Performancing Metrics

از مسدود شدن جاده چالوس تا تعلیق «علی‌بابا» | اتاق خبر
کد خبر: 457314
تاریخ انتشار: 27 خرداد 1402 - 11:47
وقوع سیل در جاده چالوس و ایجاد یک گودال 50 متری در این محور که مسدود شدن چندروزه آن را منجر شد و لغو مجوز پروازی شرکت‌های هواپیمایی و سایت‌های فروش آنلاین به‌دنبال رعایت نکردن سقف قیمت بلیت و فروش پروازهای چارتری، از مهم‌ترین اخبار حوزه حمل‌ونقل در هفته گ

به گزارش اتاق خبر به نقل از  ایسنا، یکی از اخبار مهم هفته‌ای که گذشت، سفر رئیس‌جمهوری به آمریکای لاتین بود تا بدین ترتیب ابراهیم رئیسی با هدف تداوم سیاست تقویت روابط با کشورهای همسو و دوست و ارتقای سطح همکاری‌های اقتصادی به سه کشور ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا سفر کرد.

از زاویه گسترش ارتباطات حمل‌ونقلی میان ایران و کشورهای آمریکای لاتین؛ با توجه به فعالیت‌های ایران در دیپلماسی خارجی و نقش مهم در کریدور شمال - جنوب،‌ امکان برقراری منظم خط دریایی برای انتقال کالا بین ایران و ونزوئلا از جلوه‌های همکاری‌های مشترک بین دو کشور است که می‌تواند محقق شود.

در این راستا گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران همزمان با سفر رئیس­ جمهور به ونزوئلا اعلام کرد: ناوگان ملی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد ضمن اعزام نماینده مستقر در کاراکاس جهت تسهیل امور مربوط به فعالان اقتصادی و تجاری که کالای خود را با کشتی­‌های این ناوگان به مقصد ونزوئلا اعزام یا از این کشور وارد می­‌کنند، نسبت به افزایش مبادی و مقاصد کشتی­‌های حامل بار صادراتی و وارداتی میان ایران- ونزوئلا و آمریکای لاتین اقدام کند.

همچنین به‌دنبال گسترش روابط اقتصادی بین ایران و ونزوئلا، برقراری دو پرواز مسافری در هفته و همچنین پروازهایی با هدف حمل‌ونقل بار از اقدامات صورت‌ گرفته میان دو کشور است.

در عین حال مهرداد بذرپاش -وزیر راه و شهرسازی- به روسیه سفر کرد؛ او با اظهار امیدواری از افزایش حجم ترانزیت، پروازها و تسهیل و افزایش تجارت، هماهنگ‌سازی استانداردها، بهره‌گیری از تجارب و ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور گفت که اقدامات مؤثری در این حوزه‌ها در جریان است و این روابط چشم‌انداز مثبت و روشنی دارند.

مسدود هفته: چالوس

یکی دیگر از اخبار مهم هفته در حوزه حمل‌ونقل، به سیلی که اتفاق افتاد و جاده‌های شمالی را مسدود کرد اختصاص داشت. بدین‌ترتیب از اولین روزهای هفته جاده چالوس به‌دلیل سیل و آب‌شستگی و فرو ریختن گل و لای و سنگ به بخشی از جاده، گودالی ۵۰ متری به خود دید تا این جاده را حداقل به مدت یک هفته تعطیل کند.

همچنین به‌دنبال مسدود شدن جاده چالوس، در حالی که امکان تردد از مسیر آزادراه تهران - شمال وجود داشت؛ اما با مسدود شدن جاده چالوس حد فاصل بیلقان تا شهرستانک و در ادامه مسدود ماندن مسیر شهرستانک تا چالوس، محور آزادراه تهران - شمال هم مسدود شد تا مسافرت به سمت شمال به هراز و آزادراه قزوین - رشت منتقل شود.

در نهایت چهارشنبه از سوی مرکز مدیریت راه‌ها اعلام شد که آزادراه تهران - شمال و جاده چالوس حد فاصل شهرستانک تا چالوس بازگشایی شده است؛ محور کرج - چالوس نیز با راه‌اندازی یک مسیر انحرافی  تا ۱۰ روز دیگر باز می‌شود؛ اما به گفته مدیرکل بحران و تجهیز ماشین‌آلات سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، ترمیم کامل جاده چالوس به دلیل شکستگی و آب‌شستگی‌ها، حداقل یک ماه زمان می‌برد.

بدشانس هفته: «علی‌بابا»

جنجال شرکت‌های هواپیمایی از هفته‌های گذشته به این هفته هم کشید؛ در حالی که هفته پیش سازمان هواپیمایی کشوری به‌دنبال رعایت نشدن مصوبات جدید ابلاغی به ایرلاین‌ها، تصمیم گرفت به اقدام جدی‌تری دست بزند و مجوز پروازی شرکت‌هایی که پروازها را با قیمت بالاتر از سقف تعیین‌شده و چارتری به فروش می‌رساندند. در این میان اما پس از شرکت‌های هواپیمایی، نوبت به سایت فروش بلیت آنلاین «علی‌بابا» هم رسید که مورد غضب سازمان هواپیمایی قرار گیرد و مجوز آن به‌مدت یک هفته تعلیق شود.

البته پیش از آن نیز کمیته نظارت بر تاسیس و فعالیت دفاتر خدمات مسافرت هوایی و بر اساس آئین‌نامه نظارت بر تاسیس و فعالیت دفاتر خدمات مسافرت هوایی، جهانگردی و زیارتی، پروانه فعالیت سه شرکت خدمات مسافرت هوایی، الوا سیر ایرانیان، طلوع رویایی اهواز و دیدار گشت ترنم در شهر تهران را لغو کرده بود.

نگران هفته: مسافران پروازهای لغوشده

با لغو مجوز پروازها، این نگرانی در میان کاربران ایجاد شد که با حذف پروازهای مورد نظرشان آن هم در مسیرهای پرتقاضا باید چه کنند. در این خصوص ابتدا سازمان هواپیمایی کشوری گفت که با انجام نظارت‌های سازمان و تنظیم‌گری‌هایی که در حوزه سیاست‌های حاکمیتی دارد، احتمال دارد موارد برای بعضی از ذی‌نفعان مطلوب نباشد اما ایرلاین‌ها باید هزینه تمام آنها را به مردم برگردانند.

همچنین محمد محمدی‌بخش -رئیس سازمان هواپیمایی کشوری- توضیح داد که هر شرکتی که بعد از اعلام سازمان هواپیمایی کشوری، فروش بلیت انجام داده باید به مراجع قضایی پاسخگو باشد و مردم هم حتما باید این موضوع را پیگیری کنند؛ سازمان هواپیمایی هم این مسئله را رصد کرده و با متخلفان برخورد خواهد کرد. 

پیگیر هفته: سازمان هواپیمایی کشوری

با وجود این با هدف در نهایت و با پیگیری‌های انجام‌شده، به‌منظور جایگزینی روش‌های جدید و تناسب عرضه و تقاضا و خصوصا جلوگیری از ایجاد مشکل برای بازگشت مسافرانی که از قبل بلیت برگشت تهیه کرده بودند، سازمان هواپیمایی کشوری از صدور ۴۲۲ مجوز پرواز فوق‌العاده در مسیر تهران - مشهد و تهران - اهواز خبر داد.

سازمان هواپیمایی کشوری همچنین درباره اقدامات صورت‌گرفته در راستای حمایت از حقوق مسافر و کنترل بازار فروش بلیت هواپیما در طول ماه‌های اخیر  اطلاعیه‌ صادر کرد مبنی‌بر اینکه به‌دنبال تخلف گران‌فروشی برخی از شرکت‌های هواپیمایی، اقداماتی از جمله لغو مجوز ۱۰ شرکت هواپیمایی در برخی از مسیرها انجام شده است. این سازمان همچنین متذکر شد که این اقدام در ادامه تذکرات کتبی قبلی، معرفی به دستگاه‌های نظارتی و تعزیزاتی وضع‌شده برای شرکت‌ها در حوزه غیرعملیاتی و بنا به دستور صریح مقام عالی وزارت صورت گرفته است.

انتهای پیام

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید