شانس ظریف و کری برای دریافت جایزه نوبل بالا است | اتاق خبر
کد خبر: 374767
تاریخ انتشار: 17 مهر 1395 - 01:09
یک استاد دانشگاه سوئد:
خبرگزاری فرانسه با مطرح کردن این سوال که چه کسی برنده جایزه صلح نوبل سال 2016 خواهد بود به برخی نامزدهای دریافت این جایزه مثل کری و ظریف برای دستیابی به توافق تاریخی برجام اشاره کرد.

اتاق خبر: صحنه رقابت برای نامزدها پس از رای غافگیرکننده مردم کلمبیا برای رد توافق صلح و خارج شدن اسامی مذاکره‌کنندگان آن‌ها از این میان، گسترده‌تر شده است.

در سال‌های پیش، پیش‌بینی برندگان جایزه صلح نوبل بسیار مشکل بوده چراکه کمیته داوران اغلب به نامزد غیرقابل انتظاری این جایزه را اهدا می‌کنند.

پیتر والن استین،  استاد دانشگاه آپسالا سوئد در مورد شانس اعطای این جایزه به وزرای خارجه آمریکا و ایران گفته است:‌ با توجه به این‌که توافق برجام نشان داد که این راه برای رفع موضوع هسته‌ای ایران کارآمد بوده است.

آن‌ها (کری و ظریف) از شانس بالایی برخوردار خواهند بود.

در این صورت این جایزه می‌تواند به جان کری، محمد جواد ظریف یا فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همین‌طور ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا و علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعطا شود.

به گزارش این خبرگزاری، یک فعال حقوق بشر روسیه، نیروهای امدادی داوطلب سوریه که به «کلاه سفید»‌ها معروف هستند و شامل دانش‌آموزان و معلمان هستند و هم‌چنین ادوارد اسنودن، کسی که وسعت نظارت‌های و شنودهای گسترده و محرمانه آمریکا را فاش کرد.

هم‌چنین نام لوران فابیوس، وزیر خارجه پیشین فرانسه برای نقش سازنده خود در جریان نشست تغییرات آب و هوایی پاریس به چشم می‌خورد.

اکنون شمارش معکوس برای اعلام برندگان این جایزه آغاز شده است. روز هفتم اکتبر در اسلو برنده امسال جایزه صلح نوبل معرفی خواهد شد.
در مجموع برای سال جاری 376 شخصیت و نهاد ملی و بین‌المللی در فهرست نامزدان دریافت این جایزه قرار گرفته‌اند که در تاریخ این جایزه بی‌سابقه است. کریستیان برگ هارپویکن، رئیس انستیتوی تحقیقات صلح (پریو) در اسلو این امر را نشانه‌ای از افزایش محبوبیت جایزه صلح نوبل دانسته است.

مبنع: ایسنا

95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید