Performancing Metrics

در بازار خرید و فروش مسکن چه می‌گذرد؟ | اتاق خبر
کد خبر: 402768
تاریخ انتشار: 6 آذر 1396 - 17:54
تعداد معاملات و متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در هشت ماه اول امسال رشد داشته است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، تازه‌ترین آمارهایی که بانک مرکزی درباره تحولات بازار مسکن شهر تهران در آبان ماه سال جاری منتشر کرده، حاکی از آن است که در این مدت تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی به حدود ۱۴ هزار و ۸۰۰ واحد رسیده که نسبت به ماه مشابه سال قبل تا ۱۸.۵ درصد افزایش دارد. در این بین واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۴۷.۲ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. این مقدار در مقایسه با آبان سال قبل تا پنج درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت ۶ تا ۱۰ سال و بیش از ۱۵ سال افزوده شده است.

معاملات مسکن بر اساس عمر بنا

همچنین توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف در تهران از این حکایت دارد که از میان مناطق ۲۲ گانه منطقه پنج با سهم ۱۶.۵ درصدی از کل معاملات بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را دارا بود. مناطق چهار و دو به ترتیب با سهم‌های ۱۱.۶ و ۱۰.۱ در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع ۷۴.۸ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در تهران مربوط به ۱۰ منطقه و ۲۵.۲ درصد دیگر به ۱۲ منطقه اختصاص دارد.

توزیع معاملات مسکن بر حسب مناطق شهر تهران

اما در رابطه با تحولات قیمتی مسکن در آبان ماه، آمار نشان می دهد که متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در تهران حدود چهار میلیون و ۸۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۲.۱ و در قیاس با آبان سال گذشته تا ۱۰.۹ درصد رشد دارد. بیشترین افزایش متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه ۵ با ۱۷.۱ درصد و کمترین میزان رشد به منطقه سه و چهار درصد تعلق دارد.

در بین مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی حدود ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با دو میلیون و ۳۷۰ هزار تومان در منطقه ۱۸ است.

متوسط قیمت مسکن در تهران

در مجموع در هشت ماه ابتدایی سال جاری، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به بیش از ۱۱۳ هزار واحد رسیده که نشان از افزایش ۷.۷ درصدی دارد. در این مدت متوسط قیمت یک متر بنای واحد مسکونی معامله شده حدود چهار میلیون و ۶۵۰ هزار تومان است که حدود ۷.۱ درصد افزایش دارد.

همچنین در آبان ماه تحولات اجاره بهای مسکن نشان داد که شاخص کرایه مسکن اجاری در تهران ۹.۶ و در کل مناطق شهری تا ۸.۵ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش دارد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید