پایان حفاری چاه های باقی مانده بزرگترین فاز پارس جنوبی تا دو ماه آینده | اتاق خبر
کد خبر: 107267
تاریخ انتشار: 23 اردیبهشت 1394 - 12:30
به گزارش اتاق نیوز به نقل از ایرنا، فاز 12 پارس جنوبی که با تلاش و همت نیروهای متخصص داخلی توسعه یافته در اسفند ماه سال گذشته به طور رسمی راه اندازی شد....
به گزارش اتاق نیوز به نقل از ایرنا، فاز 12 پارس جنوبی که با تلاش و همت نیروهای متخصص داخلی توسعه یافته در اسفند ماه سال گذشته به طور رسمی راه اندازی شد.
حفاری چاه های این فاز که به عنوان بزرگترین پروژه تاریخ صنعت نفت ایران نیز به شمار می رود، به اتمام رسیده و تنها حفاری سه حلقه چاه از سکوی B باقی مانده که قرار است تا دو ماه آینده، به پایان برسد. رسول فلاح نژاد مجری فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی در این خصوص پیش بینی کرد عملیات تکمیل حفاری سه حلقه چاه باقیمانده سکوی B این فاز تا دو ماه آینده به پایان برسد. وی با اشاره به فعالیت دکل حفاری در مجاورت سکوی B فاز ١٢ پارس جنوبی، گفت: با وارد مدار تولید شدن سه چاه باقیمانده این سکو حدود ٧ میلیون متر مکعب گاز به تولید این فاز افزوده می شود. فلاح نژاد اظهار داشت: هم اکنون باتوجه به افزایش دمای هوا و کاهش مصرف گاز در کشور به درخواست مرکز دیسپچینگ شرکتی ملی گاز به طور متوسط روزانه ٥٠ میلیون مترمکعب گاز در فاز ١٢ پارس جنوبی تولید می شود. با تولید 25 میلیون مترمکعب گاز طبیعی در روز از هر فاز پارس جنوبی، حدود 8 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در سال به دست می آید که ارزش آن با احتساب هر مترمکعب 25 سنت، برابر با 2 میلیارد دلار در سال است، بنابراین با راه اندازی کامل فاز 12 پارس جنوبی که معادل 3 فاز استاندارد است، حدود 6 میلیارد دلار درآمد تنها از تولید گاز این فاز طی یک سال عاید کشور می شود. میدان گازی فاز 12 واقع در بلوک جنوب شرقی حوزه گازی پارس جنوبی و حاشیه خط مرزی با کشور قطر با مساحتی حدود 206 کیلومتر مربع می باشد که گاز طبیعی خشک آن 21 تریلیون فوت مکعب برآورد می شود. تاسیسات فراساحل در حدود 150 کیلومتری نوار ساحل قرار داشته و تاسیسات خشکی این فاز در منطقه تمبک ( 65 کیلومتری شرق عسلویه ) قرار دارد. میعانات گازی جداشده در پالایشگاه پس از شیرین سازی توسط خط لوله زیر دریایی و SBM صادر می شوند.  
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید