Performancing Metrics

داعش ظاهرا آماده حملات بین المللی بیشتری است | اتاق خبر
کد خبر: 348149
تاریخ انتشار: 13 خرداد 1395 - 21:56
بان کی مون:
«بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کرد: داعش به سمت مرحله جدیدی از جنگ گام برداشته که احتمالا به حملات بیشتر بین المللی علیه اهداف غیر نظامی منجر خواهد شد.

اتاق خبر - به گزارش خبرگزاری فرانسه، در گزارشی که روز چهارشنبه به دست این خبرگزاری رسید، آمده است: حملات تروریستی در جهان که اعضای داعش مسئولیت آن را برعهده گرفته اند نشان می دهد این گروه تروریستی اکنون به مرحله جدیدی وارد شده است که به شکل فزاینده ای خطر انجام حملاتی با آمادگی کامل و مستقیم تر علیه غیرنظامیان را افزایش داده و ممکن است چنین حملاتی با فاصله کمتری تکرارشوند.

بر اساس این گزارش، داعش در شش ماه گذشته با حملاتی در یازده کشور شامل بنگلادش، بلژیک، مصر، فرانسه، آلمان، اندونزی، لبنان، پاکستان، روسیه، ترکیه و آمریکا که به کشته شدن بیش از 500 نفر در منجر شد، در ارتباط بوده است.
حملات پاریس و بروکسل «توان این گروه ترویستی در انجام حملاتی پیچیده» را نشان می دهد؛ حملاتی که با همکاری جنگجویان خارجی که تازه از سوریه بازگشته اند و به دستور رهبران داعش انجام می گیرند.
تلاش این گروه از سرکردگان داعش برای «ارتقای نقش» گروه های وابسته، از تهدید گسترده تر کمپین نظامی این گروه تروریستی حکایت دارد.
در گزارشی که بان کی مون امروز (پنج شنبه) برای شورای امنیت ارسال کرد، آمده است: افرادی که از جنگ در کنار داعش بازگشته اند، به دنبال ایجاد ائتلافات جدیدی به عنوان بخشی از راهبرد این گروه تروریستی برای گسترش نفوذ خود در جهان هستند.
طبق این گزارش، حضور جنگجویانی از مالزی و اندونزی به سوریه و عراق نگرانی هایی را درباره تهدید حملات تروریستی به آسیای جنوب شرقی برانگیخته است.
گزارش بان کی مون که در راستای قطعنامه سازمان ملل علیه شبکه های تامین کننده مالی تروریست های داعش و القاعده ارائه شده است، می افزاید: برای نخستین بار از ژوئن 2014 که داعش اعلام خلافت کرد این گروه به دنبال کاهش شدید تولید نفت در اراضی تحت سلطه خود و در نتیجه برخی اقدامات دیگر تحت فشار مالی بوده است.
کاهش 50 درصدی دستمزد جنگجویان داعش در رقه یکی از نشانه های فشار مالی بیشتر بر این گروه تروریستی است.
بان کی مون در گزارش خود که در آن از اطلاعات کمیته مبارزه با تروریسم سازمان ملل متحد استفاده شده است، افزود: تهدید جهانی ناشی از حملات داعش همچنان بالاست و پیوسته تنوع بیشتری می یابد.
در این سند به نقل از برخی از کشورها که هویت آنها مشخص نشده است، بیان می شود که شمار جنگجویان خارجی داعش در عراق و سوریه به 38 هزار نفر رسده است اما بیشتر دولت ها این آمار را 30 هزار نفر تخمین می زنند. قرار است شورای امنیت گزارش دبیر کل را در نشست خود در تاریخ 8 ژوئن (19 خرداد) بررسی کند.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید