سرمایه گذاران فرودگاهی تضمین می خواهند | اتاق خبر
کد خبر: 366227
تاریخ انتشار: 30 مرداد 1395 - 18:41
برنامه‌ریزی برای نهایی کردن فاز نخست توسعه فرودگاه امام و رساندن ظرفیت مسافرپذیری آن به حدود 50 میلیون نفر در سال یکی از اصلی ترین برنامه‌هایی بوده که در طول سال‌های گذشته از سوی وزارت راه و شهرسازی پیگری شده و به نظر می‌رسد برای اجرای نهایی آن هنوز یک گا

اتاق خبر: با اجرایی شدن برجام و افزایش توان ایران برای مذاکره با طرف‌های خارجی، فرودگاه امام خمینی به عنوان قطب اصلی صنعت هوانوردی ایران باردیگر به راس فهرست مذاکرات با خارجی ها اضافه شد و به دنبال آن دو شرکت مهم فرانسوی و هلندی برای اداره هتل فرودگاهی و مشاوره فرودگاهی وارد ایران شدند.

در کنار افزایش احتمال ورود خارجی ها اما شرکت فرودگاه‌ها در طول ماه‌های گذشته پیگیری‌های خود برای جذب سرمایه گذاران داخلی را نیز ادامه داده و به طور خاص شرایط ورود آنها به ترمینال سلام را بررسی کرده است.

این ترمینال مسافرتی که نخستین گام برای توسعه ظرفیت‌های فرودگاه امام به حساب می‌آید و بناست تا حدود یک سال دیگر با ظرفیتی نزدیک به پنج میلیون مسافر به عرصه هوانوردی ایران بپیوندد یکی از اصلی ترین حوزه‌هایی است که سرمایه گذاران داخلی را برای ورود به خود جذب کرده است.

هرچند بر اساس اعلام مسئولان فرودگاه امام شرایط برای سرمایه گذاری حداکثری در این ترمینال فراهم شده و حتی حاشیه سود مناسبی نیز برای آن در نظر گرفته شده است اما هنوز سرمایه گذاران یک سوال مهم و بی پاسخ دارند و آن چگونگی تضمین سرمایه گذاری آنهاست، موضوعی که شاید تنها نمایندگان مجلس و در جریان تصویب قانون ششم توسعه راهی برای آن پیدا کنند.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی در این زمینه گفته بزرگترین مشکل ما برای جذب سرمایه تضمین مالی است و برای همین نمی‌توانیم به سراغ سرمایه‌گذار خارجی برویم. اگر مجلس بتواند در برنامه ششم توسعه، قانونی تصویب کند که منجر به تاسیس صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری برای شرکت شهر فرودگاهی شود بزرگترین قدمی است که برای شرکت شهر فرودگاهی برداشته است.

هرچند نویدی به طور جزئی درباره سازو کارهای اجرایی این صندوق صحبت نکرده اما به نظر می‌رسد هدف اصلی آن دادن قوت قلب به سرمایه گذارانی است که قصد ورود به عرصه‌های زیرساختی ایران را دارند. این صندوق که می‌تواند به طور همزمان برای سرمایه گذاران خارجی نیز کارایی داشته باشد در صورت تصویب نهایی آغازی بر یک فرایند جدید خواهد بود که شرایط مالی و آینده اقتصادی سرمایه گذاران را تضمین می‌کند. موضوعی که به نظر می‌رسد توپ تصمیم گیری درباره آن به سمت مجلس پرتاب شده و باید دید نمایندگان مردم در این رابطه چه خواهند کرد.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید