منتقدان را نباید برانداز نظام دانست | اتاق خبر
کد خبر: 341529
تاریخ انتشار: 22 اردیبهشت 1395 - 04:17
مطهری:
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: منتقدان جامعه را نباید براندازان نظام برشمرد و با آنها مبارزه و مقابله كرد.

اتاق خبر - علی مطهری سه شنبه شب در سخنرانی خود با عنوان 'آزادی در حكومت اسلامی از منظر آیت الله شهید مطهری' در دانشگاه هنر اصفهان افزود: حكومت امام علی(ع) هیچگاه بر منقدان خود شلاق نزد و نقد را ممنوع اعلام نكرد تا جایی كه منقدان دست بر سلاح بردند و با اقدام عملی خود به مبارزه با حكومت اسلامی برخاستند و این خط قرمز حكومت امام علی(ع) بود.
فرزند شهید مطهری ادامه داد: فساد وقتی بوجود می آید كه قدرت در خلوت واقع شود و نتوان آن را نقد كرد.
نماینده مردم تهران در مجلس اضافه كرد: از منظر خداوند متعال، شك و تردید و تعقل در پدیده ها و حتی شك در هستی خداوند نیز جایز است و نباید آن را گناه شمرد.
مطهری ادامه داد: هنگامی كه شك و تردید تا این درجه از خلقت و آفرینش جایز است بی شك در باره هر پدیده دینی یا اجتماعی نیز می توان شك كرد و آن را از بوته نقد گذراند.
وی گفت: ایمان اجبار بردار نیست و قرآن نیز بین اسلام و ایمان تفاوت قائل شده است و اینكه بگوییم غیرمسلمانان، كافر هستند، كاملاً نادرست است.
نماینده مردم تهران در مجلس اضافه كرد: برخی نیز معتقدند غیرشیعیان، كافرند كه این نیز كاملاً نادرست است.
وی تصریح كرد: اجبار مردم به پذیرش هر چیز باعث كاهش رشد اجتماعی می شود، همانگونه كه در نظام اسلامی باید راهنمایی وجود داشته باشد باید به مردم آزادی داد كه خود راه و مسیرشان را انتخاب كنند.
وی اضافه كرد: شهید مطهری نیز معتقد بود، هدایت تا حدی لازم است اما در مجموع مردم باید آزاد باشند حتی اگر در انتخاب مسیر خود یكصد بار اشتباه كنند.
وی با بیان اینكه رشد فكری با اجبار به نقطه مطلوب نمی رسد، افزود: ایمان مافوق شك با ارزش تر از ایمان مادون شك است.
فرزند شهید مطهری ادامه داد: شك، منزل بدی است اما معبر خوبی برای پیشرفت و ایمان قوی محسوب می شود.
این نماینده مجلس خاطرنشان كرد: آزادی اجتماعی بدون آزادی معنوی میسر نیست و انبیاء نیز در مسیر هدایت خود ابتدا انسان ها را از بندهای نفسانی می رهاندند تا بشر بتواند به آزادی اجتماعی مطلوب دست یابد.
وی با بیان اینكه برخی خود را ارباب مردم می پندارند، گفت: انسان ها را باید با آزادی های اجتماعی عجین كرد تا افراد بنابر خصلت خود بتوانند راه درست را انتخاب كنند.
مطهری تصریح كرد: عده ای ، آزادی را به نفع خود و به ضرر مردم بر می گردانند.
وی افزود: آزادی تفكر یعنی اینكه قوای انسانی آزاد باشد اما قوای حیوانی و جسمانی او در بند آزادی تفكر او قرار گیرد زیرا هر حقی بر انسان ناشی از استعداد درونی اوست و ریشه در خلقت و طبیعت او دارد.
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: فكر و بیان باید آزاد باشد و نقد قدرت نیز از همین جا آغاز می شود بنابراین باید بپذیریم كه آزادی بی چون و چرای قدرت و عدم نقد آن، فساد و تباهی را بدنبال خواهد داشت.
وی افزود: شهید مطهری پدیده های اجتماعی را قبل از وقوع مورد بررسی قرار می داد تا بتوان در زمان مناسب به شُبهات و سئوالات پاسخ داد.
فرزند شهید مطهری ادامه داد: برای مثال مقوله هایی مانند معنویت، روحانیت، دموكراسی و حقوق شهروندی از جمله موضوع هایی بود كه این اندیشمند با بررسی درست آن، جواب های مناسبی برای شبهات آن پیدا كرده بود.
وی اضافه كرد: امر به معروف و نهی از منكر، توام با آزادی و نه خشونت و زور باعث زنده ماندن اسلام در دوران و اعصار مختلف شده است و چنانچه زور در جامعه اسلامی حاكم بود، اكنون نیز تداوم اسلام را شاهد نبودیم.
سخنرانی علی مطهری به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان با حضور جمع كثیری از دانشجویان و اساتید در آمفی تئاتر توحید خانه این دانشگاه برگزار شد.
قبل از این سخنرانی كلیپی با رویكرد آزادی های اجتماعی پخش شد.
این سخنرانی در آرامش كامل و بدون حاشیه برگزار شد.

ایرنا

94110

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید