رکورد رساندن ریل به استان‌های محروم | اتاق خبر
کد خبر: 336728
تاریخ انتشار: 6 اردیبهشت 1395 - 19:41
زمان آن فرا رسیده که راه‌آهن کشور یک دوره انقلاب را پشت سر بگذارد. دوره‌ای که با توجه به آمارهای ارائه شده از سوی مدیر عامل شرکت راه‌آهن به نظر می‌رسد که دوره نخست آن آغاز شده است.

اتاق خبر: هرچند سال سخت مالی دولت یازدهم در 12 ماه گذشته باعث شد دست این دولت در حمایت از صنایع زیرساختی مانند بخش راه‌آهن بسیار بسته شده و حتی برنامه‌ها برای آینده نیز در هاله‌ای از ابهام قرار گیرند، اما به نظر می‌رسد محوریت یافتن حوزه ریلی در بسیاری از برنامه‌های کلان کشور و طرح‌هایی که هم مجلس و هم دولت روی آن اتفاق نظر دارند، باعث شده این حوزه به نسبت سال‌های گذشته پیشرفت‌های قابل توجهی را داشته باشد.

بحث از راه‌آهن حومه‌ای و تلاش برای دو خطه و یا چهار خطه کردن محورهای اصلی کشور بخشی از این برنامه‌هاست که به نظر می‌رسد در سال گذشته توانسته سهم قابل توجهی از تمرکز منابع دولتی را به خود اختصاص دهد.

براساس آنچه از سوی راه‌آهن اعلام شده در سال گذشته زیرسازی بیش از 750 کیلومتر خط ریلی صورت گرفته که این رقم نزدیک به سه برابر میانگین سال‌های گذشته بوده است. همچنین در صورتی که اهداف این بخش در سال مالی جدید محقق شود، می‌توان انتظار داشت که این رقم در سال 1395 با رسیدن به رقم بیش از 1000 کیلومتر رکوردی جدید را به ثبت برساند.

در میان صحبت‌های مدیر عامل راه‌آهن اما آنچه بیشترین اهمیت را دارد، صحبت از نزدیک‌شدن شبکه ریلی به استان‌هایی خواهد بود که تاکنون از این نعمت در شبکه حمل‌ونقل خود محروم بوده‌اند.

با وجود آنکه از عمر راه‌آهن در ایران بیش از 80 سال می‌گذرد، اما همچنان از مجموع 31 استان ایران تنها 20 استان به این شبکه وصل شده‌اند و 11 مرکز استان هنوز در انتظار اتفاقی جدید در این حوزه به سر می‌برند.

با توجه به پیشبرد اهداف ریلی کشور در ماه‌های گذشته حالا مدیر عامل راه‌آهن اعلام کرده در بین این 11 استان تا پایان سال آینده پنج استان جدید به شبکه ریلی متصل خواهند شد کرمانشاه، سنندج، رشت، همدان و ارومیه پنج مرکز استانی هستند که در صورت پشت سر گذاشتن مقدمات لازم می‌توان انتظار داشت در آینده نزدیک به صف شهرهای ریلی کشور بپیوندند.

با وجود این پیگیری‌ها به نظر می‌رسد هنوز بعضی از شرایط برای رسیدن راه‌آهن به شش استان خراسان شمالی، خراسان جنوبی، اردبیل، بوشهر، چهارمحال و بختیاری و ایلام فراهم نشده است هرچند برای مثال استان اردبیل با توجه به خط آهن شهر آستارا در مسیر طراحی خطوط قرار دارد، اما با توجه به گستردگی طرح‌های فعال و البته منابع مالی بسیار زیادی که برای رساندن خطوط ریلی جدید نیاز است، هنوز استان‌های باقی‌مانده باید صبر کنند.

مساله‌ای که مدیر عامل راه‌آهن اعلام کرده بخشی از سیاست‌گذاری صحیح کلان کشور خواهد بود، زیرا انتظار آنچه تمام پروژه‌های مدنظر با هم کلنگ‌زنی شده و انتظار آن رود که به شکل همزمان منابع مالی آنها تامین شود چندان اجرایی نخواهد بود.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید