'لهستان هیچ پناهجویی را نمی پذیرد' | اتاق خبر
کد خبر: 341091
تاریخ انتشار: 21 اردیبهشت 1395 - 00:06
تارنمای روزنامه بلژیكی نیویوروپ امروز به نقل از رئیس محافظه كار حزب حاكم لهستان خبر داد كه این كشور بنا به دلائل امنیتی هیچ پناهجویی را نمی پذیرد.

اتاق خبر - نیویوروپ نوشت كه یاروسلاو كاچینسكی (Jarosław Kaczynski) در برنامه تصویری حزب قانون و عدالت كه شنبه از یوتیوب پخش شد گفت كه به دلیل آنكه اتحادیه اروپا مكانیزم امنیتی ای نیاندیشیده، ورشو هیچ پناهجویی را نمی پذیرد. وی افزود كه این كشور با پیشنهاد اتحادیه اروپا در مورد جریمه كشورهایی كه به سهمیه پناهجویان خود پایبند نیستند مخالفت خواهد كرد.

وی در پاسخ به بینندگان برنامه اینترنتی خود گفت: 'نخست وزیر و تمام اعضای حزب قانون و عدالت چنین موضعی دارند.'
وی همچنین خبر داد كه حزب حاكم، از همان ابتدای بحران پناهجویان اروپا اعتقاد داشت كه این مسئله باید حل شود و خارج از اتحادیه اروپا به پناهجویان یاری رساند.
این سیاستمدار در واكنش به تظاهرات ضد دولتی مخالفان دولت كه روز شنبه گذشته برگزار شد گفت: 'سیاستمداران مخالف چند وقت پیش مدعی بودند كه لهستان می تواند هر تعداد پناهجو را بپذیرد و می خواستند ما را مجبور به پذیرش مهاجران كنند.' وی در مورد احتمال جریمه كشورهایی كه به سهمیه پذیرش پناهجویان پایبند نیستند گفت: 'چنین تصمیمی حق حاكمیت تمامی كشورهای عضو و به خصوص كشورهای ضعیف اتحادیه اروپا را پایمال می كند. با این پیشنهاد مخالفت می كنیم چرا كه مسئول كشور خود بوده و خواهیم بود.'
هزاران نفر روز شنبه به خیابان های ورشو آمدند تا با سیاست های دولت محافظه كار لهستان كه به نظر آنان به دموكراسی و جایگاه لهستان در اتحادیه اروپا آسیب می رساند مخالفت كنند.
این تظاهرات در دوازدهمین سالگرد پیوستن لهستان به اتحادیه اروپا و با شعار 'ما در اروپا هستیم و خواهیم بود' برگزار شد. همزمان با تظاهرات مخالفان دولت، موافقان دولت نیز خیابان های ورشو آمدند تا پشتیبانی خود را از حزب قانون و عدالت نشان دهند.
نظرسنجی ها نشان می دهد حزب حاكم همچنان از محبوبیت برخوردار است و هواداران دولت، مخالفان را به تلاش برای بی ثبات كردن لهستان متهم می كنند.
رهبر68 ساله حزب قانون و عدالت كه در سال 2010 در یك حادثه سقوط هواپیما در روسیه برادر دوقلویش لخ كاچینسكی، رئیس جمهور وقت لهستان را از دست داد، از بچگی در لهستان شهرت داشت . او و برادرش لخ در ابتدا در دهه 1960 به عنوان كودكان بازیگر شهرت داشتند.لخ آلكساندر كاچینسكی Lech Aleksander Kaczyński سیاست‌مدار لهستانی و رئیس جمهور این كشور از دسامبر سال ۲۰۰۵ تا ۱۰ آوریل ۲۰۱۰ بود.لخ در سال ۲۰۰۱ به همراه برادر دوقلویش یاروسلاو كاچینسكی، حزب قانون و عدالت را بنیان‎نهاد و از آغاز تا سال ۲۰۰۳ رئیس این حزب بود. یاروسلاو از چهاردهم جولای 2006 تا 16 نوامبر 2007 نخست وزیر این كشور بود. 

ایرنا

 94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید