کرسی ریاست اتاق ایران در انتظار...چه کسی می آید؟ | اتاق خبر
کد خبر: 1050
تاریخ انتشار: 18 خرداد 1390 - 08:27

 

گزینه ریاست اتاق ایران در واقع خوان هفتم انتخابات هیات نمایندگان اتاق ایران محسوب می شود که این روزها ذهن اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران ، فعالان بخش خصوصی و البته وزارت بازرگانی را به خود مشغول کرده است. هر یک از گروههای تاثیرگذار در تلاش اند تا گزینه های مورد قبول و تایید خود را  بر کرسی ریاست و نیز هیات رییسه اتاق ایران بنشانند ؛در این میان تجربه نشان داده که همواره یک چهره از بخش وزارت بازرگانی بر این صندلی تکیه زده است.

به گزارش اتاق نیوز، اولین کسی که برای انتخابات دور هفتم هیات رییسه اتاق ایران اعلام آمادگی کرد کسی نبود جز علینقی خاموشی. چهره ای که 27 سال در راس  بزرگترین تشکل بازرگانان و تولیدکنندگان کشور نشست . علینقی خاموشی در ابتدا در جمع شورایی قرار گرفته بود که از سوی امام خمینی (ره) برای اداره اتاق منصوب شده بودند. وی در آن سالها و در زمانیکه عسگراولادی وزیر بازرگانی بود؛ معاون صادرات وزارت بازرگانی را بر عهده داشت .

گزینه دیگری که برای ریاست اتاق ایران در دور هفتم مطرح شد محمد نهاوندیان بود . وی درابتدا از طریق روابط عمومی خود برای ریاست اتاق ایران  اعلام  آمادگی کرد. نگاهی به سبقه نهاوندیان نیز حاکی از آنست که وی نیز  از وزارت بازرگانی به اتاق ایران کوچ کرده است.

نهاوندیان پس از مدیریت روابط عمومی وزارت بازرگانی در زمان وزارت یحیی آل اسحاق که در حال حاضر ریاست اتاق بازرگانی تهران را بر عهده دارد در سمت معاون وزیر بازرگانی؛ کارمند وزارت بازرگانی محسوب می شد و سپس سالها کارمند سازمان صدا و سیما  نیز بود.

وی همزمان با اینکه جایگزین محمدرضا بهزادیان در اتاق تهران شود ریاست مرکز مطالعات جهانی شدن _ یکی از زیرمجموعه های ریاست جمهوری ـ  را برعهده داشت. نهاوندیان در ابتدای حضورش در اتاق ایران ریاست کمیسیون اقتصاد کلان و بانک و بیمه را بر عهده داشت تااینکه اختلافات خاموشی و بهزادیان بالا گرفت و دولت هم که به دنبال جایگزینی برای بهزادیان بود ؛ نهاوندیان را جایگزین بهزادیان کرد.

گزینه دیگری که با حمایت گروهی از اعضای اتاقهای بازرگانی و تشکلها  وارد عرصه انتخابات هیات رییسه اتاق ایران شده است ؛شجاع الدین بازرگانی است . وی چهار سال پیش  به عنوان قائم مقام و معاون وزیر بازرگانی  نقش پررنگی در انتخابات اتاقهای بازرگانی ایفا کرد، در دور هفتم  یکی از گزینه‌های مطرح ریاست پارلمان بخش خصوصی  محسوب می شود.

بازرگانی  در دوره پیش نقش برجسته‌ای در انتخابات اتاقهای بازرگانی داشت. بازرگانی در دولت نهم قائم مقامی و معاون وزیر بازرگانی را بر عهده داشت و در دولت دهم به وزارت نفت رفت، اما در این سال‌ها دل مشغولیهایش  را معطوف  بخش خصوصی کرده و مورد حمایت گروههای فعال در اتاق‌های بازرگانی است.

تجربه سالها و دوره های فعالیت هیات رییسه اتاق ایران نشان داده که همواره  یکی از معاونان  و یا مقامات وزارت بازرگانی سکان هدایت اتاق های بازرگانی را در دست داشته و هیچگاه رییس بزرگترین تشکل مدنی کشور از دل دولت بوده است .

در کنار کرسی ریاست اتاق ایران که همواره  در دست مقامات وزارت بازرگانی بوده است با ید به پست دبیرکلی اتاق تهران و ایران و نیز کرسی نایب رییسی اتاقهای تهران و ایران نیز به عنوان کرسیهای دولتی اشاره داشت چرا که محمد مهدی راسخ کارمند وزارت بازرگانی بوده و از این وزارتخانه به اتاق راه یافته است.همچنین محسن بهرامی و مجتبی خسرو تاج و نیز یحیی آل اسحاق رییس فعلی اتاق ایران و بسیاری دیگر نیز همگی سبقه دولتی داشته و ریشه در وزارت بازرگانی دارند که حاکی از ایفای نقش پررنگ مقامات وزارت بازرگانی در اتاق  های بازرگانی است.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید