رییس اتاق تهران: اتریش برای رفع مشکلات بانکی بیشتر تلاش کند | اتاق خبر
کد خبر: 345671
تاریخ انتشار: 5 خرداد 1395 - 12:54
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در نشستی با حضور فعالان تجاری اتریش از این کشور خواست برای برطرف کردن مشکل روابط بانکی بین دو کشور تلاش بیشتری انجام دهد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا، مسعود خوانساری روز چهارشنبه در نشست تجاری ایران و اتریش در محل اتاق تهران افزود: گرچه تعدادی از بانک های اتریش روابط خود را با ایران برقرار کرده اند اما ضروری است اتریش برای ارتباط سایر بانک ها با ایران اقدام عاجل تری به عمل آورد.
وی ارتباط همه بانک های اتریش با ایران را در استحکام روابط تجاری بین دو کشور موثر دانست و گفت: هر چه ارتباط بانک ها با یکدیگر افزایش پیدا کند، سطح روابط تجاری بین دو کشور بالاتر خواهد رفت.
خوانساری با بیان این که حداقل 5 هیات اتریشی در چند ماه گذشته به ایران آمده اند،افزود: هیات تجاری اتریش که امروز در اتاق بازرگانی حضور یافته ، بزرگ ترین هیات تجاری بوده که تا کنون به ایران آمده و ترکیب هیات بسیار خوب است.
رئیس اتاق بازرگانی تهران کشور اتریش را کشوری توسعه یافته با سرمایه گذاری خارجی به میزان 140 میلیارد دلار توصیف کرد و افزود: سرمایه گذاران این کشور تمایل بسیار زیادی برای سرمایه گذاری در کشور ایران با توجه به موقعیت استراتژیک و امنیت کشورمان دارند.
خوانساری با اشاره به پیش بینی رشد اقتصادی 4 درصدی برای کشور، گفت: برای تحقق این پیش بینی به سرمایه گذاری نزدیک به 50 میلیارد دلاری نیاز داریم که اتریش می تواند در این میان نقش مهمی ایفا کند.
وی با بیان این که محافظه کاری بانک های اتریش سبب شده است ارتباط تجاری مستحکمی بین دو کشور برقرار نشود، تاکید کرد: انتظار است اتریش برای برطرف کردن محافظه کاری ها اقدام سریع تری به عمل آورد.
به گفته رئیس اتاق بازرگانی تهران گرچه تحریم ها فشار زیادی بر اقتصاد کشورمان تحمیل کرد، اما از جهتی دیگر عامل توسعه زیرساخت ها شد و اکنون این زیرساخت ها آماده برای فعالیت سرمایه گذاران داخلی و خارجی است.
وی کشور اتریش را کشوری توصیف کرد که تمایل زیادی برای توسعه سرمایه گذاری در ایران دارد و ادامه داد: دیگر دوره خرید و فروش صرف گذشته و دو کشور در فکر انجام سرمایه گذاری های مشترک هستند و از این رویه استقبال می کنند.
خوانساری به آماده بودن اتاق بازرگانی تهران برای برطرف کردن سریع مشکل های احتمالی فی مابین دو کشور اشاره کرد و گفت: 15 هزار عضو فعال این اتاق نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند و می توانند به بهتر شدن سطح مبادله های بین دو کشور کمک شایانی کنند.
رئیس اتاق بازرگانی تهران میزان مبادلات تجاری ایران با کشور اتریش را در سال گذشته 350 میلیون دلار اعلام و تاکید کرد که می توان برای افزایش آن تلاش کرد.
کریستین بنگر* وزیر منطقه ای اقتصاد، گردشگری، اروپا و فرهنگ اتریش نیز در این همایش بر علاقه این کشور برای توسعه روابط تجاری با ایران تاکید و خاطر نشان کرد، اکنون شرایط برای توسعه روابط مهیا است و با توجه به قراردادهایی که در گذشته بین دو کشور به امضا رسیده است، می توان برای افزایش سطح مبادله ها تلاش بیشتری کرد.
وی برطرف شدن مشکل های بانکی را از خواسته های تجار اتریشی عنوان کرد و گفت: تلاش می شود هرچه سریعتر این مشکلات برطرف شده تا مبادلات تجاری تسهیل شود.
بنگر انتقال و تبادل دانش بین بانکی را یکی از موضوع های مهم در روابط دو کشور توصیف کرد و یادآور شد: تلاش می شود دانش بانکی اتریش در اختیار ایران قرار گیرد.
این مقام اتریشی بازار ایران را بازاری پویا و با ثبات ارزیابی کرد و افزود: بازار ایران می تواند به قطب اقتصادی منطقه تبدیل شود و اتریش از آن حمایت می کند.
وی با بیان اینکه تاکنون یک درصد حجم مبادلات تجاری اتریش با ایران بوده است گفت: تلاش می شود این حجم افزایش بیشتری داشته باشد.
یورگن مندل** رئیس اتاق بازرگانی کرنتن اتریش نیز بر گسترش روابط تجاری بین ایران و اتریش تاکید کرد و گفت: افزایش مبادلات تجاری بستگی به روابط بانکی دارد که انتظار می رود اتریش برای برطرف کردن مشکلات بانکی اقدام کند.
حجم روابط تجاری دوجانبه ایران و اتریش در سال 2010 بالغ بر 661.3 میلیون یورو بوده که از این میزان سهم صادرات ایران به اتریش 316 میلیون یورو و سهم واردات ایران از اتریش 345.3 میلیون یورو بوده است.
ایران در 9 ماهه سال 1394 به میزان 9 میلیون و 900 هزار دلار صادرات به اتریش داشت و در همین مدت 150 میلیون و 900 هزار دلار واردات از این کشور انجام داد.

94105

نظرات
ADS
ADS
پربازدید