تحریم بانکی آمریکا علیه حزب الله، تکمیل توطئه صدها میلیون دلاری | اتاق خبر
کد خبر: 343178
تاریخ انتشار: 28 اردیبهشت 1395 - 03:21
تردیدی نیست که حزب الله لبنان از همان ابتدای تاسیس، با حمله ها وهجمه های مختلف مواجه بوده و دشمنان مقاومت و در راس آنها ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی باهدف نابودسازی توان نظامی آن جنگ های متعددی را علیه آن به راه انداخته اند.

اتاق خبر - آمریکا و همپیمانان منطقه ای آن ازجمله رژیم های صهیونیستی و سعودی برای فاصله انداختن بین مقاومت و پایگاه مردمی آن، کشتارهای زیادی را علیه بی گناهان مرتکب شدند و شهرها و روستاهای بسیاری را در لبنان ویران ساختند.

جنگ تابستان سال 2006 ( جنگ 33 روزه) علیه لبنان اوج دسیسه ها و توطئه ها علیه حزب الله بود اما متجاوزان نه تنها نتوانستند پیروز شوند که شکست سنگین دیگری را متحمل شدند.
همین شکست کافی بود که توطئه ها علیه حزب الله و محور مقاومت ادامه پیدا کند و در چارچوب جنگ نرم ابعادی جدید به خود بگیرد.
در هجمه جدید آنها از رسانه ها ، تبلیغات ، ارتباطات، پول و همه نوع ابزارهای جنگ نرم بهره برداری کرده اند.
سخنان «جفری فلتمن» سفیر سابق آمریکا در لبنان در کمیسیون روابط خارجی کنگره آمریکا دلیل روشنی برای این ادعا است.
فلتمن از صدها میلیون دلاری سخن گفت که دولت آمریکا برای تخریب چهره حزب الله در جهان عرب خرج کرده است.
او اعتراف کرد که آمریکا بیش از همه، تمام توان خود را برای هدف قرار دادن و ضربه زدن به شخصیت « سیدحسن نصرالله » رهبر مقاومت لبنان بکار گرفته است.
بعداز شکست توطئه های آمریکا و رژیم صهیونیستی و همپیمانان غربی و عربی آنها در منطقه به ویژه سوریه ، عراق و یمن ، آنها نوک پیکان حمله خود را متوجه محور مقاومت کردند و حزب الله را به عنوان یک حلقه مهم آن هدف گرفتند و از جمله حزب الله دربرخی مجامع عربی و اسلامی البته بدون اجماع « سازمانی تروریستی » خواندند.
با این هجمه نیز نتوانستند به جایگاه و پایگاه حزب الله ضربه ای بزنند و نتیجه انتخابات شوراهای شهربهترین پاسخ مردم لبنان به آمریکا ، رژیم صهیونیستی وهمپیمانان عربی و غربی آنها است.
« سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله در سخنرانی اخیر خود با اشاره به توطئه های علیه حزب الله و محور مقاومت پیش بینی کرد که در روزها و ماه های آینده این توطئه ها و فشارها افزایش می یابد اما به جزئیات آن اشاره ای نکرد.
درهر صورت این روزها حزب الله با موج تازه ای از هجمه و توطئه مواجه است که می تواند درچارچوب همان هشدارسید حسن نصرالله قرار داشته باشد.
این بار ایالات متحده آمریکا در قالب مصوبه 2297 کنگره این کشور، تحریم هایی علیه حزب الله و رسانه ها و نهادهای مرتبط با آن وضع کرده و محتوای این مصوبه، جلوگیری از هرگونه کمک و تامین مالی حزب الله است.
این قانون بانک ها و موسسه های مالی را موظف می کند ازهرگونه تعامل با حزب الله و موسسات مرتبط با آن و حتی اشخاص ، بازرگانان و شرکت هایی که در فهرست های صادره وزارت خزانه داری آمریکا به اسامی آنها اشاره شده است، خودداری کنند.
این درست ادامه همان جنگی است که مقاومت از ابتدای شکل گیری با آن مواجه بوده و هدف یکسانی را دنبال می کند، این تحریم ها را همچنین نمی توان جدای از اوضاع کلی منطقه و جهان دانست.
« حسن مقلد» سردبیر مجله لبنانی « الاعمار و الاقتصاد» در گفت وگو با ایرنا تاکید کرد که تحریم های بانکی آمریکا علیه حزب الله زمانی مطرح شده که سوریه نیز با فشارهای مالی بسیاری مواجه است.
بانک جهانی بتازگی گزارشی منتشر کرده که در آن ادعا شده سوریه فاقد ذخایر مالی است.
مقلد خاطرنشان کرد که این ادعا دو سال پیش نیز مطرح شده بود اما بعدها معلوم شد، صحت نداشته است.
این کارشناس اقتصادی معتقد است این مساله بی ارتباط با تصمیم واشنگتن برای مصادره دارایی های جمهوری اسلامی ایران نیست.
این یک جنگ مالی و اقتصادی علیه محور مقاومت است که حزب الله بخش مهمی از آن به شمار می آید.
اگرچه ادعا شده اقدام های انجام گرفته علیه ایران و سوریه تا حدی از شفافیت برخوردار بوده اما قانون آمریکا علیه حزب الله فاقد ملاک و معیاری روشن است.
مقلد این قانون را شبیه قانون ملی می داند که بعد از حادثه 11 سپتامبر 2001 در آمریکا وضع شد و بدون وجود دلایل واقعی و ثابت شده ، اجازه هدف گرفتن هر شخص ، گروه و یا شرکتی را می دهد.
حال و روز مصوبه 2297 کنگره آمریکا علیه حزب الله نیز بر همین منوال است، این مصوبه ضمن وارد ساختن اتهام به هر کسی و طرفی ، اجازه می دهد حساب های بانکی او را بدون ارائه ادله قانونی مسدود و یا پول ها و اموالش را مصادره کرد.
مقلد به بعد دیگری از این هجمه علیه حزب الله اشاره کرد که توسط «بانک های کارگزار» اعمال می شود، به این نحو که این بانک ها که به طور عمده اروپایی و آمریکائی هستند از تعامل با بانک هایی که واشنگتن آنها را «غیرهمکار» رده بندی می کند، منع می شوند.
التزام نداشتن بانک های گارگزار به این تصمیم باعث می شود تحریم ها شامل آنها نیز بشود.
به گفته مقلد، از نظر طرف های غربی، لبنان یک بخش ناچیز از بازار مالی جهانی است و به همین دلیل ترجیح می دهند کم ضررترین راه را انتخاب کرده و بانک های لبنانی را به خزانه ای فاقد جایگاه صدور حوالجات تبدیل سازند.
از دیدگاه مقلد، مشکل واقعی نزد طرف رسمی در لبنان است و دولت لبنان هیچ رویکردی برای مقابله با این خطر و تهدید ندارد.
سردبیر مجله اقتصادی « الاعمار و الاقتصاد» خاطرنشان کرد که برای حل این مشکل بزرگ باید همه امکانات بسیج شود و با استفاده از روابط دوستانه و امکانات و منافع موجود، برای بی اثر کردن و یا لغو این مصوبه به آمریکا فشار وارد کرد.
وی تصریح کرد: بعضی ها از زاویه تنگ نظرانه سیاسی به این پرونده نگاه د و فکر می کنند این تحریم فقط متوجه یک گروه خاص است.
مقلد این طرز تفکر را ارتکاب اشتباهی بزرگ علیه لبنان و ملت آن دانست و ادعا کرد که زیر ساخت های مقاومت تحت تاثیر امثال این اقدامات قرار نمی گیرد و تعامل های پولی حزب الله خارج از حوزه بانکی انجام می شود.
این کارشناس اقتصادی، ضربه زدن به پایگاه مردمی مقاومت را به معنی ضربه زدن به قشر بزرگی از مردم لبنان دانست که خود به خود بر روی بقیه لبنانی ها هم تاثیر منفی خواهد گذاشت.
مقلد همچنین برضرورت همکاری لبنان با کشورهای دیگر دنیا مانند روسیه ، چین و جمهوری اسلامی ایران که با تحریم های مشابه مواجه بوده اند، تاکید کرد و گفت که لبنان می تواند با استفاده از تجربه های آنها و یکپارچه کردن تلاش ها، با فشارها مقابله کند.
این کارشناس اقتصادی لبنانی فاش کرد که برخی مقامات آمریکایی با سفر به لبنان، از برخی شخصیت ها برای سفر به واشنگتن برای بررسی این موضوع دعوت کرده ان و حتی چراغ سبزهایی برای حل این مشکل داده اند و به طور احتمال در موازات حل بحران های منطقه عمل خواهد شد.
«لوئیس حبیقه» کارشناس اقتصادی لبنانی هم همین خوش بینی ضعیف و کمرنگ مقلد را ندارد.
وی معتقد است این تحریم ها زمانی مطرح شده که لبنان در وضعیت دشواری قرار دارد و می تواند مشکلات آن را پیچیده تر سازد.
حبیقه افزود: با وجود خلاء ریاست جمهوری ( حدود دو سال) و فلج شدن دولت، لبنان قادر به رویارویی با این مشکل نیست.
این کارشناس اقتصادی خواستار اجرای قوانین آمریکا با کمترین هزینه ممکن شد و نگرانی خود را نسبت به فرار سرمایه ها و ودیعه گذاران از بانک های لبنانی در اثر فضای منفی ناشی از افزایش فشارها ابراز کرد.
وی خاطر نشان کرد که باید در باره این قوانین و چارچوب های آن به سرمایه گذاران در لبنان توضیح داده شود و تداوم ابهام تاثیری منفی در اقتصاد لبنان خواهد داشت.
برخی رسانه ها از تصمیم یک بانک بزرگ لبنانی برای انتقال دفتر مرکزی خود به طور احتمال به پاریس خبر داده و گفته اند که بانک مرکزی لبنان با وجود هشدارهای به آن حاضر نیست از اجرای قانون آمریکائی در لبنان خودداری کند.
برخی از بانک های لبنانی چند روزی است که حاضر نشده برای برخی نمایندگان پارلمان وابسته به حزب الله حساب بانکی جدید بازکنند.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید