فقط ۱۰ درصد خرمای ایران صادر می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 111718
تاریخ انتشار: 16 خرداد 1394 - 12:09
اتاق نیوز: دبیر انجمن خرمای کشور با بیان اینکه سالانه حدود یک میلیون تن خرما در کشور تولید می‌شود، گفت: از این مقدار ۵۰۰ هزار تن مصرف داخلی، حدود ۱۰۰ هزار تن صادر و بق
اتاق نیوز: دبیر انجمن خرمای کشور با بیان اینکه سالانه حدود یک میلیون تن خرما در کشور تولید می‌شود، گفت: از این مقدار ۵۰۰ هزار تن مصرف داخلی، حدود ۱۰۰ هزار تن صادر و بقیه خوراک دام شده یا از بین می‌رود.
علی اصغر موسوی دبیر انجمن خرمای کشور گفت: سالانه حدود یک میلیون تن خرما در کشور تولید و حدود 500 هزار تن به مصرف داخل می‌رسد. وی با بیان اینکه حدود 500 هزار تن خرمای مازاد در کشور تولید می‌شود، اظهار داشت: به دلیل عدم بازاریابی جهانی برای صادرات خرما، از این مقدار فقط حدود 80 تا 100 هزار تن صادر و بقیه یا خوراک دام شده یا از بین می‌رود. موسوی با اشاره به اینکه حدود نیمی از خرمای کشور در ماه مبارک رمضان به مصرف می‌رسد، گفت: امسال فصل برداشت خرما، بعد از ماه رمضان است و به همین علت بخش عمده‌ای از خرمای برداشتی در سال زراعی جاری روی دست باغداران خواهد ماند. دبیر انجمن خرمای کشور افزود: سود حاصل از تولید خرما نصیب واسطه‌ها و دلال‌ها می‌شود و علیرغم زحمات فراوان، تولید‌کنندگان و باغداران خرما سود کمی عایدشان می‌شود. وی بیان داشت: دلال‌‌ها و واسطه‌ها نقش تعیین کننده‌ای در تعیین قیمت خرما دارند و خرمای مورد نیاز در ماه مبارک رمضان توسط این افراد خریداری و به تهران منتقل می‌شود.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید