Performancing Metrics

بدهی یک میلیارد دلاری ایران به «ترکمنستان» توسط عراق پرداخت می شود | اتاق خبر
کد خبر: 452571
تاریخ انتشار: 28 خرداد 1401 - 08:11
گرگان- قره باش، نائب رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان گفت: حدود یک میلیارد دلار از بدهی گازی تهران به عشق‌آباد از طریق کشور عراق به ترکمنستان پرداخت می شود. رحمان قره باش در گفتگو با خبرنگار بازار اظهار کرد: از دهه های گذشته تاکنون ۱۵ دور نشست مشترک ب

به گزارش اتاق خبر به نقل از بازار رحمان قره باش در گفتگو با خبرنگار بازار اظهار کرد: از دهه های گذشته تاکنون ۱۵ دور نشست مشترک بین مسئولان ارشد دو کشور ایران و ترکمنستان برگزار شد که دیدار هفته گذشته مهم ترین و جدی ترین دیدار در سال های اخیر بوده است.

نائب رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان گفت: در سفر اخیر رئیس‌جمهور ترکمنستان به تهران ۱۳ سند همکاری بسیار ارزشمند به امضا رسید که نشان گر عزم جدی دولت برای توسعه روابط ها است.

وی افزود: امضای یادداشت تفاهم همکاری تجاری، اقتصادی، علمی، فنی و فرهنگی بین استان گلستان و استان بالکان ترکمنستان یکی از مهترین تفاهم نامه امضاشده بین دو کشور است که ثمرات آن بزودی برای اهالی گلستان هویدا می شود.

قره باش بیان کرد: ایجاد کارگروه پیگیری مصوبات و تفاهم نامه ها یکی از مهم ترین شاخصه های سفر اخیر هیات ترکمنستانی به ایران بود که در سال های گذشته چنین موضوعی مغفول مانده بود.

وی ادامه داد: ایجاد و راه‌اندازی مرکز تجاری دو کشور در تهران و عشق آباد می‌تواند بسیاری از مشکلات تجار و بازرگانان ایرانی و ترکمنستان را برطرف کند.

قره باش اضافه کرد: حدود یک میلیارد دلار از بدهی گازی تهران به عشق‌آباد از طریق کشور عراق به ترکمنستان پرداخت می شود.

نائب رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان گفت: اوج تراکنش های مالی بین دو کشور ایران و ترکمنستان به سال‌های ۹۰ و ۹۱ برمی‌گردد که رقمی معادل یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شود.

قره باش افزود: برخی ملاحظات طرف ترکمنستانی در چند سال اخیر و البته شیوع کرونا سطح تبادلات تجاری در سال گذشته به ۳۰۰ میلیون دلار کاهش یافت که با ملاقات اخیر دو رئیس جمهور شاهد افزایش تبادلات خواهیم بود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید