ایران خواستار بررسی موضوع شهادت دانشمندان هسته‌ای شد | اتاق خبر
کد خبر: 105815
تاریخ انتشار: 16 اردیبهشت 1394 - 09:42
معاون مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان با طرح مبانی حقوقی ذکر شده در ماده 4 معاهدهNPT، اساسنامه آژانس و قرارداد پادمان با تاکید بر حق مسل
معاون مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان با طرح مبانی حقوقی ذکر شده در ماده 4 معاهدهNPT، اساسنامه آژانس و قرارداد پادمان با تاکید بر حق مسلم کشورهای غیرهسته‌ای برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای، هرگونه محدودیت در اجرای کامل حق ایران را خلاف این ماده خواند.
اتاق نیوز - محمدحسن دریایی پیش از ظهر روز سه‌شنبه در سخنرانی در کنفرانس بازنگری ان پی تی در نیویورک با اشاره به جنایات سرویس‌های اطلاعاتی وابسته به رژیم صهیونیستی و برخی کشورها در شهادت دانشمندان هسته‌ای کشورمان، خواستار بررسی این موضوع توسط کنفرانس NPT و اتخاذ اقدامات فوری برای جلوگیری از وقوع چنین جنایاتی شد. دریایی در ادامه با تشریح استفاده‌های متعدد از انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آمیز در زمینه کشاورزی، پزشکی و انرژی و علوم و فناوری، حق کشورها در استفاده از انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلح آمیز را یک حق حاکمیتی دانست که بر اساس مقررات ماده 4 معاهده NPT به صورت کامل تثبیت شده است. وی افزود: معاهده سه محور عمده دارد که شامل خلع سلاح، عدم اشاعه و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلاح آمیز می‌باشد. این سه محور باید به صورت متوازن اجرا شود در غیر این صورت معاهده تبدیل به یک سند تک بُعدی می‌شود که فقط اهداف عدم اشاعه را پیگیری می‌کند و از منافع اکثریت کشورهای جهان در خلع سلاح و استفاده صلح آمیز در آن خبری نیست. نماینده کشورمان اشاره کرد که هیچ جای معاهده و حتی قرارداد پادمان، محدودیتی در حق کشورها برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای تعیین نشده و جایی هم بیان نشده است که چون فن‌آوری هسته‌ای «حساس » است، لاجرم باید محدود شود. دریایی گفت: در NPT فقط از کشورها درخواست شده است که فعالیت‌های هسته‌ای خود را تحت پادمان قرار دهند، بنابراین کشورهای عضو معاهده NPT از این حق برخوردارند که نه یک ذره بیشتر از قرارداد پادمان جامع آژانس را و نه یک ذره کمتر از حق مصرح خود در زمینه استفاده صلح‌آمیز را بپذیرند. نماینده کشورمان افزود که در اسناد متعدد کنفرانس بازنگری و بیانیه‌های متعدد جنبش عدم تعهد بیان شده است که استفاده صلح آمیز شامل حق غنی‌سازی و چرخه سوخت است و انتخاب کشورها در زمینه پیگیری فعالیت‌های مرتبط با چرخه سوخت کامل هسته‌ای باید محترم شناخته شود و محدودیت‌های غیر قانونی ناشی از اغراض سیاسی باید برداشته شود. دریایی همچنین خواستار ایجاد یک ساز و کار توسط کنفرانس بازنگری برای بررسی اجرای ماده 4 در زمینه استفاده‌های صلح آمیز از انرژی هسته‌ای شد که طبق آن لازم است تعهد کشورها در اجرای این معاهده مورد بررسی قرار گیرد و هرگونه آسیب به کشورها که ناشی از اعمال محدودیت‌های غیر قانونی کشورها علیه اعضای NPT است باید در قالب این ساز و کار مورد بررسی قرار گرفته و جبران شود. وی با یادآوری وظایف آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای طبق اساسنامه آژانس خواستار اجرای کامل این وظایف از طریق تغییر نحوه تامین بودجه کمک‌های فنی، پرهیز از برخورد گزینشی و منبعث از اغراض سیاسی اعضای آژانس در اعمال محدودیت علیه سایر کشورهای عضو معاهده ‌شد. کنفرانس بازنگری معاهده NPT هر پنج سال یک‌بار برای بررسی نحوه اجرای مقررات NPT تشکیل می‌شود و در اردیبهشت ماه سال جاری به مدت یک ماه در نیویورک برگزار می‌شود.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید