Performancing Metrics

سالانه ۶۰۰ هکتار از منابع زیستی احیا می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 459191
تاریخ انتشار: 21 آذر 1402 - 16:01
رئیس اداره جنگل‌بانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه گفت: سالانه ۶۰۰ هکتار از منابع زیستی احیا می‌شود.

 به گزارش اتاق خبر به نقل از عبدالعلی جلیلیان در گفتگو با خبرنگار خبرآنلاین کرمانشاه، اظهار کرد: طرح کیفیت و غنی‌سازی جنگل در سال اخیر مصادف با طرح ملی صیانت از جنگل‌های زاگرس است.

وی افزود: پنج هزار هکتار از جنگل‌های استان در طرح غنی سازی جنگل ها قرار گرفته‌اند و عملیات احیا و مراقبت از جنگل ها انجام شده است.

رئیس اداره جنگل‌بانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه تصریح کرد: در دوره غنی سازی جنگل باید نهایتا در یک بازه زمانی ۱۵ ساله عملیات محصورسازی عرصه انجام شود، به‌ وسیله محصورسازی محیط بسته شده و گروه‌های محلی در آن مکان مستقر می‌شوند.

جلیلیان بیان کرد: در پایان دوره ۱۵ ساله و انجام اقدامات اگر به این نتیجه برسند که منطقه همچنان به تأمین و مراقبت نیاز دارد، ممکن است برای ۱۵ سال بعدی تمدید شود و اگر مشخص شود که تامین، مراقبت و بازآوری به صورت صحیح انجام شده عرصه آزادسازی می‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر مکان‌های تحت صیانت برای ۱۵ سال آینده هم تمدید شده، برای سال جاری هر ساله ۶۰۰ هکتار از منابع زیستی را یا به صورت دولتی یا جوامع مشارکتی با جوامع محلی جنگل تحت احیا و غنی‌سازی پیگیری می‌کنیم.

جلیلیان گفت: برنامه سال جاری هم احیا و غنی سازی یک هزار هکتار از جنگل‌های استان است، کار با طرح مردمی «کاشت یک میلیارد درخت» آغاز شده و در شهرستان‌های ثلاث باباجانی، پاوه و کرمانشاه در حال انجام است و تا به حال در ۱۸۶ هکتار از یک هزار هکتاری که در برنامه وجود دارد کار انجام شده است.

رئیس اداره جنگل‌بانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه اذعان کرد: از نظر زمانی تا نیمه اول دی ماه کار انجام خواهد شد، گونه‌هایی که استفاده می‌شوند را «گونه‌های پیشاهنگ» می‌نامند و سعی می‌کنیم از گونه‌هایی مانند بادام کوهی، ارزن، پنبه و گلابی جنگلی استفاده کنیم.

وی افزود: یکی از اهداف اصلی طرح مردمی ما برداشتن فشار از رویشگاه‌های طبیعی جنگلی ما است، در کنار توسعه فضای سبز و توسعه زراعت کود طرح احیای جنگل‌ها هم دیده شده است.

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید