت گسترش روابط فرهنگي ميان دو كشور تأكيد كرد.
چوي يانگ سام، ادامه داد: در سال 1990 ميلادي كه براي نخستين‌بار به عنوان فردي ديپلمات معرفي شدم، علاقه‌مند سفر به ايران و بازديد از اماكن اين كشور بودم و امروز، بنابر استمرار نجواهاي مكرر با پروردگار، آرزوي قلبي من برآورده شد.
مديركل امور فرهنگي وزارت امورخارجه كره جنوبي افزود: ديدار كنوني ما با رؤسا و مسئولان ارشد ايران، اتفاق خرسندي است، زيرا در آستانه فرارسيدن جشن سالگرد روابط ديپلماتيك كره هستيم و معتقدم كه فرهنگ كشور اسلامي ايران از ميان همه فرهنگ‌هاي دنيا، مهم‌تر است.
چوي يانگ سام همچنين از بهترين مكتوبات كشورمان را اشعار حافظ نام برد و گفت: اشعار حافظ شيرازي، اين شاعر نامدار ايراني مي‌تواند ثأثير مطلوبي بر قلب انسان داشته باشد.
وي گفت: به طور كلي مردم كشورهاي جهان بر تحقق مبادلات سياسي و اقتصادي تأكيد دارند، اما براي كشور كره جنوبي علاوه بر ايجاد توافق‌نامه‌هاي سياسي و اقتصادي، مبادلات فرهنگي نيز از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است و همواره بدان تأكيد داريم.
چوي يانگ سام نسبت به ايجاد خيابان و پاركي به نام سئول در تهران ابراز خرسندي كرد و گفت: در كره نيز خياباني تحت عنوان تهران به عنوان يكي از مهم‌ترين مكان‌هاي اين كشور وجود دارد به گونه‌اي كه اماكن مسكوني آن از گران‌ترين خيابان‌هاي كره به شمار مي‌رود.
وي با يادآوري اينكه روابط دو ملت از گذشته دور تاكنون به ويژه در حوزه مسائل فرهنگي مطلوب بوده است، ابراز اميدواري كرد كه با سفر رئيس جمهوري كشورمان به تهران، اين روابط نسبت به گذشته تقويت شود.
بنابر اعلام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در اين نشست تخصصي كه هيئتي متشكل از مسئولان فرهنگي و گردشگري كره جنوبي و مشاركت نهادهاي فرهنگي كشورمان حضور داشتند، چوي يانگ سام، مديركل امور فرهنگي وزارت امورخارجه كشور كره جنوبي و عباس خامه‌يار، معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، مسئوليت هيئت‌هاي كره‌اي و ايراني را در چهارمين كميسيون مشترك فرهنگي دو كشور برعهده داشتند تا پس از بررسي‌هاي لازم و تبادل نظر، اسناد مورد توافق و تنظيم شده را در حضور رؤساي جمهور دو كشور به امضاء برسانند.
طرفين در اين نشست تخصصي در خصوص نحوه اجراي برنامه‌هاي فرهنگي مشترك از جمله آماده‌سازي سند برنامه مبادلات فرهنگي، علمي و آموزشي ايران و كره جنوبي براي سال‌هاي 2016 تا 2018، تأسيس بخش فرهنگي در دو كشور كره و ايران در شهرهاي سئول و تهران، تعيين سال 2017 ميلادي براي افزايش تبادلات فرهنگي دو جانبه ايران و كره جنوبي، تنظيم تفاهم‌نامه در خصوص تبادل و همكاري در بخش خلاقيت صنايع مولد فرهنگي، تنظيم تفاهم‌نامه در خصوص تأسيس دپارتمان‌هاي زبان فارسي و كره‌اي در دانشگاه‌هاي دو كشور (بخش مطالعات ايران‌شناسي و كرسي آموزش زبان فارسي دانشگاه هانكوك شهر سئول از سال 1976 فعال است) و هماهنگي در خصوص اجراي مجموعه برنامه‌هاي فرهنگي كره كه قرار است همزمان با حضور رييس جمهور اين كشور در تهران به اجرا درآيد، به توافق جامع و نهايي دست خواهند يافت.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید